Koprivnjača poznata još kao Oprud ili Divlji osip, bolest se očituje blijedim i crvenim mrljama različite veličine što se uzdižu iznad kože i jako svrbe… Narodno ime tih mrlja je ožarica. Nastaju iznenada, a tako i prolaze. Svrbež može biti toliko jak da je bolesnik nemiran i danju i noću, osobito kad se ugrije.
Ponekad se javljaju predznaci bolesti kao što su probavne smetnje, povraćanje, proljev ili zatvor te groznica. U nekih bolesnika prolazi veoma brzo, dok se u drugih ponavlja i prelazi u kronični oblik koji je za bolesnika veoma mučan i bolan.
U velikom broju slučajeva koprivnjača se pojavljuje nakon konzumiranja određenih jela, a da pri tome nije bilo probavnih smetnji. Od jela urtikariju često izazivaju jagode, ribe, rakovi, školjke, kamenice, jestive dagnje i sl. I određeni lijekovi mogu izazvati ovu bolest, kao što su kinin, antipirin, terpentinsko ulje i dr. U žena urtikarija je povezana sa spolnim područjem. Čest je slučaj da bolest izazivaju crijevni nametnici.
Koprivnjača kod djece
U djece je bolest koprivnjača povezana uglavnom s jednoličnom ishranom kao što su slatkiši, konzervirane prerađevine i masnoće životinjskog porijekla. Zbog toga je najvažnije da se promijeni ishrana. Djeca treba da jedu raskuhanu hranu s mnogo zeleni i povrća, a pripremljenu na biljnom ulju.
Od mješavine jednakih količina trava skuhati čajeve koji će se uzimati i koristiti na tri načina: kao piće, za kupku i za vlažne obloge…
Sastav čaja od jednakih količina:
– listova dubčaca
– listova bokvice muške
– stabljike morača
– hrastovih listova
– cvjetova kunice
Napitak:
Priprema se umjeren dječji čaj, tj. u 1 litru proključale vode stavlja se 5 g mješavine trava i kuha poklopljeno pola minute. Piti gorak čaj 3 puta dnevno prije jela i između obroka, manja djeca po 0.5 dcl, a veća po 1 dcl.
Kupka:
Priprema se slabi čaj: u 4 litre staviti 10 g mješavine i kuhati poklopljeno dvije minute. Za malu djecu dovoljno je uzeti 5 g mješavine trava i 2 litre vode. Dijete kupati svaki drugi dan dok bolest prođe.
Oblozi:
Pripremati umjeren čaj od iste mješavine trava. U 1 litru proključale vode staviti 5 g mješavine i kuhati poklopljeno 1 minutu. Nakon što se čaj ohladi, nije ga potrebno cijediti. Koristi se svaki drugi dan, naizmjenično s kupkama, nakon što ste dijete okupali, posušili, pamučne krpe natopite čajem i lagano močite tijelo. Radnju vršiti što brže da bi se izbjegle nahlade.
Liječenje urtikarije kod starijih osoba
Sastav čaja:
– 10 g cvjetova kunice
– 10 g listova dubčaca
– 10 g listova i cvjetova timijana
– 10 g stabljike prilipa
– 10 g žila koprive
– 10 g listova kupine
– 10 g žila zečjeg trna
– 10 g listova omana
Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i smiješati. U 1 litru prokuhane i ohlađene vode namočiti 4 sata 10 g mješavine trava, zatim kuhati na laganoj vatri, kada prokuha držati na vatri još jednu minutu. Topao čaj procijediti u bocu, uzima se dnevno do 1 litre, prije i poslije jela i umjesto vode.
Kupka se priprema tako što 30g mješavine stavite u 10 litara vode, ovoj mješavini dodajte i šaku trina. Kuhati poklopljeno, s time da vrije 5 minuta. S tim čajem ovlažiti cijelo tijelo, osim glave, svaki drugi dan poslije kupanja.
Liječenje teških oblika bolesti
Koristiti recept kao za liječenje starijih osoba, s tim da se tijelo ovlažuje uvarkom trava i trina svaki dan. Čaj za liječenje teških oblika bolesti za napitak uzima se 3 puta dnevno po 1 dcl prije i poslije jela, a umjesto vode pije se čaj što se kao lagani čaj priprema od mješavine jednakih količina trava: kupinovih listova, korijena čička, listova koprive i majčine dušice. U 2 litre proključale vode staviti 5 g mješavine i kuhati poklopljeno pola minute. Kad se čaj ohladi, procijediti ga u tamnu bocu i držati začepljena na hladnom mjestu.
Kod svih oblika bolesti posebnu pažnju posvetiti ishrani. Jesti svježe pripremljenu hranu, jako raskuhanu sa što više povrća, zeleni, posebice divljeg zelja. Hranu pripremati na biljnoj masti ili biljnom ulju.