Bubrežni kamenci su obično mali. Mogu biti sićušni poput zrna soli ili veliki poput zrna kukuruza. Kamenje može biti smeđe ili žuto, glatko ili hrapavo. Iznenađujuće, veličina bubrežnog kamenca ne odgovara stepenu boli. Ponekad manji kamenčići najgore bole, dok veliki samo zadaju tupu bol. Simptomi koji vam mogu nagovijestiti da imate kamen u bubregu su izuzetno jaka bol, koja se javlja naglo kada se kamen pomiče u urinarnom traktu. Pomicanje kamena može prouzročiti iritaciju, koju osjetimo kao jaku bol, ili čak i začepljenje što rezultira smetnjama prilikom mokrenja.
Bubrežni kamenac nastaje kada u mokraći ima previše mineralnih soli. Bubrežni kamenac je gotovo tri puta učestaliji kod muškaraca nego kod žena.
Kamen u bubregu simptomi
Čovjek koji ima kamen u bubregu, u većini slučajeva osjeća intenzivnu, jaku i oštru bol u predjelu leđa i na boku u području bubrega ili donjeg trbuha. Rijetko se uz opisanu bol može pojaviti i mučnina te povraćanje.
Uznapredovali kamen u bubregu, ovu bol može proširiti na područje prepona. Ako je kamen velik, i ne može proći van kroz urinarni trakt tada se bol nastavlja ritmom mišića koji uzaludno nastoje da istisnu kamen iz tijela.
Pomicanjem kamena u tijelu javlja se krv u mokraći, a kako se kamen spušta prema dolje u mokraćni mjehur, osoba osjeća sve češću potrebu za mokrenjem.
Prilikom mokrenja, osoba koja ima kamen u bubregu osjeća pečenje, a ukoliko su ovi simptomi popraćeni i povišenom tjelesnom temperaturom ili groznicom, tada u tijelu može biti prisutna infekcija. U slučaju infekcije potrebno se obratiti liječniku i tražiti stručnu pomoć.
Ostali simptomi mogu uključivati:
- Mokraća mutna ili neugodnog mirisa
- Krv u mokraći
- Češća potreba za mokrenjem
- Problemi s mokrenjem
- Groznica
- Mučnina i povračanje
- Nemogućnost mokrenja
Soda bikarbona za kamen u bubregu
Kako koristiti sodu bikarbonu za tretiranje bubrega
Prvi dan rastvorite pola kašičice sode bikarbone ispod jezika, a sljedećeg dana pomiješate pola kašičice sode sa pola kašičice soli u 1,5 l vode. Ovaj rastvor pijte naredna 2-3 dana.
Jabučni ocat i bubrežni kamenci
Jabučni ocat je od davnina takozvanih narodni lijek za mnoge tegobe. Osobe koje redovno upotrebljavaju jabučni ocat rjeđe se pojavljuju bubrežni kamenaci u odnosu na one osobe koje ne konzumiraju ocat. Preporučuje se konzumirati 1-2 kašike jabučnog octa dnevno. Ocat se može otopiti u 200-250 ml vode te piti tokom dana. Osim toga ocat se može konzumirati i kao dio jela, poput: salata, juha, umaka, marinada.
Uvin čaj za kamen u bubregu
Uvin čaj ima antibakterijska svojstva, te je odličan čaj za bubrege i mokraćne kanale. Ovaj čaj za bubrege utječe na sprječavanje upala te omogućava čišćenje organizma jer pomaže eliminirati uzročnike upalnih procesa iz tijela. Poznato je i da se koristi za liječenje bakterijskih infekcija mokraćnog mjehura, cistitisa, uretritisa i nefritisa. U ovaj čaj za bubrege ne bi trebali dodavati limun jer bi trebao ostati lužnat da bi djelovao.
Kako otopiti kamen u bubregu pročitajte OVDJE.