Koliko je plakanje zaista zdravo?

-

plakanjeTeorija da plač može da djeluje pozitivno na ljudsko tijelo je u mnogim zemljama opšteprihvaćena…

Savijet “Isplači se, biti će ti lakše” smo čuli mnogo puta, ali malo nas se zapitalo postoji li medicinsko objašnjenje koje bi potkrepilo ovu tvrdnju.

Nakon što cerebrum registruje tugu, reaguje endokrini sistem, koji u okularni dio glave ispušta određene hormone koji dovode do formiranja suza. Kako pojedini stručnjaci vjeruju, u vreme dok su ljudi pod stresom ove supstance se nagomilavaju, a plakanjem se tijelo oslobađa toksina i otpadnih produkata, što ih je navelo na zaključak da je puštanje suza veoma korisno za zdravlje. Međutim, ima li u njima i materija koje ublažavaju bolove?

- Google oglasi -

Zanimljivo, nekolicina istraživanja u okviru kojih je analiziran sastav bazalnih, refleksnih i emocionalnih suza dokazala su da se one razlikuju.

Refleksne suze se uglavnom sastoje od 98% vode, a u emocionalnim suzama se nalaze brojne druge supstance, u različitim koncentracijama. Jedna od njih je prolaktin, najpoznatiji po tome što ima važnu ulogu u stvaranju mlijeka kod dojilja. Tu su i adrenokortikotropni hormoni, koji ukazuju na visok nivo stresa. Još jedna hemikalija koja se može naći u ovakvim suzama je leucin-enkefalin, neurotransmiter koji umanjuje bol i poboljšava raspoloženje.

Međutim, mnogi naučnici ističu da su istraživanja u ovoj oblasti vršena na malim uzorcima i da treba sprovesti još ispitivanja prije nego što se donese konačan sud o tome jesu li suze koje teku usljed snažnih emotivnih reakcija zaista “ljekovite”.

Emocionalno plakanje razllikuje se od refleksnih suza, koje se pojavljuju kada se oko iritira nekim spoljašnjim faktorom kao što je dim, luk ili veoma jak vjetar. Za razliku od njih, bazalne suze oko stvara kako ne bi došlo do isušivanja i sadrže vodu, hranljive materije i čak antibakterijske komponentne.

Teorija da plač može da djeluje pozitivno na ljudsko tijelo je u mnogim zemljama opšteprihvaćena, pa se, recimo, u Japanu organizuju “klubovi za plakanje” u kojima se katarza izaziva tužnim filmovima, televizijskim emisijama i knjigama.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Maska za umorno lice, jedno nanošenja i podočnjaci nestaju

Koža reflektuje svaku vašu emociju. Zbog toga ne dozvolite...

Kruh – hljeb

Hljeb je namirnica prisutna u svakodnevnom jelovniku čovjeka tisućama...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas