Kardamon je osušeni plod višegodišnje biljke kardamon iz porodice đumbira, porijeklom iz Indije. U trodijelnom plodu – cauri nalaze se male zrnaste sjemenke, koje su začin. Ljuska ploda ima neznatnu začinsku vrijednost. Biljka ima jasnu zelenu stabljiku, kopljasto lišce i svjetlo zelene cvjetove koji rastu na oko 60 centimetara dugim izdancima.
Kardamom miriše prijatno aromatično jer sadrži četiri do osam postotaka eteričnog ulja, sastavljenog od cineola, terpinil-acetata i terpineola, te ima pikantan ukus. Čahure se beru pred sazrijevanje, suše i čiste od ljuske. U prodavnice dolaze zatvorene čahure, ali i čitave ili mljevene sjemenke.
Kardamon upotreba
Kardamonom se začinjava pecivo, prvenstveno medenjaci, sitni kolačići, kao i fini kobasičarski proizvodi. Sastojak je raznih začinskih mješavina, poput karija i senfa.
Koristi se i u industriji mesa i peciva, kao i za proizvodnju likera – kurasaoa (od narandžine kore), angosture (od kore istoimene južnoameričke biljke) i šartreza (likera koji prave kaluđeri kartuzijanskog manastira kod Nansija u Francuskoj).
Kafa specifičnog mirisa koju piju arapski beduini je kuhana s kardamonom, a služi kao afrodizijak. Ovaj začin odličan je u punču i kuhanom vinu, a u 18. vijeku ljudi su rado pili kardamon – rakiju s cimetom i karanfilićem. Ako želite da koristite samo miris kardamona, na primjer, za neki krem, njegovu ljusku držite neko vrijeme potopljenu u mlijeku.
Kardamom ljekovitost
Kardamom je ljekovit i vrlo dobar za ljudsko zdravlje. Sadrži brojne fitonutrijente te posebno mnogo mangana koji je zaslužan za izgradnju čvrstih kostiju i vezivnog tkiva. Mangan je inače nužan za pravilan rad mozga i živčanog sustava te metabolizam ugljikohidrata i masnoća. Kardamom sadrži zaista visoku razinu mangana, toliko da se u jednoj žlici ovog začina nalazi 80% dnevne preporučene doze mangana.
Osim mangana, kardamom sadrži vitamine C, B6 te tiamin, riboflavin i niacin. Bogat je kalcijem, magnezijem, željezom, fosforom i cinkom. U sastavu kardamoma su i esencijalna ulja s antioksidacijskim svojstvima.
Upravo zbog ovakvog bogatog sastava su dobrobiti kardamoma velike i s razlogom se koristi kao jedan od pet glavnih ayurvedskih začina uz korijandar, đumbir, kumin i koromač.
U čemu pomaže kardamom?
Okus kardamoma će vas oduševiti neovisno o tome odlučite li ga koristiti u slanim ili slatkim jelima. No, osim zanimljivog okusa, kardamom je poseban zbog svih ljekovitosti za ljudski organizam, a ovo su samo neke od njih.
Snižava krvni tlak i šećer
Smatra se da je kardamom dobar za osobe koje pate od povišenog krvnog tlaka. Razlog za to je razina antioksidansa koji su povezani upravo sa spuštanjem krvnog tlaka. Utjecaj na to ima i diuretsko svojstvo kardamoma koje potiče uriniranje i tako izbacivanje vode iz cijelog tijela, tako spuštajući tlak, ali i razinu šećera u krvi.
Protiv raka
Sastojci u kardamomu mogu pomoći u borbi protiv raka. Istraživanja pokazuju kako konzumiranje ovog začina može smanjiti rizik od nastanka i širenja raka.
Smanjuje upale
Kardamom je bogat sastojcima koji smanjuju upale u tijelu. Za ovo su ponovno zaslužni antioksidansi koji štite stanice od oštećenja te usporavaju i smanjuju upalu. Ima i antibakterijska svojstva te služi za liječenje infekcija. Pokazalo se da je esencijalno ulje kardamoma uspješno u borbi protiv bakterije salmonele i E. coli.
Olakšava probavne probleme
Kao i mnogi začini, kardamom liječi probleme s probavom. Smatra se da može smanjiti neugodu u crijevima, osjećaj mučnine i smanjiti povraćanje. Bol u trbuhu može se smanjiti ovim začinom, a neka istraživanja pokazuju da liječi i čir na želucu jer je uspješan u borbi protiv bakterije Helicobacter pylori.
Poboljšava zdravlje pluća
Sastojci koji se nalaze u kardamomu mogu poboljšati dotok kisika u pluća i tako poboljšati disanje. Iz tog razloga se ovaj začin često koristi u aromaterapiji, posebice za vrijeme vježbanja kada je poželjno da se udiše više kisika. Kisik je vrlo važan sastojak koji je nužan za pravilan rad svih stanica i organa u našem tijelu, uključujući srce i mozak.
Čaj od kardamoma
Preporučena dnevna doza kardamoma za pripremu čaja iznosi oko 1.5 g usitnjenih sjemenki. Sjemenke stavite u 1 šalicu kipuće vode, ostavite oko 10 minuta te procijedite i popijte.
Ipak, prije no što počnete svakodnevno konzumirati čaj od kardamoma se posavjetujte s liječnikom.