Kora lubenice se kiseli i koristi za slatko, njen sok za sladoled

-

Iskoristite sve blagodati lubenice – poslužite je uz slana jela, pršut, mozzarellu ili fetu, koristite je kao zdjelu za salatu, a koru odvojite za slatku ili slanu zimnicu

Lubenice prestaju zreti nakon što se uberu, stoga ih je važno kupiti zrele jer imaju najbolji okus i najviše hranjivih tvari uključujući vitamine i antioksidanse.

- Google oglasi -

Zrela lubenica ima žutu ili kremasto-žutu “potrbušnicu” – dio na kojem je ležala na tlu. Ako je nemaju, to može biti znak da su prerano ubrane. Od lubenice se najčešće spravljaju osvježavajući napici, a odlična je i u graniti ili sorbetu. Omiljeno ljetno voće dodaje se slatkim i slanim jelima.

>> LjETNO OSVJEŽENjE: Ne bacajte koru, tu je zdravlje

Blagodati lubenice

Slanih kombinacija salata s lubenicom je mnogo, a posebno dobro se slaže s kockicama fete i plavim sirevima, ružmarinom, maslinama, rikolom, listićima mente, mozzarellom, pršutom, ljutim papričicama i ljubičastim lukom. Salatu začinite solju, paprom, maslinovim uljem, aromatičnim octom ili limunovim sokom.

Osim u zdjeli ili u izdubljenoj kori lubenice, salatu možete poslužiti na štapićima za ražnjiće. Bijeli dio kore i koštice nemojte baciti. Od kore se radi slatko tako da se nareže na komadiće i prokuha tri ili četiri puta dok ne postane staklasta. Zatim se kuhaju u šećernom sirupu s vanilijom i cimetom pa nakon što odstoje 12 sati spremaju u staklenke.

- Google oglasi -

Kora lubenice može se i kiseliti. Narežite je na kriške pa stavite u veliku staklenku i ulijte hladnu prokuhanu vodu. Zatim je izlijte u drugu posudu i izvažite – na svaku litru ide žličica krupne soli. Slanu vodu vratite u staklenku i ostavite dok se ne ukiseli. Koštice je najbolje ispeći u pećnici s maslinovim uljem te posuti omiljenim začinima, poput origana ili muškatnog oraščića. Poslužite ih kao zdravu zamjenu za čips.

Osvježavajuća juha

Od lubenice možete pripremiti i osvježavajuću gustu juhu. Dovoljno je izmiksati kocke lubenice, sok od jabuke, limete, malo metvice i med. Prije posluživanja umiješajte i žličicu jogurta. Posipajte je košticama lubenice koje sušite oko 15 minuta na 160°C. Posipajte ih cimetom i, prema želji, šećerom u prahu.

Sladoled od lubenice na štapiću

Lubenicu očistite, narežite na veće komade, dodajte sok od limete, nekoliko listića metvice, pa dobro izmiksajte. Na vatri zagrijte izmiksanu lubenicu s metvicom, vodu i šećer te ohladite. Izlijte u metalni kalup i stavite u zamrzivač. Čim se stvrdne, zabodite štapiće i ostavite u zamrzivaču dok se ne dobije zaleđena poslastica.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

OPASNO PO ZDRAVLJE: Šta znače oznake na dnu flaše?

Svi mi, naročito kad dođe lijepo vrijeme, kad treba...

Ispravite svoje zdravlje i jačajte organizam uz voće neodoljivog okusa – Kumkvat!

Kumkvat je jestivo voće nalik naranči koje potječe iz...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas