Postoji dosta izreklamiranih proizvoda u borbi sa ovom napašću, ali većina njih ima određene nedostatke. Bubašvabe nestaju na kratko vrijeme, u kući ostaje neprijatan miris, a hemijski preparati su opasni po zdravlje ljudi i životinja. Postoji više prirodni način kako ukloniti bubasvabe i bubaruse iz kuće, stana, kupatila ili kuhinje koje se više neće vraćati i zagorčavati vam život.
Kako ukloniti bubasvabe
Recept se sastoji u sljedećem:
Uzmite 1 sirovo žumance, naspite u njega 30-50 gr borne kiseline u prahu (boraks ili acidi borici u prahu). Miješate do stvaranja guste smjese. Od ove smjese napravite loptice prečnika oko 1 cm. Sačekate da se osuše (oko sat vremena) i rasporedite ih po cijeloj kući na vidnim mjestima i po ćoškovima.
Posebnu pažnju poklonite kuhinji i kupatilu. Ne zaboravite da mjesta treba da budu vidljiva, ne sa vaše tačke gledišta, već sa tačke gledišta buba. To su površine polica, regala, plakara, kuhinjskih elemenata i svega sto se nalazi iznad vaših očiju.
Atraktivnu kuglicu zamaskiranu bornom kiselinom, bubašvaba neće osjetiti, ali obavezno će joj prići iz radoznalosti. Dodirnuće je svojim brkovima i biće osuđena, ako ne na smrt, onda na pakleni svrab. Neće moći da upozori svoju braću, i ne samo zato što njihova komunikacija nije dostigla visoki stepen razvoja, već zato što buba nije u stanju da poveže lijepu privlačnu lopticu sa posljedičnim patnjama.
Ovakve loptice su bezopasne za ljude i kućne ljubimce, zato ih možete bezbjedno stavljati po kući ili stanu u kojem borave.
Dakle, lopticama će prilaziti sve više novih i zdravih buba, a odlaziti smrtno oboljele. Štaviše, takva bubašvaba je u stanju da zarazi zdravog kolegu u kontaktu sa njim.
>>Kako ukloniti žohare iz kuće saznajte OVDJE
Ispočetka će vam izgledati kako bubašvabe nije briga za vaše trikove, kako se mirno kreću po vašim lopticama i ne osjećaju nikakvu nelagodnost. Ali, poslije 3-4 nedjelje ćete svaki dan čistiti ogromnu količinu mrtvih buba (naravno ako ste ih imali mnogo). Poslije toga bube nestaju! Da li zauvijek? Ako se poslije 6 mjeseci pojave ponovo, znači ženke (ili samo jedna) su uspjele da polože jaja i izlegle su se nove generacije. Metoda borbe je – ista.
Ponekad bubašvabe mogu dotrčati od komšija, gdje su pokušavali da ih otruju. Ako su vaše loptice na mjestu, ne sekirajte se, kako su dotrčale, tako će mahnito i pobjeći.
Borna kiselina nije otrovna, služi za dezinfekciju, 3% borne kiseline je acidi borici, rastvor za ispiranje oka. Ako ne pronađete bornu kiselinu u prahu, koristite 3%-ni rastvor borne kiseline, koji se prodaje u svakoj apoteci po izuzetno povoljnoj cijeni.
Borna kiselina protiv bubasvaba
Bornu kiselinu možete koristiti tako što ćete napraviti smjesu od 3 kašičice borne kiseline, 3 kašičice šećera i 3 kašičice vode. Ovu smjesu stavite na dno tegle, a teglu bez poklopca strateški postavite na mjesto gdje ste primijetili gust promet bubašvaba. Bubašvabe će ulaziti i izlaziti iz tegle, a svaki insekt koji je došao u kontakt sa smjesom će na kraju dehidrirati i uginuti.
Prirodna sredstva protiv bubasvaba
Bubasvabe možete otjerati uz pomoć prirodni sredstava tako što čete pomješati dvije kašikice sode bikarbone, dvije kašikice brašna i dvije kašikice šećera. Ovu mješavinu pospite po mjestima kao što su kuhinja, kupatilo ili ispred ulaza u kuću ili stan.
Sirce protiv bubasvaba
Ocat ili sirće stavite u bocu s raspršivačem i pospite bilo gdje kad primijetite žohara. Stavite u pukotine ili bilo koje drugo područje gdje mislite da bi žohari i drugi kukci mogli biti unutar vašeg doma. Ocat možete poprskati bilo gdje, čak i u kuhinji, bez grižnje savjesti.