Ženski problemi: Kako vratiti ravnotežu intimnom području?

-

Kako bi bili sretni i zadovoljni te s lakoćom obavljali svakodnevne obveze potrebna nam je ravnoteža iznutra i izvana. Svakodnevni stres, starenje, promjena okoline ili prehrambenih navika, infekcije, antibiotska terapija i zračenje mogu uzrokovati narušavanje jedne od ravnoteža, najčešće onu unutarnju, a kod žena nerijetko i onu intimnog područja. Kako bi tomu doskočili postoji nekoliko načina kako vratiti ravnotežu intimnom području.

Vagina je inače nastanjena mnogobrojnim bakterijama od kojih su neke dobre, a neke loše. Kada se promijeni ravnoteža između njih odnosno kada prevladaju loše bakterije dolazi do pojave upala s neugodnim simptomima.

- Google oglasi -

Obično su simptomi: obilan iscjedak, nerijetko neugodnog mirisa, te svrbež i peckanje u predjelu vagine, a u nekim slučajevima i bol u donjem dijelu trbuha ili bol za vrijeme spolnog odnosa.

Kako vratiti ravnotežu intimnom području

Opći zdrav način života može imati pozitivan utjecaj na ravnotežu intimnog područja. Redovno vježbanje, pravilna prehrana, izbjegavanje stresa i adekvatan san mogu pridonijeti općem zdravlju, uključujući i zdravlje intimnog područja.

Takva stanja često uzrokuje i terapija antibioticima koji sprječavaju rast patogenih (loših) bakterija, no istodobno nepovoljno djeluju i na našu crijevnu mikrobiotu odnosno dobre bakterije, što remeti njihovu ravnotežu u intimnom području. Stoga nerijetko takvo liječenje može na kraju dovesti do već navedenih simptoma. Evo nekoliko općih smjernica koje mogu pomoći u vraćanju ravnoteže intimnom području:

Probiotici

Mnogi liječnici će vam uz antibiotike preporučiti i istodobno uzimanje probiotika kako bi spriječili neželjene posljedice takve vrste liječenja. Na probleme povezane s uzimanjem antibiotika, kao i s nekim vrstama vaginalnih upala i infekcija koje prate simptomi poput iscjetka, svbeža i peckanja, možemo djelovati konzumacijom hrane obogaćene probioticima ili uzimanjem probiotičkih pripravaka koji mogu biti i u obliku vaginaleta (tablete koje se primjenjuju lokalno, u vagini).

- Google oglasi -

Probiotici će nadoknaditi izgubljeni dio (dobrih) bakterija odnosno ravnotežu naše crijevne i vaginalne mikrobiote i omogućiti rast naših dobrih bakterija, a nije na odmet koristiti ih i preventivno.

Pravilna intimna njega

U sprječavanju problema “tamo dolje” vrlo je važna i svakodnevna intimna higijena. Upotrebljavajte samo blaga, ph neutralna sredstva za pranje, a kasnije intimno područje temeljito isperite vodom.

Poslije pranja vrlo je važno dobro osušiti intimno područje prije odijevanja. Imajte poseban ručnik za intimno područje, ako znate da vam je ono “slaba tačka”, kojim ga dobro osušite prije odijevanja jer vlažnost potiče razvoj gljivičnih infekcija.

Nosite pamučno donje rublje

Birajte donje rublje od prirodnih materijala ili pamuka, a izbjegavajte sintetičke materijale i usku odjeću jer to može doprinijeti vaginalnim infekcijama (zadržavanje vlažnosti). Pamučno donje rublje omogućuje da koža diše i upije vlagu, što može pomoći u održavanju suhoće i sistemu razmnožavanja bakterija.

Izbjegavajte hranu bogatu šećerom

Poznato je kako se gljivice hrane šećerima, pa kako bi izbjegli različite infekcije intimnog područja izbjegavajte hranu bogatu šećerom u koju spadaju i gazirana slatka pića i voćni sokovi. Vaša prehrana trebala bi se sastojati od većih količina voća i povrća, posebice onog bogatog beta-karotenom.

Održavajte uravnoteženu prehranu

Prehrana igra važnu ulogu u održavanju ravnoteže intimnog područja. Pokušajte uključiti hranu bogatim probioticima, poput jogurta ili kefira, kiselog kupusa i drugih fermentiranih namirnica. Probiotici pomažu u održavanju zdrave flore i ravnoteže dobrih bakterija u intimnom području. A ako uzimate antibiotike izbjegavajte hranu koja sadrži kvasac.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Osam razloga zbog koji ćete odmah poželjeti jesti pistacije

Pistacije su savršena grickalica za zdravlje i ljepotu. Osim što su...

Šta odabrati – naočale ili leće?

U širokoj ponudi naočala i kontaktnih leća na tržištu,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas