Zanimljivo je da je kiseli kupus namirnica koju ljudi već vjekovima jedu, a tek nedavno je primjećen njegov potencijal kao namirnica veoma korisna za zdravlje. Njegova popularnost je sve veća, te je popularan među svim starosnim grupama.
Pored vitamina C, fosfora, kalcija, kalija, željeza, bakra, cinka, magnezija, sumpora, mliječne kiseline, karotena, te vitamina E, K i B grupe, kiseli kupus u sebi sadrži i vitamin U, koji je dobar za osobe koje pate od čira na želucu.
Svi prije nabrojani elementi sadržani su u kupusu (sirovom), dok se vitamin U može pronaći isključivo u kiselom kupusu. I sirovi i kiseli kupus su dobri u borbi protiv avitaminoze, liječe sluznicu probavnih organa te štite od raka dojke.
Kiseli kupus najsnažnija namirnica za dobro zdravlje
Kiseli kupus dobiva se iz svježeg kupusa procesom fermentacije: glavice kupusa se dobro posole, slože u odgovarajuće velike posude, preliju se vodom i ostave da stoje.
Fermentacijom se povećava njegova digestibilnost, odnosno svarljivost, kao i nivoi određenih vitamina, a naročito vitamina C. Dolazi do stvaranja korisnih enzima, antibiotskih i antikancerogenih supstanci.
Kiseli kupus kuhanjem gubi svoja ljekovita svojstva. Najbolje ga je konzumirati ne kuhanog. Ljekovitost kiselog kupusa možete povećati ako prilikom kiseljenja dodate lišće vinove loze, kriške dunje i jabuka, kukuruz, kumin i komorač te na sve to i malo soli. U svijetu zdrave prehrane predstavlja se i salata od kiselog kupusa po veoma neobičnom receptu.
Visok udio minerala u kiselom kupusu čini ga odličnim za jačanje kostiju i prevenciju osteoporoze.
Rasol od kiselog kupusa preporučuje se kao pročišćujuća kura za organizam te kao prirodno sredstvo za ublažavanje mamurluka.
Zašto je kiseli kupus cijenjen kao lijek
Kiseli kupus za zdrava crijeva
Kiseli kupus izuzetno je koristan kao pomoć u očuvanju bakterijske ravnoteže u gastrointestinalnom traktu. Jedna od rijetkih namirnica koje sadrže probiotsku bakteriju Lactobacilli Plantarum.
Ovo je jedna od bakterija koja proizvodi mliječnu kiselinu koja pomaže digestivnom sistemu na nekoliko načina. Poboljšava rad imunog sistema povećavajući broj antitijela koja se bore protiv infektivnih bolesti. Inhibira rast i razvoj patogenih organizama uključujući E.coli, salmonelu i pretjerani rast gljivica kao što je kandida. Učestvuje u sintezi antioksidansa koji se bore protiv slobodnih radikala. Neutralizira antinutritivne supstance.
Također, već smo spominjali da se svježi listovi kupusa koriste kao obloge. Listovi se operu, osuše te se sa njih ukloni zadebljanje, nakon čega se malo omekšaju i stavljaju na bolno mjesto. Listovi kupusa se učvrste zavojem, a oblozi su dobri kod bronhitisa i astme, apscesa, čireva, dermatoze, rana, opeklina, uboda od kukaca i modrica. Detaljnije o tome smo već pisali, pa pročitajte članak sa linka.
Svježi sok kupusa pomaže kod bronhitisa, u kombinaciji s medom, te kod bolesti crijeva, čira na želucu, probavnih poteškoća, kašlja, promuklosti, mamurluka, slabokrvnosti i tako dalje. Sok od kupusa djeluje samo ako je svjež, a dobijemo ga tako da očistimo 500 grama kupusa, naribamo ga te malo posolimo. Posoljen kupus, nakon što odstoji uzmemo i ocijedimo kroz dvostruku gazu i dodamo malo limunovog soka. Napitak uzimamo između obroka.
Kiseli kupus kalorije
Kiseli kupus relativno je niskokalorična namirnica i obično se koristi kao prilog jelima zbog svog karakterističnog ukusa i kiselosti.
1 šolja (oko 150 grama) kiselog kupusa obično sadrži oko 27-30 kalorija. Morate obratiti pažnju na veličinu porcije i sve dodatke, kao što su ulje ili drugi začini, jer to može povećati sadržaj kalorija.