Kiseli kupus je cijenjena namirnica, jer vitamini i minerali koje se nalaze u njenu su izuzetno korisni za zdravlje. No, kiseli kupus je više od toga i postoji bezbroj razloga zašto ga je dobro jesti. Vitamini koji se nalaze u kiselom kupusu su brojni: vitamin A, vitamini skupine B, vitamin C, vitamin K i vitamin U. Minerali su željezo, kalij, jod, kalcij, magnezij, mangan i natrij uz tragove fosfora, klora, kobalta, fluor, silicij, bor, bakar, cink, sumpor i selen.
Kiseli kupus dobiva se iz svježeg kupusa procesom fermentacije: glavice kupusa se dobro posole, slože u odgovarajuće velike posude, preliju se vodom i ostave da stoje. Fermentacijom se povećava njegova digestibilnost, odnosno svarljivost, kao i nivoi određenih vitamina, a naročito vitamina C. Dolazi do stvaranja korisnih enzima, antibiotskih i antikancerogenih supstanci.
Kiseli kupus je dobar izvor vlakana, a budući da je fermentirana hrana potiče rast korisnih probiotika koji su važni za zdravlje crijeva.
Kiseli kupus – Vitamini
Vitamin C: Kiseli kupus je odličan izvor vitamina C, koji je snažan antioksidans i važan za imunitet.
Vitamin K: Kiseli kupus sadrži vitamin K, koji igra ključnu ulogu u zgrušavanju krvi i održavanju zdravlja kostiju.
Vitamin B6 (piridoksin): Ovaj vitamin igra ulogu u mnogim biološkim funkcijama, uključujući metabolizam aminokiselina i proizvodnju neurotransmitera.
Folna kiselina (vitamin B9): Kiseli kupus također pruža folnu kiselinu, važnu za sintezu DNK i RNK, te za normalan rast i razvoj stanice.
Vitamin A: Iako može biti prisutan u manjim količinama u usporedbi s nekim drugim povrćem, kiseli kupus sadrži i određenu količinu vitamina A koji je ključan za zdravlje vida, imuniteta i kože.
Evo za šta je sve koristan kiseli kupus kao i rasol od kupusa
Antikancerogena dijelovanja kiselog kupusa
Svjež kupus bogat je glukozinolatima, tj. supstancama koje ispoljavaju antikancerogenu aktivnost. Nažalost, isto povrće sadrži i supstance koje inhibiraju proizvodnju hormona štitne žlijezde, ali se one kuhanjem ili fermentacijom uništavaju.
Studija koja je 2002. godine provedena u Finskoj pokazuje da kiseli kupus sadrži supstance koje imaju zaštitnu ulogu u borbi protiv raka, a koje se formiraju tokom fermentacije kupusa.
Istraživači su otkrili da se u kiselom kupusu nalazi veliki broj komponenti koji pripadaju grupi izotiocijanata, a za koje je u laboratorijskim ispitivanjima i na životinjskim modelima pokazano da djeluju preventivno na rast ćelija raka, s posebnim pozitivnim utjecajem na sprečavanje razvoja raka dojke, debelog crijeva, pluća i jetre.
Istraživači su pokazali kako se tokom procesa fermentacije oslobađaju enzimi koji potpuno razgrađuju glukozinolate koji se nalaze u svježem kupusu do izotiocijanata, za koje se smatra da su odgovorni za antikancergeno dejstvo.
U studijama koje su prethodile pomenutom istraživanju pokazano je da izotiocijanati svoje antikancerogeno djelovanje ostvaruju tako što pospješuju destrukciju kancerogenih ćelija.
Kiseli kupus za crijeva
Kiseli kupus izuzetno je koristan kao pomoć u očuvanju bakterijske ravnoteže u gastrointestinalnom traktu. Kiseli kupus je jedna od rijetkih namirnica koje sadrže probiotsku bakteriju Lactobacilli Plantarum.
Zašto je rasol najzdravija tekućina na svijetu
Ovo je jedna od bakterija koja proizvodi mliječnu kiselinu koja pomaže digestivnom sistemu na nekoliko načina. Poboljšava rad imunog sistema povećavajući broj antitijela koja se bore protiv infektivnih bolesti. Inhibira rast i razvoj patogenih organizama uključujući E.coli, salmonelu i pretjerani rast gljivica kao što je kandida. Učestvuje u sintezi antioksidansa koji se bore protiv slobodnih radikala. Neutralizira antinutritivne supstance.
Kiseli kupus blagotvorno djeluje na želudac i crijeva, na njihovu mikrofloru i na peristaltiku, čime pogoduje probavi.
Pomaže i u probavljanju masnih obroka te ubrzava metabolizam što pospješuje izlučivanje štetnih tvari iz organizma te čisti i regenerira jetru. Tako čisti krv, usporava starenje i jača otpornost organizma.