Orah je idealan za pravljenje raznoraznih poslastica, ali je i izuzetno dobar za naše zdravlje. Da biste u potpunosti uživali sve dobrobiti oraha, morate znati koliko oraha dnevno trebate jesti.
Koliko oraha dnevno jesti
Orasi su izvor zdravih masti, proteina, vlakana, vitamina i minerala, te mogu pridonijeti poboljšanju kardiovaskularnog zdravlja i smanjenju rizika od dijabetesa.
Orasi sadrže vrlo zdrave omega-3 masne kiseline koje doprinose dobrom radu srca i mozga, te se zbog toga često označavaju kao najzdravije koštunjavo voće. Specifični su po tome što su posebno bogati alfa-linoleinskim kiselinama (ALA) koje se smatra dobro za umirivanje srčane aritmije.
Orah sadrži i vitamin E u rijetkom obliku gama-tokofetola, vrlo korisnog po zdravlje srca i krvih sudova. Upravo zbog toga redovnom konzumacijom oraha pomaže se u održavanju prohodnosti arterija i doprinosi spuštanju nivoa lošeg, a povećavanju dobrog holesterola u krvi.
Orah se može pohvaliti i jakim adstrigentnim svojstvima koja štite kožu od isušivanja. Također orasi su bogati vitaminom E koji pomaže u rješavanju kožnih problema.
Orasi su također vrlo kalorični, pa se stoga postavlja često pitanje da li debljaju? Ne, orasi ne debljaju jer sadrže zdrave polinezasićene i mononezasićene masti, ali se savjetuje da osobe koje paze na unos kalorija trebale konzumirati orahe u umjerenim količinama.
Za šta se sve može koristiti ljuska od oraha?
U Velikoj Britaniji je nedavno rađena studija na 64 studenta u kojoj su naučnici probali naći vezu između konzumacije oraha i poboljšanih mentalnih sposobnosti. Testirane su četiri karakteristike: memorija, raspoloženje, neverbalno rasuđivanje i verbalno zaključivanje.
Preporučeni dnevni unos oraha je oko pedesetak grama kao zamjena za grickalice ili slatkiše. Općenito se preporučuje konzumiranje oko 30 grama oraha dnevno, što odgovara otprilike 10 do 15 oraha.
Orasi se sastoje od 65% masti i oko 15% proteina. Dakle ako pojedete šaku oraha dnevno unijeli ste u organizam 185 kalorija.
Veoma malo se zna o ljekovitosti mladih listova, mlade ljuske i nezrelih plodova koji pomažu kod mnogih bolesti, a najdjelotvorniji su ako se beru od početka maja do kraja septembra. Sve opširnije o mladim orasima i njihovoj upotrebi pročitajte OVDJE.