Da li kokice debljaju ili ne? Vječna je dilema među filmašima. Evo odgovora

-

Kokice debljajuSvi ih obožavamo uz dobar film ili utakmicu s društvom, ali često nailazimo i na kritike da kokice debljaju. Kokice su zapravo jako zdrava namirnica, ali ne treba pretjerivati s njima.

Ako ih pripremamo u loncu, na laganoj vatri i zdravim mastima, kao što je maslinovo ulje, kokice su jako zdrave. To se isto ne može reći za kokice iz mikrovalne. Pored toga što ove kokice imaju štetna isparavanja nakon pripreme, sadrže i opasne hemikalije.

- Google oglasi -

Jake i veoma opasne hemikalije često se koriste na kokicama i drugim unaprijed pakovanim namirnicama kako bi zavarale naše nepce da mislimo kako jedemo svježe pripremljene namirnice. Jedna od najakutniji toksičnih hemikalija koje se koriste na kokicama je diacetil (DA). On daje privid okusa maslaca. A doveden je u vezu s teškim oštećenjem pluća radnika zaposlenih u tvornicama koje proizvode ove kokice, a čak i sa kupcima i potrošačima.

Da li nas kokice debljaju ili ne?

Zbog mnogobrojnih aditiva i načina pripreme, kokice iz mikrovalne se ne preporučuju za konzumaciju. Pored toga što imaju određen nivo štetnosti po zdravlje, smatra se da ovako pripremljene kokice debljaju. Dok s druge strane, kokice koje pripremamo sami u loncu, ne samo da ne debljaju, nego su i jako poželjna namirnica uz večernje druženje s porodicom.

Razlog više da ih jedemo svaki dan jeste da su jako bogate vlaknima. Prosječan čovjek dnevno u organizam unese između 10 i 15 grama vlakana. Što otprilike predstavlja polovinu njihovog potrebnog dnevnog unosa, a to je ozbiljan zdravstveni problem. Konzumacijom samo 100 g kokica dnevno, približno se može nadoknaditi taj nedostatak.

Dobre strane kukuruza kokičara su i nizak udio šećera, natrijuma, holesterola odnosno zasićenih masnoća. Kukuruz kokičar zagrijavanjem povećava svoju ukupnu antioksidativnu vrijednost, te na taj način štiti naše zdravlje. Ako ih pripremate u loncu, i ne pretjerujete sa začinima, možete ih jesti do mile volje bez grižnje savjesti.

- Google oglasi -

2 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Otkrijte nevjerojatne načine na koje obična sol može transformirati vaše zdravlje

Kuhinjska sol (Natrium chloratum — Natrium muriaticum) može također...

Napravite svoje “super zdravo” pivo od đumbira – Recept

Đumbir je jedan od najčešće upotrebljavanih začina u kuhinjama...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas