Uskoro počinje sezona kestenja, a svi ljubitelji ove namirnice tačno znaju gdje mogu da nađu svoje omiljene ulične prodavače kestenja. Ne samo da su dobro sredstvo za zagrijavanje, ili ukusna poslastica već je kesten i vrlo djelotvoran za zdravlje.
Ovi škrobni orašasti plodovi sadrže iznenađujuću dozu vlakana, vitamina C i važnih minerala poput bakra i kalija. Kesteni vas opskrbljuju vitaminima i mineralima koji su korisni vašem tijelu od glave do pete.
Samo 10 pečenih kestena sadrži 17% onoga što vam je potrebno za dan – veliki plus s obzirom da većina nas ne dobiva ni približno dovoljno. Sadrže složene ugljikohidrate, koje vaše tijelo sporo probavlja za stabilan izvor energije.
Kesten i zdravlje
Kako se priprema savršeno pečeni kesten pogledajte ovdje.
Kesten podržava celijačnu bolest
Kestenje ne sadrži gluten, vrlo čest protein u žitaricama, koji je vrlo rizičan za tanko crijevo i izaziva niz alergijskih i nepodnošljivih simptoma.
Kesten je bogat ugljenim hidratima
Oni su složene strukture, pa je njihov izvor jako teško pronaći. Poznati su da održavaju optimalan nivo šećera u krvi, i imaju sposobnost da daju posebnu energiju tijelu i drže hiperaktivni duh.
Snižavaju holesterol
Porcija kestenja sadrži oko 21% preporučene doze prehrambenih vlakana, koja je neophodna kako bismo imali dozvoljen nivo masti u organizmu. Bogati su mononezasićenim masnim kiselinama, kao što je oleinska kiselina. Studije pokazuju da pomažu u ravnoteži dobrog holesterola (HDL), dok smanjuju loš (LDL).
Bogat izvor antioksidansa
Kesteni su bogati vitaminom C, jer je to jedini orašasti plod koji ga sadrži. Ljubitelji kestenja sigurno imaju bijele zube, jake kosti i jake krvne žile. U slučaju da vam je napadnut imuni sistem, jedite kestenje jer oni štite organizam od slobodnih radikala. Smanjuju rizik i od nekih vrsta raka i bolesti srca.
Može poduprijeti srce
Budući da je izvor polifenola poput galne i elaginske kiseline, kesten može pomoći u zaštiti srca od oksidativnog stresa. Kesteni su i dobar izvor kalija koji je važan za regulaciju krvnog tlaka. Porcija kestenja predstavlja 35% preporučene dnevne količine folne kiseline koja ima važnu ulogu u sprečavanju neuroloških oštećenja na fetusu, što ga čini najboljim izborom za trudnice.
Visok udio vlakana
Kesteni su izvrstan izvor vlakana koja podržavaju rad probave. Vlakna također djeluju kao prebiotik, potiču crijevne bakterije i zauzvrat pomažu u održavanju zdravih crijeva i crijevnog okoliša.
Kesten u borbi protiv anemije
Sa visokim je sadržajem željeza i u kombinaciji sa nekim svježim voćem (zbog vitamina C) pomaže kod anemije i umora.
Divlji kesten je ne jestivi i veliku primjenu nalazi u ljekovitoj medicini.