Ljekoviti korijen đumbira

-

Korijen đumbira jako povoljno djeluje na ljudski organizam. To je biljka koju uvijek trebate imati u kući. Prvenstveno jer je odličan začin za slana i slatka jela, a naravno i zato što osim toga ima i brojna ljekovita svojstva.

Đumbir je tropska začinska biljka, dostiže visinu u prosjeku oko 1 metra, listovi su mu kopljasti i dugi zbog čega podsjeća na trsku. Biljka naraste do jedan metar visine, a korijenje je mesnato do 20 cm dužine i veoma je aromatično. Cvjetovi su bijele, žute ili roza boje. Aroma korijena đumbira je prijatna sa mirisom limuna, a ukus je slatkasto pikantan i veoma svjež.

- Google oglasi -

Taj topli i ljuti ukus đumbira koji nam je prvenstveno poznat iz azijske kuhinje i iako još uvijek nije toliko zastupljen, njegova upotreba se sve češće vidi i kod nas. Prah od suhog korijena može se kupiti u svakoj trgovini zdrave hrane, a svježeg đumbira ima u supermarketima i na pijacama. Međutim svjež đumbir i sušeni đumbir su sasvim različiti po svojstvima, kao da su u pitanju dvije različite biljke. U kineskoj medicini sušeni đumbir je poznat kao Gan-Jiang, a svjež korijen kao Sheng-Jiang.

Đumbir ljekovitost

Svježi korijen đumbira se koristi za pojačanje znojenja i izbacivanje toksičnih materija iz organizma. Sušeni korijen koristi se za stomačne bolesti, dijareju, reumatizam, kašalj itd. I sušeni i svjež đumbir su oficijelna biljka Kineske farmakopeje i kao ekstrakt i kao tinktura. U Kini se đumbir koristi kao sastojak u skoro 50% recepata i biljnih preparata, jer ubrzava reakciju biljaka sa kojima je pomiješan.

Njegova ljekovita svojstva su brojna. Koristi se protiv upala, za obloge protiv otoka, protiv grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta, poboljšava cirkulaciju i sprječava nastajanje ugrušaka krvi. Djelotvoran je lijek protiv migrene i protiv gripa.

Đumbir poboljšava pamćenje, djeluje kao blagi afrodizijak, smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje teže podnose putovanja. Antiseptik je, pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora, jer podiže energiju u organizmu.

- Google oglasi -

Đumbir sadrži u sebi materije koje ubrzavaju metabolizam, pomaže razgradnju mesa i mlijeka u organizmu. On je snažan antioksidans koji pospješuje funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma.

Đumbir nema nikakvo štetno djelovanje, ali se ne preporučuje konzumacija više od 5g dnevno.

Đumbir kao lijek najviše se koristi za prehladu i poboljšanje cirkulacije. Kada se osjeti drhtavica i drugi simptomi prehlade, čaj od korijena đumbira se koristi kao sredstvo za zagrijavanje .

Čaj od đumbira

Priprema se tako što se svježi korijen đumbira isječe na kriške i doda u ključalu vodu, oko 10 kriški đumbira na pola litre vode, ili žličicu suhog korijena. Kuha se desetak minuta, a zatim se procijedi. Po želji se dodaju med i limun u čaj. Nema potrebe da ga cijedimo jer đumbir padne na dno šalice.

Ovaj napitak je fantastičan način da se zaštitite od prehlada i virusa koji napadaju respiratorne organe. Đumbir sadrži desetak jedinjenja koja djeluju antivirusno. Na prvom mjestu to su seskviterpeni, jedinjenja koja djeluju na rinoviruse. Gingerol i šogaoli smanjuju bol, snižavaju povišenu tjelesnu temperaturu, sprečavaju kašalj i djeluju blago umirujuće. Čaj od đumbira preporučuje se i osobama koje treba da se čuvaju moždanih udara, jer đumbir sprječava stvaranje krvnih ugrušaka.

Korijen đumbir protiv migrene

U Aziji postoji tradicija upotrebe đumbira protiv migrene. Kada osjetite da će početi migrena, dvije kašičice svježeg ili jednu kašičicu suhog đumbira prelijte šalicom ključale vode, promiješajte, nacijedite pola limuna i polako popijte kada se malo prohladi. Ovaj napitak pije se na svaka četiri sata u trajanju od četiri dana. Na ovaj način smanjuje se intenzitet bola i proređuju se migrenozni napadi, pa je dobro čaj od đumbira piti preventivno. U kombinaciji sa nanom, đumbir je najefikasnije sredstvo protiv mučnine, naročito ako je u pitanju bolest putovanja, odnosno ako osjećate nagon za povraćanjem dok se vozite brodom ili autobusom.

- Google oglasi -

29 KOMENTARI

  1. Moja cerka reaguje nazalost alergijski na dzumbir , nakon konzumacije imala je tri dana otecene usne i grlo ,sreca pa se na vrijeme reagovalo sa spricama i tabletama .Ja i moj muz opet na nasu radost uzivamo u dzumbiru

  2. Ima kiselkasto opor ukus, kao limun ili gorki grejp. Prijatno ga je piti. Postoje mešavine raznih čajeva s đumbirom. Pogledati u Lily – DM prodavnicama.

  3. ja izrendam dzumbir i prelijem ga sa kipucom vodom,istovremeno dodam persuna suvog i sacekam 5 -6 min,a u medjuvremenu skuvam novu vodu,procedim caj i ponovo u istu smesu dolijem vrelu vodu.Ja napravim do dva litra dnevno (naravno ne svaki dan nego kada ja hocu). Pravo hemisko ciscenje stomaka i creva .Vredi zivota.

  4. Ja ga trosim samljevenog sa medom svako jutro na prazan zeludac jednu kasicicu,,,,odlicno je probajte

  5. ja ga koristim već duže vrijeme odličan je i kao čaj i u kombinaciji sa medom i limunom ,draga Anka što" ako ostanem živa" ima i gorih okusa ,naviknit čete se i nečete se požaliti.

  6. Stvarno je zdrav. Ja sam bas danas pravila supu sa mrkvom, bjelim i crvenim lukom i đumbirom. Kad se sve skuhalo dodala malo bjelog bibera, par kapi limunovog soka, cimeta (kaze se da je cimet dobar protiv visokog tlaka i masnoce) i slatku vrhnju. Prije nego sam izmiksala supu, đumbir sam izvadila a nekad i njega u supi izmiksam i to je to. Djeca su po 2 tanjura pojela, kao i ja ;0) stvarno je bila ukusna.

  7. Željko Matković Ljutkas je ukus caja, ali je prijatnog ukusa…uzmete malo korena djumbira, iseckate na listice, recimo 5-6 listica i stavite u kljucalu vodu, zatim skinete sa vatre, osatavite malo da se prohladi i mozete da dodate med ili limun…ja inace djumbir stavljam i u kolace, corbe i razna druga jela…lako se kombinuje uz sve jer se ukus uklapa i iz slatko i uz slano…Sve najbolje Zeljko!

  8. GDJE SE SVRTAVA, U KOJOJ SREDINI , BAZNOJ ,KISELOJ ILI NEUTRALNOJ
    MOLIM I ISTOVREMENO ZAHVALJUJEM NA ODGOVORU …

  9. Postovani citaoci…od ingwera se moze napraviti supa ili juha ili gusti umak,ukusno je probajte…pozzz.

  10. Pijem čaj od svežeg đumbira poslednje dve godine. U tom periodu nisam imala ni kijavicu a kamoli grip.Kako mi je odstranjena štitna žlezda bila sam vrlo često bolesna od raznih viroza jer mi je imuni sistem bio veoma loš.Kako pijem čaj, i to samo jednom dnevno evo već više od dve godine i to bez pauziranja ,mogu da kažem da više nemam tih problema.Od srca svima preporučujem

  11. Shvaćam vaše razloge, ali nakon svake terapije čajevima predlaže se pauza, pa nastavak… iz tih razloga naravno nameće se i moje pitanje. Hvala što ste se odazvali sajt ću koristiti, ako bude trebalo.

  12. Poštovani, u đumbiru nema nikakvih štetnih sastojaka i kontra efekata, tako da nemorate da prestajete da ga koristite nikada, ali uvjek imajte mjeru, jer kako kaže stara narodna medicina, jedite i pijte sve, ali u granicama.

    Izvinjavamo se što nemožemo stići moderirati sve članke i na neka pitanja dati odgovor, jer stvarne nemamo vremena da na svako pitanje dajemo odgovore individualno.

    Ako imate vaših pitanja slobodno se prijavite na naš sajt sa Pitanjima & Odgovorima na linku: http://www.narodnilijek.info/ask

  13. Treba li pauzirati nakon duže upotrebe?
    …i možemo li ikada dobiti od autora odgovor na naša pitanja?

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Prelomi kostiju, imobilizacija, liječenje, zarastanje kosti

Prelom kosti može biti otvoren i zatvoren. Prilikom otvorenog...

Dječja paraliza

Dječja paraliza ili dječja uzetost zarazna je bolest centralnog...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas