Kopriva (lat. urtica sp.) kao lijek se već stoljećima koristi u narodnoj medicini, raste samoniklo na većini zelenih površina, stoga saznajte za šta je sve dobra. Kopriva ili žara cvijeta od lipnja do rujna. U ljekovite svrhe koriste se korijen, nadzemni dijelovi biljke i listovi. Korijenje se skuplja u proljeće i jesen, vrhovi mladih grančica s lišćem u proljeće, a cijela stabljika s cvjetovima cijele godine.
Biljka je izuzetno bogata bjelančevinama, ugljikohidratima, mastima, kalcijem, fosforom, željezom, vitaminima C, A, B3 i K, karotinom, pantotenskom kiselinom i još mnogim drugim tvarima.
Koprivu vrlo rijetko možemo naći na jelovnicima, iako je riječ o ukusnoj namirnici koja se može pripremiti kuhana kao špinat ili isjeckana s jajima kao omlet.
Kopriva za šta je dobra
Kopriva kao lijek za anemiju
Bogatstvo gvžeđem čini ovu biljku jednim od najboljih lijekova protiv anemije i svakako mnogo podnošljivijim za želudac od supelmenta gvožđa. Sjeme koprive je posebno dobro u te svrhe, ali i tinktura i čaj od lišća biće od koristi.
>>Kako liječiti anemiju prirodnim putem?
Kopriva protiv opadanja kose
Naše bake znaju da je list koprive gotovo čudotvoran za jačanje kose i njenog korijena. Već su vam sigurno svima poznati šamponi od koprive i pripravci kojima se ispira kosa kako bi bila sjajnija i korijen jači.
>> Recept za losion protiv opadanja kose
Žensko zdravlje
Žene su sklonije anemiji i hroničnom umoru, a jedan od razloga je i mjesečni ciklus i njihov hormonalni sistem. Kopriva je bogata gvožđem pa je odlična za jačanje zdravlja žene. S obzirom da djeluje kao astrigent i skuplja sitne krvne sudove, može da ublaži menstrualno krvarenje, a smatra se i da smanjuje simptoime PMS-a.
Protiv bubuljica
Suho lišće koprive primijenjeno spolja može olakšati vaše muke sa bubuljicama. Ekstrakt od suhog lišća odličan je za njegu masne kože, jer uspješno reguliše proizvodnju viška sebuma.
Za liječenje ekcema
Tinktura od lista koprive primjenjena površinski na mjesto zahvaćeno ekcemom može značajno da ublaži simptome ove uporne kožne bolesti,a od koristi može biti i detoksikacija iznutra. Tada pijete čaj od koprive.
Infekcije urinarnog trakta
Kopriva ima diuretička svojstva, što znači da pomaže izbacivanje urina. To je vrlo korisno u liječenju urinarnih infekcija i problema kao što su kamen u bubrezima ili u bešici.
Za zdravlje srca
Kopriva kao lijek čuva srce. Sadrži beta-sitosterol koji apsorbuje masnoću prisutnu u krvnim sudovima. Na taj način sprječava srčane bolesti i održava nivo holesterola i triglicerida u krvi na normali.
Detoksikacija i jačanje imuniteta
Kopriva je bogata antioksidantima koji pomažu da se tijelo izbori sa toksinima i slobodnim radikalima koji oštećuju naša tkiva. Već je rečeno, bogata mineralima i vitaminima koji jačaju imunitet!
Čaj od koprive
Ako pripremate čaj od svježe ubrane koprive tada usitnite oko 50 grama listova i kuhajte ih 15-ak minuta u litri vode. Ostavite da odstoji osam sati, nakon toga ga slobodno konzumirajte. Ako sušite koprivu, pripremajte kao i svaki drugi prirodni čaj. U kipuću vodu stavite sušenu koprivu i ostavite 10 do 15 minuta.
Čaj od korijena koprive
Čaj od korijena koprive se priprema tako da se 20 grama korijena koprive kuha 10 minuta u 5 dcl vode.
Nakon što se skuha, otopinu je potrebno procijediti i piti tri puta dnevno prije glavnih obroka. U narodnoj medicini se vjeruje da čaj od korijena koprive smanjuje intenzitet upale te omekšava tkivo prostate.
Čaj od koprive za mršavljenje
Za sve one koji muku muče s viškom kilograma, kopriva je potencijalno dobar izbor. Kopriva pospješuje proces detoksikacije organizma i pomaže u izlučivanju viška vode bez gubitka vitalnosti i energije.