U antičkoj medicini kičica ima velik ugled, koji je očuvala sve do danas. Antički je kentaur Heiron po mitološkoj predaji njome izliječio zatrovane rane. Otuda i potječe njezin latinski naziv. U srednjem vijeku počela se koristiti i kod bolesti probavnih organa i vrućica. Kao sredstvo za snižavanje tjelesne temperature u narodnoj se medicini očuvala i do danas, iako to djelovanje dosad nije znanstveno potvrđeno. U nastavku članka saznajte više o biljci kičica i njenoj ljekovitost.
Ubiremo cvatuću zelen i brzo je sušimo. Osušena droga miriše blago aromatično i ima gorak, prodoran okus. U kvalitetnoj drogi nalazi se vrlo malo dijelova stabljike.
Poprilično rasprostranjeno raste na livadama, šumskim proplancima i u grmlju, osobito u sredozemnom području, od nizine do gorskog pojasa. Ovisno o visinskom položaju, cvate od srpnja do rujna.
Ljekovitost biljke kičica
Važni su gorki sekoiridoidni glikozidi centapikrin, genciopikrozid i sverciamarin. Droga k tome sadrži i flavonoiđe, triterpene, sterole i fenilkarboksilne kiseline. Najviše gorkih tvari nalazi se u cvjetovima. Sadrži i manje količine alkaloida (piridinskog i aktinidinskog tipa).
Kičica potiče izlučivanje probavnih sokova, solne kiseline, kao i probavnih enzima. Zato je upotrebljavamo kod slabog apetita i želučanih tegoba koje su posljedica pomanjkanja želučanog soka.
Ljekovitost ove biljke u narodnoj medicini često se upotrebljava kod povišene tjelesne temperature, slabokrvnost, bljedila i jetrenih tegoba, kod bolesti metabolizma (posebno masti), kožnih osipa, opće slabosti i iscrpljenosti. Zelena kičica je pomoćno sredstvo kod liječenja poremećaja krvnog tlaka, slabokrvnosti i problema sa živcima. Nakon kemoterapija i radioterapija preporučuje se uzimanje čaja. Do poboljšanja apetita dolazi kod redovitog uzimanja droge ako je ne uzimanje hrane psihički potaknuto, posebno u mladih djevojaka. Izvana se čaj koristi i kod rana koje presporo zacjeljuju.
Čaj od kičice
Od jedne do dviju čajnih žličica narezane droge spravljamo oparak koji treba odstajati 5 minuta. Možemo ga spraviti i tako da jednu žlicu droge 6-8 sati držimo u hladnoj vodi, a potom grijemo do temperature za piće. Pijemo po jednu šalicu čaja, najmanje pola sata prije jela. Za bolji okus čaja pomiješajte kičicu s drugim biljem koje blagotvorno djeluje na probavu, primjerice s kamilicom ili mentom.
Upotreba u veterini: Slabokrvnim životinjama u sijeno ili zelenu krmu dodajemo osušenu zelen. Čaj koristimo za čišćenje rana i za obloge.
Nuspojave – kičice
Kičica se smatra generalno sigurnom za upotrebu, u okvirima preporučenih doza. Međutim, nemojte je konzumirati bez prethodnog savjetovanja s liječnikom.
Trudnicama i dojiljama se preporučuje izbjegavanje kičice jer nije poznato djelovanje njenih spojeva na dijete, upozoravaju stručnjaci.