Komorač (lat. Foeniculum vulgare Mill.) je aromatična začinska biljka koja pripada porodici štitarki (Apiaceae). Ima snažan, dubok i razgranat korijen iz kojeg raste stabljika koja može biti visoka do 150 cm.
Komorač ili koromač se uzgajao još u antici, a iznimno se cijenio zbog ljekovitosti kod bubrežnih i želučanih tegoba te kod očnih bolesti i lošeg vida. Kod tegoba s očima koristio se tokom cijelog srednjeg vijeka, takve su navike očuvane i do danas. I u suvremeno ga doba ponajviše koristimo kod probavnih smetnji i kašlja, posebno za liječenje djece, a katkada i za ljekovite pripravke kod očnih bolesti.
Komorač biljka
Beremo ne posve zrele štitce, koje dobro osušimo, a nakon toga sa stapki skinemo plodove. S obzirom na sastav eteričnoga ulja, postoje dvije kulturne inačice koje se međusobno razlikuju i prema veličini plodova. Slatki komorač ima veće plodove slatkasta okusa, a drugi manje plodove s izraženijim gorko ljutim okusom.
Hlapivo se ulje dobiva vodenom destilacijom iz svježih sjemenaka. Komorač se često uzgaja u srednjoj i istočnoj Europi, Rumunjskoj i Egiptu. Ulje ima sladak, ljut okus te karakterističan, ugodan miris.
Kod nas pravi komorač raste na kamenitim obroncima sve do granica utjecaja mora, jer mu je potrebno mnogo topline. Možemo ga uzgajati i u vrtovima. U primorju se uzgaja posebna vrsta komorača s odebljalim lisnim bazama, koji se konzumira svjež, u salati, ili pirjan kao ukusno povrće. Može se uzgajati i na drugim mjestima. Nakon cvatnje, i plodove koristimo u svrhu liječenja.
U vrtovima uzgajamo kopar (Anetbum graveolem L.), koristimo ga kao dodatak salatama, ribljim jelima i ukiseljenim krastavcima. Njegovo hlapivo ulje ima vrlo ugodan miris i slatkast okus, koji se pri sušenju brzo gubi. Svježa biljka i plodovi pogoduju probavi i uklanjaju vjetrove.
Plodovi sadrže približno 4% hlapivog ulja u kojemu ima ponešto slatkoga anetola. Tipičan sastojak ulja jest fenhon, koji mu daje karakterističan gorak i ljut okus. Usto se u ulju nalaze i metilkavikol, anisaldehid te brojni drugi sastojci. Plodovi sadrže i bjelančevine i masno ulje.
Komorač ulje djeluju slično kao aniš. Opuštaju grčeve u dišnim i probavnim organima, rastjeruju vjetrove, djeluju antibakterijski i potiču izlučivanje žlijezda dišnih organa. Komorač se smatra najboljom drogom u dječjoj medicini. U apotekama postoje pripravci od komorača protiv kašlja, a i narodna medicina poznaje cijeli niz načina njegove uporabe.
Utjecaj na bolesti dišnih organa izraženiji je nego kod aniša. Kod probavnih tegoba dojenčadi i manje djece koje su povezane s grčevitim bolovima čaj pouzdano ublažava grčeve, otpušta vjetrove, stabilizira bakterijsku floru crijeva i tako sprječava štetna vrenja, potiče apetit. U narodnoj se medicini koristi kao čaj od kima, za pospješivanje dojenja kao i za ispiranje očiju pri upalama očne spojnice.
Čaj od komorača
Svježe izmrvljene ili mljevene plodove oparimo vrućom vodom i ostavimo pokrivene 3-5 minuta. Za odrasle uzimamo dvije čajne kašikice, za djecu jednu. Čaj pijemo dva do tri puta na dan. Može se napraviti i sa mlijekom te zasladiti medom. Zbog opuštanja grčeva dišnih organa koristimo ga kao dodatno ljekovito sredstvo u obliku inhalacija kod grčevitoga kašlja, hripavca i astme.
Čaj od komorača može pomoći ublažiti simptome PMS-a, menstrualne grčeve i simptome menopauze poput: valunga, vaginalne suhoće i svrbeža, nesanice, smanjenog libida.
Žvakanje sjemenki komorača može vas zasladiti nakon obroka, ali i pomoći vam da se riješite lošeg zadaha nakon jela.
Čaj od sjemenki komorača
Jednu kašikicu sjemenki komorača zgnječite u mužaru ili valjkom te prelijte sa 250 ml kipuće vode. Ostavite da stoji 10-15 minuta, procijedite i popijte.
Čaj od listova komorača
Šaku lišća komorača dobro operite i prelijte sa 250 ml kipuće vode te ostavite da miruje 10-15 minuta. Potom ga procijedite i spremno je za piće.
Čaj od komorača za želudac
Čaj od komorača se vrlo često koristi za poboljšanje probave. Čest je sastojak u napicima i formulacijama namijenjenim protiv zatvora (i zaista djeluje!). Ako vas često boli želudac ili imate problema s napuhnutošću i sporom razgradnjom hrane, rješenje je upravo u čaju od komorača. On, naime, pobuđuje grčenje mišića i stimulira rad crijeva.
Komorač nuspojave
Kod propisane ih uporabe nema. Droga je prikladna za djecu. Uprkos tome, koristimo je samo dok simptomi ne nestanu.