Znate li za šta je dobra i kada se bere biljka Kleka ili Smreka

-

Kleka ili Smreka (lat. Juniperus communis) biljka je iz porodice Cupressaceae, zimzeleni je grm visine od 0,5 do 7 m, s vrlo uskim, zašiljenim, bodljikavim listićima, vrlo otporan, gusto i nepravilno razgranat dvodoman grm. Zeleni plodovi su joj jajastog oblika, a zreli su okrugli i tamno-crni ili ljubičasti, imaju smolast i aromatičan miris i gorko-sladak ukus.

Čitava kleka biljka je ljekovita, ali se najčešće koriste plodovi. Ljekoviti su samo potpuno zreli plodovi, ljubičaste boje, dvogodišnji, dok jednogodišnji, zeleni, nisu ljekoviti, te ih ne treba koristiti. Beru se od kraja ljeta do početka zime, a suše na propuhu. Iglice i mlade grane beru se od aprila do kraja juna, usitne i suše na isti način kao i plodovi. Cvjetovi su sitni i nalaze se u pazuhu listova, odvojeni na pojedinim biljkama (dvodomost). Plod je jajasta bobica, u prvoj godini je zelena, a tek u drugoj sazri, kada je crno-smeđa i okrugla, s plavim pepeljkom. Moguć je i trogodišnji period od cvjetanja do sazrijevanja. U narodu se koristi kao lijek i za proizvodnju klekovače.

- Google oglasi -

Kleka ili kako se još naziva smreka uspijeva na kamenitim i kraškim terenima od primorskih do planinskih i brdskih područja. Kod nas se najviše nalazi po brdskim i planinskim suhim krčevinama, pašnjacima, ispašama, zapuštenim i neobrađenim zemljištima.

Kleka ili smreka kao lijek

Čitava biljka je ljekovita. Najviše se skupljaju plodovi kleke. Beru se u jesen i zimu. Plodovi kleke beru se od druge polovine ljeta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine na kojoj se nalazi. Branje je veoma sporo ako se bere rukom, zato se preporučuje da se pod drvo prostre odgovarajuća prostirka i klekinje pažljivo motkom stresu. Suše se kao žito na tavanu, uz češće prevrtanje drvenom lopatom, ili u hladu na promajnom mjestu, razastrte u tankom sloju. Poslije sušenja treba odstraniti svu nečistoću (iglice, grančice i sl.) i zelene plodove. Čuva se na suhom, čistom i promajnom mjestu.

Ljekovitost kleke je odavno poznata, a njena svojstva se koriste protiv zastoja mokraće, za dezinfekciju mokraćnih organa, poboljšanje probave, iskašljavanje, protiv bolesti želuca, bubrega. Plodovi kleke beru se od druge polovine ljeta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine na kojoj se nalazi. Kleka se mnogo više upotrebljava u narodnoj nego u školskoj medicini.

Inače, klekinje su kod nas i u drugim balkanskim zemljama jedan od najpoznatijih i najviše upotrebljavanih narodnih i domaćih lijekova, isto tako važan i omiljen kao što su hajdučka trava, kantarion, pelen i kicica, ljekovite biljke bez kojih se naše kuće ne mogu zamisliti.

- Google oglasi -

U narodu se upotrebljava za liječenje mnogih bolesti, za spoljnu i unutrašnju upotrebu, kao diuretik, protiv nazeba, kašlja, vodene bolesti, gonoreje, astme, za stomak, znojenje i slično, a spolja u obliku spiritusa (Spiritus Juniperi) ili u jakoj rakiji za obloge i trljanje protiv nazeba, reumatizma i sličnih bolesti.

Klekovača rakija

Klekovača je nadaleko poznata veoma aromatična rakija. Upotrebljavaju je i kao domaći lijek i dezinfekcijskom sredstvo. U malim dozama etersko ulje kleke, pored ostalog, olakšava iskašljavanje. Klekinje ulaze u diuretičke čajeve (Species diureticae). Od klekina se izrađuje sok, Succus Juniperi inspissatus (Roob Juniperi). Klekinje, a još češće etersko ulje služi za inhalaciju prilikom oboljenja organa za disanje i kao sredstvo za draženje kože.

>>Kako se priprema sok od smreke pročitajte OVDJE

Kleka ima baktericidno djelovanje, te se koristi u liječenju infektivnih bolesti pluća. Reguliše rad bubrega i pospješuje izmokravanje. Etersko ulje prodire duboko u kožu, te se koristi u liječenju reumatskih oboljenja, naročito na zglobovima. Reguliše rad organa za probavu, koristi se u liječenju upalnih procesa želuca i crijeva. Uvarak od iglica i mladih grana otklanja otok nogu i poboljšava cirkulaciju. Kleku treba koristiti obazrivo, jer pretjerana upotreba može dovesti do oštećenja bubrega.

Kleka protiv crijevnih grčeva

Dobro izmiješati jednake dijelove kleke, pelina, hajdučke trave i cvjeta kamilice, pa 2-3 kašičice te mješavine odvojiti, preliti s 2-3 šoljice ključale vode, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta, a zatim procijediti i piti nezaslađeno.

Protiv glavobolje

Dobro zdrobiti plodove kleke i previti na čelo.

Protiv bolesti jetre, želuca, vodene bolesti, za jacanje živaca

  • Ujutro, na 1 do 2 sata prije doručka, sažvakati i pojesti 3-5 plodova kleke.
  • Spremiti čaj prelivanjem šake zdrobljenih plodova kleke 1 litrom ključale vode. Piti 5 do 6 šoljica dnevno.

Za jačanje apetita i bolju probavu

Spremiti kompot od plodova kleke uz dodatak šećera, pa plodove pojesti, a tečnost popiti. To činiti dok se apetit ne popravi.

Protiv šećerne bolesti


Koristiti sok od kleke (razrijeđen) ili nezaslađen čaj spremljen od plodova kleke.

Dobro promiješati po 10 g plodova kleke, virka (gospin plašt), lanenog sjemena, ždraljevine i lista borovnice pa 3 kašike te smjese preliti sa 0,5 l hladne vode, ostaviti da prenoći i sutradan zagrijati i kuhati 5 minuta (pošto voda proključa), ohladiti, procijediti i piti prije svakog obroka po 1 čašu (nezaslađeno).

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Chia sjemenke za mršavljenje: Kako ih koristiti s limunom i jogurtom za najbolje rezultate

U potrazi za zdravim načinima mršavljenja, prirodni sastojci poput chia sjemenki sve više dobijaju na popularnosti. Chia sjemenke za...

Sok od koprive: Kako napraviti prirodni napitak za čišćenje krvi i jačanje imuniteta

U svijetu prirodnih napitaka, sok od koprive zauzima posebno mjesto zbog svog bogatog sastava i brojnih zdravstvenih koristi. Ova...

Može li cimet i med zaista pomoći u mršavljenju? Otkrijte jednostavan recept!

Cimet i med su već dugo poznati po svojim zdravstvenim benefitima, a sve više ljudi otkriva kako ova dva...

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...
- Google oglasi -

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Ovo morate pročitati

Dijabetes – Kako nastaje i zbog čega?

Ukoliko živite u SAD-u imate mnogo veće šanse da...

Koliko vode na dan treba da pijete?

Vodu možete da pijete koliko god hoćete. Pošto voda...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas