Za održavanje čvrstoće i zdravlja kostiju vaše tijelo treba kalcij. Potrebnu dnevnu dozu kalcija najčešće unosimo putem namirnica kao što su mlijeko, jogurt pa čak i sladoled.
Tijekom trudnoće, pa i dojenja vaše tijelo treba veću količinu kalcija jer će određen dio potrošiti rastući fetus odnosno novorođenče.
Osteoporoza je bolest smanjenja gustoće kostiju, koja se povezuje sa nedostatkom kalcija u organizmu. Nedostatak kalcija dugoročno može dovesti do pogoršanja strukture kostiju. Kod napredne osteoporoze, kosti u kralježnici, koje zovemo kralješci uzrokuju karakteristično pogrbljenje kralježnice.
Nedostatak gustoće kostiju toliko oslabi strukturu koštanog tkiva da čak i najmanje traume mogu izazvati frakture. Osobe koje pate od ove bolesti mogu s vremenom ostati prikovane za krevet u slučaju da se ozlijede, a mogu se razviti i druge komplikacije, pa čak i smrt.
Dovoljan unos kalcija u organizam je neophodan za zaštitu od gubitka koštane mase, odnosno od razvoja osteoporoze. Tokom trudnoće razina hormona kod trudnica se mijenja, a fetus u razvoju može izvući kalcij, što dovodi do smanjenja ukupne razine kalcija u krvi.
Ovaj pad kalcija u organizmu ne utječe na čvrstoću kostiju jer hormonalne promjene to nadoknađuju usmjeravanjem dovoljne količine kalcija za kosti i rastući fetus. Prema istraživanjima, dnevna količina kalcija koju trebamo unijeti u tijelo je 1200 miligrama.
Kalcij se gubi i kod dojenja. Prilikom dojenja kosti počinju gubiti svoju čvrstoću. Većina žena izgubi od 3 do 5 posto koštane mase tijekom prvih 10 do 18 mjeseci dojenja.
Ključno je putem prehrane nadomjestiti potrebe za kalcijem, a po potrebi moguće je uzimati i vitamine za trudnice te kalcij.