Konoplja – Kopriva

-

konopljaOpis biljke: kopriva ili konoplja je dvodomna biljka s velikim korijenom. Stabljika je uspravna i doseže visinu do 1 i pol metra. Listovi su nasuprotni, srcasti, zašiljeni, pilasti, na kratkim peteljkama. Listovi i peteljke pokriveni su žaokama koje su na vrhu kukaste a pri dnu debele. Na dodir se odlome i izbivaju oštar sok na kožu, koji žari. Cvjetne grančice nose ili muške ili ženske cvjetove. Neugledni su i zeleni, a oplođuju se pomoću vjetra. Plod je malen, jednosjemeni oraščić. Služi i kao industrijska i ljekovita biljka. Koristi se list, korijen i sjeme. Lijek za čišćenje krvi, protiv opadanja kose, reumatizma, groznice, prekomjernog mokrenja, tuberkuloze pluća, bronhitisa, oboljenja zglobova, kamena u bubregu, za zarastanje rana, protiv zračenja, malokrvnosti, čira na želucu, nesanice, nervoze. Zbog svoje vitaminske i prehrambene vrijednosti kopriva se,i pored toga sto se ne uzgaja u povrtnjacima, smatra izuzetno zdravim, korisnim i pristupačnim povrćem, naravno i lijekom. Izuzetno je bogata raznim korisnim sastojcima, bjelančevinama, ugljenim hidratima, mastima, kalcijumom, fosforom, željezom, vitaminima C, A, B2 i K, karotinom, pantotenskom kiselinom i dr. Kopriva je pored ostalog, pravi mali polivitaminski rezervoar. Na našim trpezama je rijetko ima mada se može prirediti na vise načina.

Stanište: raste uz puteve, plotove i na zapuštenim mjestima kao korov.

- Google oglasi -

Ljekoviti dio biljke: za lijek se u proljeće i jesen skuplja korenje. U proljeće skupljaju se listovi i vršike, a cijela biljka, tj. stabljika, cijele godine. Sjeme se skuplja u augustu.

Ljekovito djelovanje: čaj od cijele biljke odvaja sluz iz pluća, cisti želudac, jetru i crijeva, a ujedno je izvrstan lijek za liječenje anemije, šuljeva, žutice, malarije i svih drugih groznica, ponajviše mokraćom odvaja loše sokove iz tijela. Pomiješana s drugim biljkama liječi čireve na želucu i crijevima, čisti krv, pospješuje probavu, smanjuje uzrujanost i nesanicu. Isto tako, dobar je lijek protiv vodene bolesti, gihta (uloga), jetre, bubrega i nesvjestice.

Čaj za želudac i jetru

Ovaj čaj priprema se od čitave biljke. U 2 litra vode ostave se tri supene kašike usitnjene biljke koprive da stoje 10-12 sati. Nakon toga se ova smjesa kuha poklopljena pola sata. Kada se ohladi, procijedi se i pije triput dnevno prije jela po jednu solju. Ovaj lijek odvaja sluz iz pluća, čisti crijeva, jetru i želudac.

- Google oglasi -

Čaj za čir u želudcu i crijevima

Napravi se mješavina od 10 supenih kašika lišća i korijena koprive, jedne kašike pelina, dvije kašike bokvice i jedne kašike tucanih smrekovih boba. Smeša se stavi u 1 litru crnog vina da se kvasi 12 sati, nakon čega se, uz dodatak 3-4 kašike domaćeg meda, kuha oko pola sata. Poklopljeno stoji dok se ne ohladi. Ova mješavina uzima se mlaka, po jedna supena kašika prije jela. Pored čira u želucu i crijevima ovo vino pomaže i kod gihta, bubrežnih oboljenja i neuroza.

Za prskanje voća

Koprivom se mogu suzbijati i lisne vaši – rastvor može svako sam da napravi. U posudu od 10 litara napuni se sveže ubrana kopriva sa stabljikom, može i u fazi cvatnje, ali ne kada dozre i pojavi se sjeme. Prelije se vodom tako da koprive budu prekrivene 4-5 cm, a kao voda najpoželjnija je kišnica. Ostavi se da stoji jedan dan i noć. Tečnost se procijedi i njome nekoliko puta poprska napadnuto voće i povrće. Koristi se kod manjih napada vaši. Vaši uništava mravlja kiselina koja se nalazi u sveže pripremljenom rastvoru.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ako pomješate ovu biljku sa malo rakije, dobit ćete super ljekovitu tinkturu

Pomoći će vam kod svakog problema, od naborane i...

Zašto je dobro jesti KAKI japansku jabuku?

Kaki (Diospyros kaki L.) pripada porodici draguni (Familiae Ebenaceae)....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas