Kesten – Jesenski plod koji ima pozitivna svojstva

-

I voće je i plod šume, i hranjiv je i dijetalan, i sladak i slan, i desert i glavno jelo… Hranjiv je i ljekovit, mirisan i ukusan; za djecu i odrasle, sportaše i bolesnike… On je kesten, kralj jeseni

Kad ga kupujete izaberite veće, sjajne plodove neoštećene ljuske, a ima li šuplji zvuk kad ga protresete, znači da nije zdrav.

- Google oglasi -

Poput kameleona, prilagođava se svemu, i paše i uz slane i uz slatke namirnice. Sve, baš sve možete pripremiti od njega – od juha i umaka koje ćete poslužiti uz divljač, preko glavnih jela do salata i deserata. Poširajte ga, pirjajte, kuhajte i pecite, samog ili u kombinaciji s drugim namirnicama, a isprobajte ga i kao nadjev pečenoj purici. A pečenog ga možete osušiti i samljeti u brašno, od kojeg ćete napraviti slastan kruh i slastice, u kojima osobito uživaju Talijani, Španjolci i Francuzi.

Ljekovita svojstva kestena

Čaj od lista kestena (Castaneae folium) u narodnoj se medicini upotrebljava prilikom hripavca, bronhitisa, astme i općenito tegoba s dišnim putevima.

Kora i drvo kestena koriste se kao adstringensi (sredstva koja stežu tkivo), zbog bogatstva taninima. Kako drvo kestena kasno cvjeta, odlična je ispaša za pčele, u to doba jedini izvor peludi i nektara. Kestenov med je vrlo ljekovit i pomaže kod gastritisa, štiti jetru, pridonosi boljoj cirkulaciji

Divlji kesten se zbog svojih ljekovitih sastojaka (flavonoidi, kumarini, saponozidi), koristi u proizvodnji farmaceutskih pripravaka – za pomoć kod oštećenih kapilara i varikoznih vena, hemoroida, tromboflebitisa.

- Google oglasi -

Kesten ima dvostruko više škroba nego krumpir, pa nije čudo da je još uvijek jedna od važnijih namirnica u Kini, Japanu i Južnoj Europi. Tamo se često koristi u obliku brašna za kruh zbog čega je dobio nadimak “Stablo kruha“.

>>Kesten za zdravlje

Poput oraha i badema, ne sadrži gluten, pa je pogodan za prehranu oboljelih od celijakalije, osjetljivih na gluten ili alergičnih na pšenicu.

Sadrži minerale, vitamine B grupe, vitamine A i C. Oni se sačuvaju prilikom kuhanja, jer plod štiti debela kora. Od minerala, bogat je kalijem i fosforom, a sadrži i kalcij, magnezij, sumpor, klor, željezo, bakar te mangan.

U 100 grama sirovog ploda ima 200 kalorija, a glavni sastojak mu je škrob, kojeg u kestenu ima oko 44 %. To je jedino orašasto voće s vitaminom C. Osim toga kesten je neobično bogat folnom kiselinom, koja inače se nalazi u zelenom lisnatom povrću.

Folna kiselina je potrebna za rast stanica, sintezu DNA i normalan rad živčanog sustava. Unos hrane bogate folnom kiselinom povećava izglede za začeće, a tokom trudnoće osigurava pravilan razvoj fetusa.

Kesten je bogat izvor mono-nezasićenih masti poput oleinske i palmitinske kiseline.

Mononezasićene masti štite zdravlje kardiovaskularnog sustava i pomažu sniziti razinu kolesterola.

Zbog visoke energetske vrijednosti kesten preporučuje se djeci, sportašima, trudnicama i starijim osobama.

Pomaže kod bubrežnih i probavnih tegoba, a može se koristiti i za izbacivanje viška vode iz organizma. Uz to, djeluje i protuupalno, pa idealna je namirnica za osobe koje pate od artritisa i reume.

Kesten kao lijek

Kesten čuva srce – U kestenu se nalazi visok nivo mono-nezasićenih masti, kao što su oleinska i palmitinska. One štite kardiovaskularni sistem i pomoći će, uz vlakna u kestenu, da se snizi nivo holesterola.

Kesten kao lijek – Ovaj plod možete da jedete skuhan, pečen, kao pire ili pripremljen u čaju. U bilo kojem obliku, osjetit ćete njegov zanimljiv ukus i dobiti sve nutritivne vrijednosti. 

Čaj od kestena – Kestenje je poznato po tome što pomaže kod probavnih i bubrežnih tegoba. Čaj od kestena pomaže kod simptoma astme i bronhitisa.

Napravite ga tako da stavite šaku svježeg lišća ili pola šake suhog lišća kestena na pola litre vruće vode i pustite da odstoji. Možete piti tri šalice dnevno. Čaj možete i grgljati kod prehlade i upale grla.

Krvni pritisak – Potasium sadržan u kestenju kontroliše i kretanje vode u organizmu i pomaže pri snižavanju krvnog pritiska, što doprinosi poboljšanju generalnog kardiovaskularnog zdravlja organizma.

Funkcija štitne žlijezde – Elagična kiselina koju kestenje sadrži pomaže pravilnom radu štitne žlijezde.

Probavni sistem – Vlakna koja kestenje sadrži pomažu kod zatvora i ostalih problema sa probavom.

Kamenje u bubregu – Pitomi kesten može pomoći u prevenciji stvaranja kamenja u bubrezima.

Imunitet – Vitamin C i visoka koncentracija antioksidansa su ono što će pomoći vašem imunom sistemu.

Divlji kesten za vene

Tinktura divljeg kestena kojom se liječe vene jednostavan je za pripremu. U jesen uberite deset većih plodova divljeg kestena, pa ih što sitnije sameljite i stavite u manju staklenku. Samljeveni kesten u staklenci prelijte sa 2 decilitra alkohola ili rakije, zatvorite staklenku i ostavite je na suncu 7 sedmica.

Nakon što je prošlo sedam sedmica uzmite staklenku i procijedite sadržaj u manju bočicu. Procijeđeni sadržaj iz bočice je potrebno svakodnevno utrljavati na oboljela mjesta.

Recept za savršeno pečeni kesten

Vjerovatno ste ih već pripremali kod kuće, ali nikada nisu ni blizu dobri kao kod kestenara. Od sada ne mora biti tako, donosimo vam recept za savršeno pečeni kesten, možda i bolji nego u kestenara i uz koji ćete odeševiti ekipu

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Majčino mlijeko je najbolja hrana za vašu bebu

Majčino mlijeko je prva namirnica s kojom se novorođenče...

Hrana koja će povećati Vaš IQ

Koeficijent inteligencije govori nam u kojoj smo mjeri sposobni...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas