Kopriva sadrži znatnu količinu klorofila, mineralnih soli (kalcij, kalij, fosfor, željezo) i vitamina C i provitamina A. Osim toga, u njoj je mnogo flavonoida, triterpena, sterola i drugih sastojaka koji pozitivno djeluju na naš organizam. To je još jedan, “dosadan” i svim poznat korov, ali zato posjeduje najviše ljekovitih svojstava. Kopriva u ishrani se treba upotrebljavati kada god je to moguće.
Često se primjenjuje zbog željeza kod malokrvnih osoba jer utječe na stvaranje većeg broja crvenih krvnih zrnaca. Najčešća područja primjene danas su poboljšano mokrenje, reumatske tegobe i poticanje lučenja mlijeka kod dojilja. Veliku primjenu ima i u kozmetici. Ekstrakt korijena nalazi se u proizvodima protiv opadanja kose. ..Ima li nuspojava? Primjenom gotovih preparata u propisanim dozama nuspojave nisu zapažene. Ali, ipak budite pažljivi jer visoke doze mogu da izazovu crvenilo kože i opstipaciju. Kopriva ne smije da se koristi neprokuhana jer može da ošteti bubrege.
>>Evo zašto je mlada kopriva kraljica proljeća
Čaj od koprive
S obzirom na to da utječe na pojačano lučenje mokraće, kod česte primjene treba pripaziti na gubitak kalija i uzimati hranu bogatu tim mineralom.
Kako se priprema čaj od koprive?
Stručak mladih listova koprive treba kuhati 15 minuta u litri vode, procijediti i popiti tokom dana. Preporuka je da redovno pijete ovaj čaj mjesec dana.
Ako niste znali…Koprivu rijetko možete da nađete na jelovnicima, iako je riječ o ukusnoj namirnici koja može da se pripremi kuhana kao špinat ili isjeckana s jajima kao omlet. Može da se pripremi na mnogo načina kao i svako povrće. Mada je savijača ili pita sa koprivom nešto izvanredno, u cijeloj Europi je poznata juha od koprive, jedino jelo u kojem kopriva ima glavnu ulogu.
Kopriva u ishrani – Juha od koprive
Kuhana kopriva sličnog je okusa kao špinat, samo intenzivnije. Za razliku od špinata, koprivu je potrebno prokuhati prije jela kako ne bi pekla. Postoje brojna jela od koprive, kopriva u ishrani koristi se mlada. Najčešće se koristi za pripremu variva od koprive, juhe od svježe koprive, ali možete je stavljati i u smoothie-je, salate, rižota itd. Juha od koprive se priprema na sljedeći način. Potrebni sastojci su:
- 300 g mlade koprive
- 1 veliki krumpir izrezan na kockice
- 1 mrkva
- 2 režnja češnjaka
- ½ glavice luka
- 1 L vode (ili dovoljno da prekrije povrće)
- 2 žličice maslinovog ulja
- sol i papar po želji
Priprema
Popržite češnjak i luk na maslinovom ulju. Dodajte mrkvu i krumpir. Postepeno umiješajte vodu i poklopite zdjelu. Koprivu dodajte 10 minuta prije kraja kuhanja (pazite da se ne opečete). Nakon 25-30 minuta provjerite je li povrće mekano i maknite s vatre. Štapnim mikserom umutite juhu.
Servirajte s vrhnjem. Ako ste vegan ili samo izbjegavate mliječne proizvode, ovo može biti juha od koprive bez vrhnja. U tom slučaju servirajte s maslinovim uljem i/ili limunovim sokom na vrhu.
Sok od koprive
Najbolje je upotrijebiti sok od koprive iscijeđen iz svježe biljke. Evo kako se to radi: Ubrati otprilike kilogram mladih listova, staviti ih u hladnu, zasoljenu vodu da odstoje 2-3 sata. Vodu zatim odliti i sol izaprati kroz nekoliko voda. Pustiti da dobro otkaplje, pa samljeti kroz mašinu za meso. Zatim iz samljevene koprive iscijediti sok, najbolje u sokovniku. Upotrebljava se 100 do 150 mililitara, 2 puta dnevno.