Koronavirus (koronavirus; corona virus; COVID-19) je vrsta virusa koja u teoriji utiče samo na životinje, ipak postoje određene vrste korona virusa koje se mogu prenijeti na čovjeka – poput koronavirusa koji je u posljednjih nekoliko mjeseci uzeo živote preko 5000 ljudi.
Nagađa se od koje životinje je potekao ovaj koronavirus. Prvo se pisalo o šišmišu kao uzročniku epidemije, a zadnja teorija je da koronavirus potiče od ljuskavca – jedne od životinja s kojima se najviše trguje, naravno, ilegalno i primarno zbog njihovog ‘oklopa’.
Uzroci, simptomi i liječenje koronavirusa
Iako još nije definiran tačan izvor koronavirusa (koronavirus, COVID-19), znamo da se prenosi kihanjem, kašljanjem i općenito oralnim putem. Simptomi koronavirusa isti su kao i simptomi gripe, jedino što dolaze sa zakašnjenjem do 14 dana od same zaraze. Upravo zato što su simptomi isti kao i obične gripe zato postoji razlog više za paniku. Rezultati testiranja ne dobivaju se momentalno, što nikako ne ide u prilog oboljelima.
Kako navodi ECDC (Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti), prema dosad poznatim činjenicama koronavirus uzrokovat će blage simptome nalik gripi poput:
- temperatura
- kašalj
- otežano disanje
- bol u mišićima
- umor
Teži slučajevi dovest će do razvoja upale pluća, akutne upale dišnih puteva, sepse i septičnog šoka. Osobe s postojećim kroničnim stanjima mogu biti izloženije komplikacijama.
Period inkubacije koronavirusa (period vremena između izlaganja virusu i pojave prvih simptoma) procjenjuje se na 2-14 dana. Trenutno, poznato je da se virus može prenijeti kada zaraženi počnu pokazivati simptome.
Međutim, još uvijek postoje nesigurnosti oko toga mogu li blagi slučajevi ili oni bez simptoma prenijeti virus.
Savjeti za vašu sigurnost
Koronavirus ne treba shvaćati olako i određene mjere opreza su neophodne. Dodatne mjere sigurnosti uključuju:
- Perite ruke sa sapunom i vodom barem 20 sekundi. Ovaj korak najbitniji je prije jela, kuhanja i nakon kihanja ili kašljanja.
- Za vrijeme kihanja ili kašljanja obavezno koristite maramicu, koje se riješite odmah nakon.
- Izbjegavajte diranje očiju, usta i nosa s neopranim rukama.
- Izbjegavajte kontakt sa zaraženima, neovisno je li prehlada ili nešto opasnije.
- Češće čistite predmete i stvari koji su u čestom dodiru s ljudima – poput igračaka i kvaka.
- Ako ste bolesni, a ne zahtijevate medicinsku pomoć, ostanite doma
Vrijeme je da najozbiljnije shvatimo preporuke i da se pridržajemo uputa. Perite ruke, pazite prilikom kihanja i kašljanja. Odgodite sva putovanja u centre zaražene koronavirusom, mislite na sebe i na druge.
Ne širite paniku, ne širite lažne vijesti, budite sabrani i odgovorni te svojim ponašanjem pridonesimo smanjenju širenja koronavirusa. Ukoliko se svi budemo držali preporučenog ponašanja i preporuka, sve će biti u redu.