Koliko je zapravo važno prati voće i povrće prije konzumacije?

-

Puno možemo naučiti o osobi ako s njom provedemo neko vrijeme u kuhinji. Neki ljudi samo će ubaciti mrkvu u sokovnik (bez prethodnog pranja) dok će drugi detaljno oprati čak i naranče. Koji način je ispravan?

Kao i kod većine drugih stvari, kod pranja voća i povrća najbolja je zlatna sredina. Često se pogrešno misli da je poanta pranja namirnica rješavanje nataloženih pesticida, primjerice onog sjajnog sloja na jabukama ili bijelih točkica na narančama.

- Google oglasi -

No zapravo je količina pesticida koja se nalazi na poljoprivrednim proizvodima uglavnom unutar dozvoljenih granica (iako to može ovisiti o samoj namirnici i činjenici da li je uvezena iz neke daleke zemlje). Veći problem predstavljaju patogeni mikroorganizmi – to mogu biti bakterije, virusi ili paraziti, piše Fini recepti.

Što se događa kada pojedemo zaraženo voće i povrće?

Mikroorganizmi koji se nalaze na vašoj svježoj hrani mogu izazvati mnogo stvari, od lagane boli u trbuhu do ekstremnih pa čak i smrtnih slučajeva! Jeste li čuli za salmonelu, E. coli, listeriju ili hepatitis A? To su samo neke od mogućih posljedica, a od nekih doista možete postati ozbiljno bolesni. Pranje prije konzumiranja i pripreme poljoprivrednih namirnica jednostavna je praksa kojom možete smanjiti rizike od svih ovih oboljenja.

Kako učinkovito oprati voće i povrće?

Poljoprivredne proizvode najbolje je oprati prije same upotrebe (ne onda kada ih donesemo iz trgovine) za što nam je dovoljan mlaz hladne vode. Voće i povrće s mekanom kožom možete lagano trljati, a ono s tvrđom kožom možete lagano izribati (u posljednje vrijeme na tržištu se pojavljuju i posebne četkice za čišćenje voća i povrća).

Treba napomenuti i da voće s nejestivom korom (naranče, banane, avokado, dinje) također treba oprati, međutim nije ih potrebno ribati ili nešto slično. Razlog za to (iako se na prvi pogled čini nepotrebno) leži u činjenici da bakterije i ostale mikroskopske prijetnje mogu prijeći s vanjske strane kore na dio voća koji zapravo jedemo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Zašto nas boli tjeme kad ne operemo kosu?

Žene, da se ne lažemo - niko ne pere...

Suha kora nara rješava stomačne tegobe u tren oka!

Kora nara se ne baca, osušite je i čuvajte...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas