Korijander (lat. Coriandrum sativum) je začinska biljka koja izgledom podsjeća na peršin. Liječenje korijanderom se spominje još u knjizi Mojsijevoj. Pomaže u liječenju mokraćnih puteva, organa za varenje, naročito kod “lijenih crijeva”.
Koristi se kao antioksidans, antiseptik, antispazmolitik, diuretik i afrodizijak Spominje se u Bibliji, u knjizi Mojsijevoj, milenijumima se gaji u Indiji, Kini i Egiptu, a papirusi pokazuju da su je drevni narodi koristili davno prije nove ere. Danas se najviše gaji u SAD, Rusiji, Engleskoj, Italiji, Holandiji, Njemačkoj, na Malti, ali i kod nas.
Sije se u martu i aprilu, cvjeta početkom ljeta, kosi se tokom ljeta, prije izlaska sunca, dok ima rose. Uspijeva dobro na različitom zemljištu, a najbolje na krečnoj, sitnoj, rastresitoj i toploj zemlji, na sunčanoj strani.
Korijander i njegove blagodati
Korijander je dobar izvor dijetalnih vlakana, vitamina A, C, E i K te minerala željeza, kalija, kalcija i magnezija. Prirodne tvari cineol i linolna kiselina koje sadrži korijander, snažno smanjuju simptome artritisa i reume. Usto, smanjuje otekline i potiče eliminaciju viška tekućine iz organizma.
Korijander nije samo začinska biljka, već i medonosna i ljekovita. Listovi i plodovi imaju različitu aromu i savršeno se dopunjavaju. U evropskoj kuhinji se uglavnom koristi sjeme korijandera kao lijek, dok su u južnoameričkoj i azijskoj važni listovi, koji se pripremaju kao zelje.Postoje zapisi koji govore da se seme korijandera kao lijek upotrebljavalo još u doba faraona (seme je nađeno u Tutankamonovoj i Ramzesovoj grobnici).
U svježem stanju imaju jaku aromu mošusa i limuna, veoma su gorki, pa se koriste kao dodatak sosovima, salatama, siru. Obožavaju ga pčele, a med od korijandera ima specifičan ukus.
Ljekovita svojstva korijandera
Korion, kako ovu biljku još nazivaju, bogat je eteričnim uljem, ugljenim hidratima, proteinima, ali i kalijumom i kalcijumom. Cijela biljka je ljekovita, koristi se kao antioksidans, antiseptik, antispazmolitik, diuretik, afrodizijak.
Od svih sastojaka, najdjelotvornije je eterično ulje. Ulje sjemena korijandera (lat. Coriandrum sativum) stimuliše rad pankreasa i izlučivanje insulina, tako da je korisno dijabetičarima. Ovo ulje stimuliše pravilan rad endokrinog sistema.
Kao pomoćna terapija, pomaže u liječenju mokraćnih puteva i bešike, organa za varenje, naročito kod nadimanja i lijenih crijeva. Da bi se riješio ovaj problem, pravi se čajna od ploda korijandera od jednakih dijelova kima i korijandera. U 2,5 dl ključale vode sipa se kašičica mješavine i pije se poslije jela.
Kao afrodizijak, djeluje snažno i pojačava seksualnu želju ako se uzme samo tri grama praha korijandera, pomiješa sa kašičicom meda i otopi u ustima. Konzumira se jednom dnevno, najbolje za doručak.
Čaj za iskašljavanje – Kašičica korijandera pomiješane sa sitno isjeckanim crnim lukom, prelije sa 2 dl vrele vode, ostavi da odstoji 10 minuta i procijedi kroz gazu. Zasladi se medom i pije ujutru i uveče pred spavanje.
Upala bešike – Kašika mješavine od jednakih dijelova listova korijandera i peršuna, prelije se sa 5 dl ključale vode i nakon 15 minuta procijedi. Čaj se pije nezaslađen prije svakog obroka i sat pred spavanje. Da bi se posljedice upale otklonile, svakodnevno se uzima 2 l ovog čaja.
Detoks smoothie s korijanderom
- 1 svežanj korijandera
- 1 jušna žlica organske Chlorelle u prahu
- 1 šaka špinata ili blitve
- 1 šaka metvice
- 1 jušna žlica tahinija
- lanene ili chia sjemenke, po želji
- malo meda
Priprema: Stavite u blender sve sastojke, izmiksajte pa dodajte vode po želji dok ne dobijete željenu teksturu. Popijte odmah.