Korijen maslačka branje – Kako ubrati i očuvati ovaj korijen?

-

Maslačak je jedna od najučinkovitijih biljaka za čišćenje toksina iz našeg tijela. Za ovu namjenu najbolje je koristiti korijen. Ukoliko želite sami prikupiti korijen maslačka branje nije nimalo lagan poslao. Morate paziti da korijen ostane cjelovit bez oštećenja do pranja.

Korijen maslačka na naš organizam djeluje tako što oslobađa jetru, odnosno čisti jetru od nakupljenih nečistoća i toksina, a čista i zdrava jetra jedan je od temelja zdravlja. Pored toga, korijen maslačka djeluje protiv kašlja, bronhitisa i kod problema s probavom.

- Google oglasi -

Kako biste što bolje iskoristili korijen maslačka branje se mora uraditi veoma pažljivo. Prije svega bitno je korijen ubrati u pravo vrijeme, a to je rano proljeće ili jesen. Jesen je najbolje godišnje doba za branje svih korijena. U jesen je sva energija biljki sadržana u korijenu, kao i njihova dragocjena ljekovita svojstva. Ali korijen maslačka možemo brati i u rano proljeće, prije cvjetanja. U proljeće sve se žuti od maslačka, ipak ga nemojte brati u naseljima i blizu saobraćajnica.

Korijen maslačka branje

U jesen ili proljeće, kada je sva energija sadržana u korijenu. Maslačak, odnosno korijen maslačka trebamo izvaditi iz zemlje. Poslužite se malom lopaticom za kopanje, te lagano odstranite dio zemlje oko korijena. Pazite da korijen ostane neoštećen, te da ne izgubi ljekovitu tekućinu koja se krije u njemu. Korijen maslačka berite za toplijih dana, pazeći da zemlja nije mokra, jedino tako ćete uspjeti sačuvati korijen od pucanja prilikom vađenja.

Kako ubrati korijen maslačka

Korijen uvijek vadite na čistim mjestima, koja nisu tretirana raznim hemikalijama. Pođite u prirodu, i berite ga na čistim livadama, daleko od saobraćajnica. Prilikom vađenja korijenja usmjerite se na velike i snažnije biljke, ispod se krije i veliki korijen, vrijedan truda.

Kako čuvati korijen maslačka?

Korijen maslačka kao lijek se koristi i svjež i osušen. Ako želimo čuvati korijen maslačka potrebno ga je osušiti. Podrazumjeva se da ste korijen dobro oprali nakon branja. Prije sušenja, korijen maslačka treba pažljivo oguliti, odnosno ostrugati oštrim nožem ili skalperom, te ostaviti na toplom mjestu da prenoći. Zbog toga je bitno da korijen ne bude oštećen ili puknut, kako bi sačuvao dragocjeni sok.

- Google oglasi -

Tek poslije toga izrežite korijen maslaška na jednake manje komadiće. Nakon toga se korijen maslačka suši na svježem zraku. Korijen raširite na podlozi, suhom i hladnom mjestu sa dobrim protokom zraka. Korijen će se osušiti u periodu od 3 do 14 dana, zavisno od vlažnosti zraka i vremenskih uslova, kao i mjesta na kojem ga sušimo.

Prepoznati ćete da je osušen kada korijen postane krhak pod prstima. Suhi korijen maslačka zadržava ljekovita svojstva ovako osušen i do godinu dana, uz čuvanje u staklenci na suhom i tamnom mjestu.

- Google oglasi -

21 KOMENTARI

  1. […] Korjen maslačka bi trebalo izvaditi prije nego biljka procvjeta, odnosno u rano proljeće ili nakon što biljka procvjeta (9-10. mjesec). Korjen treba oprezno izvaditi, oprati te posušiti. Najbolje ga je čuvati u papirnatoj ambalaži na suhom i hladnijem mjestu, kako bi se doro osušio, odnosno da ne dođe do pljesni. Ne bi smio imati  nikakav miris. […]

  2. Maslacak i zucenica nisu isto.Maslacak ima zuti cvet a zucenica plavi.Zucenica bi trebalo da je cikorija.Imaju slicne listove i slican ukus ,zato ih mnogi mesaju.Inace su obe vrlo zdrave biljke

  3. Ja osusim korijen i sameljem u mlinu za kafu. Poslije taj prah koristim kao zacin jer je ukusan, a i zato sto se kuhanjem mozda gube sastojci. Mislim da je korijen puno bolji od listova i cvjetova jer u sebi sadrzi najvise soka. Ne osjeti se neka velika razlika kada se pocne koristiti, i ne mogu reci da mi je nesto puno bolje, vjerovatno je ucinak preventivan. U svakom slucaju vrijedi probati i vjerovati u sve ovo sto pise o maslacku.

  4. nije mi nešta jasno….treba čuvati korijen da ga neoguliš prilikom vađenja ………a onda izrezati da bi ga sušio……

  5. maslačak ili žućenica, može i italijanska salata..tako ga mi u podgorici zovemo..pisali ste o korijenu a ja ću dopuniti o listu i cvijetu maslačka..dakle..listovi maslačka se skupljaju pre nego on procvjeta i pripremaju na salatu..može da se malo obare.malo u vreloj vodi ili da se dobro properu u hladnoj vodi ,pa kao običnu salatu pripremiti i pomiješati je sa vrućim krompirom,normalno sa dodatkom ulja(po mogućnosti maslinovog) i sirćeta sa malo morske soli..sa tom salatom se takođe garniraju i polutvrdo obarena jaja,inače maslačak izuzetno pozitivno utiče na jetru..dalje kada već dođe žuti cvijet maslačka treba nabrati bar dvije pregršti cvjetova ostaviti ih u hladnu vodu koju postepeno treba zagrevati do vrenja, tada sud skloniti sa vatre ostaviti da prenoći do sledećeg dana.. drugog dana procediti vodu i dodatno još izgnječiti cvetove da iz njih izađe još soka..u ovaj sok se umiješa kilogram nerafinisanog šećera i pola limuna sa korom isječenog na listiće sud se nepoklopljen ostavlja na vatru koja ne sme da bude jaka da bi se zadržali svi vitamini..tako će tečnost da isparava sa minimalnim kuvanjem..do željene gustine sirupa(domaćice znaju kako se pravi šerbet za preliv baklave a isto tako i pčelari za prehranu pčela).nikakav problem..ohladiti sirup i već može da se maže po hlebu a djeca to obožavaju i zdravo je..prijatno…samo još da napomenem da je i stabljika cvijeta veoma zdrava za pojesti onako frešku ubranu samo je predhodno oprati pod mlazom vode..da veoma pogoduje i dijabetičarima kao i još nekim poremećajima u našem organizmu..

  6. Korijen se prije sušenja opere i osuši u hladovini, isječe se u sitno, ostavi u papirne kese.Ja ga kupujem u Njemačkoj takvog, opranog, osušenog.Stavim ga el.kafeni mlin i sameljem u sitan prah i u galon napunim za upotrebu.AKO ŽELITE dobar efekat, prah korijena maslačka dodajite na sendvič, sa hladnom vodom izmješati i popiti, pomješati sa bananom i pojesti, dodati u salatu, na pomaz po kruhu, u hladno jelo pomješati.Bitno je ne kuhati ga(ako je prije sušenja očišćen i opran).Preporučujem kupite ga samo u apoteci i bio radnjama, ili sami sakupite
    MASLAČAK JE ELIKSIR ZA TIJELO, koliko je dobar, trebali bi ga svi svaki dan koristiti u izhrani.Ako se isitnjen korijen pripremi u čaju manji je efekat ali ipak ljekovit

  7. kako upotrbljaqvati korjen maslacka i koliko se koristi kao ljek za teze bolesti, pravilnmo doziranje i to ….. osusi se samelje i tako ga uportebljavamo kroz caj, jednu malu kasicicu ….

  8. Kao lijek, korijen maslačka se koristi i svjež i osušen. Dakle na salatu ako je frižak ili ovo što piše kako se suši vjerojatno čaj?

  9. Čaj pripremamo od 5 g (velika žlica) korijena koji se kuha u 400 ml vode 15 minuta, ostavi se 15 minuta mirovati, procijedi se i pije pola sata prije jela u malim gutljajima. Čaj se priprema dva puta na dan, a detoksikacijska kura provodi se kroz tri tjedna

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Zašto bijeli luk

Ko ne bi želio da olakša rad srcu, opusti...

Ovaj začin je skuplji od zlata

Gram najkvalitetnije sorte ovog najskupljeg i najtraženijeg začina na...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas