Kod žena koje često piju koka-kolu postoji povećan rizik od nastanka osteoporoze, smatraju američki naučnici koji su izvršili ispitivanje na 2.500 osoba.
Istraživanje u kojem su učestvovali i muškarci i žene pokazalo je da je konzumiranje koka-kole povezano sa slabijom gustinom koštane mase kod žena bez obzira na njihove godine ili dnevni unos kalcijuma u organizam.
Za razliku od žena, kod muškaraca nije zabilježena takva pojava. U Velikoj Britaniji osteoporoza ili tzv. bolest poroznih kostiju evidentirana je kod više od milion žena, a pretpostavlja se da je realan broj oboljelih mnogo viši.
Koka kola i zdravlje
Muškarci uključeni u istraživanje pili su pet čaša koka-kole nedjeljno, a žene četiri čaše. Naučnici su utvrdili da je konzumiranje ovog napitka povezano sa manjom mineralnom gustinom kostiju kod žena, a ustanovili su i da smanjena mineralna gustina kostiju nije zabilježena kod žena koje su pile druga gazirana pića. Sastojak koka-kole – fosforna kiselina, pretpostavljaju naučnici, mogao bi djelimično biti uzrok za topljenje kalcijuma u kostima…
“Smatramo da nakon konzumiranja većih količina koka-kole fosforna kiselina sadržana u tom napitku stvara kiselu sredinu u krvi, nakon čega dolazi do otapanja kalcijuma u kostima što narušava opšti balans”, izjavila je direktorka epidemiološkog odjeljenja na Univerzitetu u Bostonu Ketrin Taker.
Ona savjetuje ženama, posebno onima koje su u rizičnoj grupi za razvoj osteoporoze, da ograniče konzumiranje koka-kole, odnosno da je piju povremeno. “Ono što je nama naučnicima intrigantno u ovom istraživanju je da je, čak i kod onih žena koje su u svoj organizam unosile dovoljne količine kalcijuma putem hrane ili tableta, istovremeno konzumirajući četiri čaše koka-kole nedjeljno primjećen negativan uticaj tog napitka na mineralnu gustinu njihovih kostiju”, kaže doktorka Taker.