Biljka kopitnjak je niskog rasta svega 5 do 10 cm visine. Iz svakog pupa uzdignute stabljike izrastu po dva uspravna lista s dugačkom peteljkom. Kruti su i sjajni, tamnozelene boje. Cvjetovi su neugledni, izvana zeleno-smeđi, a iznutra crvenkasto-crne boje. Nalik su malom lješnjaku.
Drugi nazivi: gorski kopitac, gorski kopitnjak, konjsko kopito. Za lijek se koriste listovi i sjeme kopitnjaka.
Šumski kopitnjak je otrovan, no ako se konzumira umjereno, odličan je za liječenje astme, povratne groznice, kašlja, žutice i bubrega. Oprezno ga uzimati jer kod veće upotrebe može doći do trovanja.
Kopitnjak biljka
Cvijeta u maju, a često i sredinom aprila. U augustu se bere cijela biljka s liščem i zelenim plodovima, a u jesen podanak s korijenom. Suši se na umjetnoj toplini.
Čaj od kopitnjaka
Za čaj se 7-8 listića suhe biljke prelije s 2 dl kipuće vode. Korijenja se uzima jedna mala kašikica. Čaj je vrlo dobar za iskašljavanje.
Kopitnjak se koristio u liječenju alkoholizma, i to čajem. Nakon što ga popiju, alkoholičarima bi se zgadio alkohol.
Od alkoholature (1:10) uzima se triput dnevno po 20 kapi, razrijeđeno s malo vode. Tinktura ne izaziva povraćanje, koje se javlja, zajedno s proljevom kad se uzimaju veće količine, npr. u čaju. Trovanje uzrokuje azaron iz biljke, a nuspojave i posljedice vrlo su neugodne.
U jedan litar ljutog alkoholnog pića, omiljenog onom koga se želi izliječiti, sipati 8 kašika usitnjene kompletne biljke kopitnjaka. Tinkturu držati najmanje tri sedmice na toplom mjestu, uz povremeno mućkanje. Piti po pola decilitra dnevno.
Čajna mješavina za kamen u bubregu i mokraćnom mjehuru
Uzeti po 10 g kopitnjaka i crne ribizle, 20 g korijena zečjeg trna i sladića, plodova divlje ruže i kleke ili borovice. Sve dobro usitniti i pomiješati, potopiti u litru vode, ostaviti cijelu noć da se ekstrahira, pa idućeg dana ujutro zagrijati do vrenja i kuhati 2 do 3 minute. Kada se ohladi, procijediti i piti u toku dana umjesto vode. Bolje je piti nezaslađen čaj, ali ako neko ne može piti gorak čaj, može ga i zasladiti medom ili nekim kiselim voćnim sokom (sirupom); no tada ga valja piti poslije jela i između obroka. Čaj piti tri dana, zatim napraviti pauzu od jednog dana i opet nastaviti na isti način.
Zato oprez! Kopitnjak potiče mokrenje i znojenje. Liječi od astme, išijasa i gihta, povratne groznice, kašlja i bolesti bubrega. Želi li namjerno postići povraćanje, npr. kod djece koja su pojela nešto otrovno, tada se 2 dl kipuće vode prelije preko 4 g korijena. Pije se toplo, velika kašika jedna za drugom sve dok ne nastupi djelovanje.