Pojava kamena u bubregu je kronična bolest bubrega, gdje u nekom dijelu bubrega postoji kamen. Kamen ili kamenac se obično nalazi u bubrežnoj čašici ili bubrežnoj karlici. Kamenac u bubregu nastaje polako, povećava se vremenom te deformira šupljine u bubregu kroz koji protječe mokraća.
Osnovni razlog za stvaranje kamenca u bubregu je gusta mokraća. Gusta mokraća, odnosno mokraća sa malo vode u sebi sadrži tvari koje se talože u bubregu i stvaraju kamen. Ove tvari su prisutne i u rijetkoj mokraći, no u tom slučaju tvari lakše izlaze iz organizma pa se ne talože u bubrezima. Jedan od poznatih razloga za gustu mokraću je nedovoljan unos vode u organizam.
Kamenci mogu biti različitog sastava: oksalanti, fostaftni, uratni i cistinski kamenac. Poznato je da se sklonost nastanku kamenca nasljeđuje, posebno cistinskom kamencu. Protiv nastanka kamenca možemo se pomoći zdravijom ishranom. Ipak, ovo ne vrijedi u slučaju cistinskog kamenca, za njega postoje posebni lijekovi.
>>Rani simptomi koji otkrivaju oštećenje bubrega
Kamenac u bubregu simptomi
Kamen koji je manji od 5 mm zovemo pijesak. Tegobe koje prouzrokuje kamen u bubregu, a koji miruje se osjete kao tup bol u slabinama, koji se često pogrešno protumači kao bol koji dolazi iz kičmenog stuba. Kamen u bubregu stalno oštećuje sluzokožu, jer je sa njom u dodiru pa tako uništava prirodnu barijeru. Ovo je razlog zbog čega su infekcije u bubrezima mnogo češće kod ljudi koji imaju kamen u bubregu ili pijesak, nego kod onih koji ne pate od te bolesti. Također, potrebno je znati i da se kamen brže i bolje razvija u inficiranom bubregu. Upalu mokraćnih putova najčešće izaziva ešerihija coli, a ako se u mokraći nađe neka druga bakterija ili gljivica, znači da je bolest postala još ozbiljnija, odnosno da je imunitet sluzokože mokraćnih putova, pa možda i imunitet cijelog organizma ozbiljno narušen.
Kamen u bubregu može dovesti i do većih komplikacija. Ukoliko se pokrene, te ako je šiljat, na svom putu može pocijepati (oštetiti) sluzokožu bubrega i mokraćnih kanala. Tada se bol iz dijela slabina premješta u donji predio trbuha. Ako dođe do ovih komplikacija, mokraća dobiva crvenu boju jer se u njoj nalazi krv. Bolovi u ovom slučaju postaju tako jaki da osoba mora povraćati, te da gubi svijest. Ovo su inače, pored zubobolje, najjači bolovi.
Ukoliko se kamen zaglavi u mokraćnom vodu potrebna je operacija. Ukoliko se ne reagira na vrijeme, tlak u bubregu može narasti i uništiti rad tog bubrega zauvijek.
Krv u mokraći koju primijetite mora se pažljivo analizirati, pogotovo ako nije popraćena sa bolovima jer to može biti i prvi znak malignog oboljenja.
Kamenac u bubregu čaj
Ukoliko imate problema sa bubrezima, odnosno sa kamenom u bubregu svakako se gledajte posavjetovati sa liječnikom. Također, uz konzultacije sa liječnikom možete započeti i liječenje nekim prirodnim putem, kao što je čaj od brusnice koji je dosta poznat u borbi protiv kamena.
Brusnica čaj za bubrege – Brusnica može smanjiti mogućnost razvoja infekcija u mokraćnom sustavu, pa tako smanjiti potrebu za antibioticima. Ova biljka sprečava prianjanje bakterija za stjenke mokraćnih kanala i stjenke bubrega, a djelotvorna je i protiv bakterija koje su otporne na antibiotike.
Brusnice su odlični suborci u borbi protiv infekcija koje su izazvane bakterijom Escherichiom coli. A njihovo antibiotičko djelovanje potvrđuje njihov status kao dobar prirodni lijek.
Naučnici su utvrdili da proantocijanidi koji se mogu pronaći u brusnicama, sprečavaju E. coli da prianja na stjenke mokraćnih vodova, pa tako sprečavaju bakteriju u njezinom razvoju.
Čaj od poljske preslice otapa bubrežni kamenac
Čaj pripremite sa 250 ml vode i 1 čajnom žlicom poljske preslice. Preslicu stavite u kipuću vodu, ostavite da vrije 5-7 minuta, a zatim procijedite. Čaj pijte tri dana, svaki dan 1,5 do 2 litre.
Čaj od zobi otapa kamenac – Uzmite 0,5 l vode i 2,5 jušne žlice zobi. Zakuhajte vodu, dodajte opranu zob te kuhajte desetak minuta. Nakon toga procijedite i pijte po 2 dcl ujutro na tašte i navečer prije spavanja. Svaki dan pripremite svježi čaj.
Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence – Čaj se priprema od 1 jušne žlice svježih sjemenki lubenice i 0,5 l vode. Jednu jušnu žlicu samljevenih ili sitno sjeckanih svježih sjemenki lubenice kuhajte u ½ litre vrele vode desetak minuta. Poklopite, ostavite da se ohladi, a zatim procijedite.
Po želji zasladite medom i popijte. Svježe pripremljen čaj pije se najmanje jednom dnevno, a možete se piti i više puta.
Čaj od kukuruzne svile otopit će kamen u bubregu – Kamenac u bubregu možemo otopiti pomoću čaja od kukuruzne svile. Poznato je da ovaj čaj djeluje dobro na mokraćne kanale, pa tako i za otapanje bubrežnog kamenca. Pročitajte kako se pravi čaj od kukuruzne svile, i što sve liječi ovaj napitak.
Sok od crne rotkve protiv kamenca
Pripremite sok crne rotkve – Uzmite crnu rotkvu, i dobro je operite. Nemojte guliti koru jer se u njoj nalazi najveća koncentracija tvari koje otapaju kamence. Rotkvu sitno naribajte, pa sakupite sok koji se cijedi iz mesa biljke. Sok se obvezno pije nakon jela jer je jako žestok i jak. Nikako nije dobro za želudac da se sok pije prije jela. Ovaj sok potpomaže rastvaranje kamenaca, ali i prevenira njihov nastanak.
Još jednom da napomenemo, ukoliko liječite kamen u bubregu bilo kojom metodom, potrebno je obavljati redovne preglede mokraće kod liječnika, također se savjetovati sa njim u vezi terapije.
poz. koliko je ovaj lijek ucinkovit za topljenje kamena u bubregu.
Lijek za žuč
1/2 kg limuna dobro oprati i samljeti sa korom na mašini
1/2 kg suve smokve izbušiti nečim na više mjesta ( čačkalicom ili drugim predmetom )
U staklenu teglu od 2 l staviti red limuna ( pozadniti ), red smokava i preliti sa 250 ml maslinovog ulja. Poklopiti teglu tacnom i ostaviti da stoji 7 dana na hladnom mjestu. Potom teglu staviti i držati u frižideru.Nakon toga svako jutro uzimati po jednu supenu kašiku pola sata prije jela.
– Čaj protiv kamena u žuči piti tri mjeseca, a zatim napraviti pauzu 1 mjesec.
– Koristio sam i čaj http://www.ljekobilje.com/
– Ovaj lijek mi je pomogao i kod topljenja kamena u bubregu.