Maslačak je biljka koja se često smatra korovom a ima niz ljekovitih svojstava, a sve što treba da učinite da koristite ta svojstva, je da ga pokupite iz čiste prirode, daleko od saobraćaja. Korijen od maslačka (Taraxacum officinale), se u velikoj mjeri koristi kao lijek za jetru (disfunkcija jetre, ciroza jetre, hepatitis). Pored liječenja jetre korijen maslačka ima primjenu i u liječenju žuči, bubrega, limfi, infekcija, oteklina, virusa kao i zadržavanju vode u organizmu.
Korijen je izuzetno dobar kod liječenja ženskih oboljenja, naročito u prevenciji i liječenju bolesti dojki (cisti, karcinoma, tumora) i problema sa dojenjem i majčinim mlijekom. Korijen ove biljke se preporučuje i za liječenje zatvora, kod problema sa varenjem i gorušicom.
>>Ljekovita svojstva i načine upotrebe korijena maslačka pročitajte ovdje.
Korijen od maslačka
Nedavno je otkriveno da čaj od maslačka djeluje antikancerogeno. Za razliku od hemoterapije i zračenja koje ubijaju sve ćelije, ekstrati iz korijena maslačka ubijaju isključivo ćelije raka. Sadrži važne vitamine i minerale kao što su vitamin B6, tiamin, vitamina C, željezo, kalcijum, kalijum, folne kiseline i magnezijum. Sadrži i do 535 % od preporučenog dnevnog unosa vitamina K i oko 110 % od preporučenog dnevnog vitamina A.
Čaj od korijena maslačka priprema
Čaj od korijena maslačka ima mnoga ljekovita svojstva za organizam a to su da djeluje kao prirodni diuretik, regeneriše jetru, pomaže za mršavljenje, pospješuje regulaciju sećera u krvi, te čisti i jača krv.
Istraživanja su pokazala kako čaj od korijena maslačka ima potencijal za pomoć u borbi protiv raka. Jedna studija je pokazala da ekstrakt korijena maslačka inducira smrt stanica u stanicama melanoma, pritom bez utjecaja na zdrave stanice.
Priprema čaja od korijena maslačka:
Potrebno je dvije supene kašike korijena od maslačka preliti sa pola litra vode i kuhati na laganoj vati 15 minuta. Kada se malo ohladi procijediti i po želji dodati meda, a preporučena dnevna doza čaja je tri šoljice.
Kada se bere korijen maslačka
U jesen ili proljeće, kada je sva energija sadržana u korijenu. Maslačak, odnosno korijen maslačka trebamo izvaditi iz zemlje. Poslužite se malom lopaticom za kopanje, te lagano odstranite dio zemlje oko korijena. Pazite da korijen ostane neoštećen, te da ne izgubi ljekovitu tekućinu koja se krije u njemu. Korijen maslačka berite kada su topliji dana, pazeći da zemlja nije mokra, jedino tako ćete uspjeti sačuvati korijen od pucanja prilikom vađenja.
Jesenski korijen ima veće količine prebiotičkog inulina koji je važan za crijevno zdravlje. Korijenje ubrano na jesen je slađe i ljekovitije od onog ubranog u proljeće.
Kako ubrati i sačuvati korijen maslačka pročitajte detaljno sve ovdje.