Kraste (krusta) nastaju sušenjem i zgrušavanjem tjelesnih tekućina koje dođu na površinu kožnih oštećenja, bez obzira nastaju li zbog bolesti ili povrede. Tjelesne izlučevine jesu krv, krvna plazma i gnoj…
Boja kraste ovisi o vrsti tekućine i može biti svijetložute boje poput jantara, smeđe, tamnosmeđe pa i crne.
Kraste nastaju kod svih onih bolesti kada se stvaraju mjehurići na koži. Nakon pucanja, iz sadržaja mjehurića nastaju kraste (male i velike boginje).
Kraste
Kraste nastaju i poslije gnojnih oboljenja kože, sušenjem gnoja. Brojne i debele naslage krasta na glavi i bradi posljedica su gljivičnih bolesti, na nogama i rukama nastaju pucanjem mjehurića.
Kraste se pojavljuju i kod alergičnih bolesti kože, koje nastaju kao posljedica preosjetljivosti na neke tvari s kojima koža dolazi u dodir bilo direktnim dodirom ili putem krvi, tj. hranom, lijekovima. Takva je bolest alergični ekcem, koji često vlaži, a sušenjem nastaje krasta.
Sve površinske rane na koži, grizlice, uglavnom su pokrivane krastom. Krasta se ne smiju nasilno skidati jer su često zaštita ozlijeđene kože od novih štetnih utjecaja, kraste su čvrsto srasle sa svojom podlogom i svako nasilno skidanje uzrokuje nova oštećenja.
Kada se ispod kraste stvori nova koža, krasta otpadne sama od sebe. Ljekar je skida nakon toga što je “omekša”, npr. razrijeđenom otopinom vodikovog superoksida, blagim dezinfekcionim sredstvom, ili namakanjem u ulju.
Impetigo ili u narodu bolest poznata kao “slatke kraste”, zarazna je infekcija kože koja ponajviše pogađa bebe i djecu. Nerijetko se prvi simptomi bolesti pojavljuju na licu, posebno u području nosa ili usta, u obliku mjehurića. Uobičajeni simptomi su mjehurići ili nakupine mjehurića koji vrlo brzo pucaju, a onda u idućih nekoliko dana vlaže, te se na zaraženom mjestu počinje stvarati krasta zlatne boje
Kako da krasta brže otpadne
Evo nekoliko savjeta kako da brže i sigurnije otpadne krasta:
Redovno hidrirajte kožu oko kraste kako biste je omekšali. Koristite nježnu, hipoalergensku hidratantnu kremu ili losion.
Topli oblozi ili komprese mogu pomoći u omekšavanju krasta i ubrzati njihov proces otpadanja. Koristite toplu, ali ne previše vrelu vodu i držite oblogu na krasti nekoliko minuta dva do tri puta dnevno.
Izbjegavajte upotrebu alkohola ili peroksida na krasti jer možete iritirati kožu i usporiti proces ozdravljenja.
Kraste su prirodni dio procesa ozdravljenja kože, a često će otpasti kada koža ispod njih ozdravi. Budite strpljivi i nježni prema svojoj koži.
Brzo zarastanje rana prirodnim putem
Prirodni lijek za kraste na glavi
Kraste na glavi mogu biti posljedica različitih stanja, uključujući opekotine, posjekotine, ekcem ili druge dermatološke probleme. Liječenje krasta na glavi zavisi od uzroka i ozbiljnosti problema. Prije nego što primijenite bilo koji prirodni lijek, važno je da se posavjetujete s ljekarom kako biste tačno utvrdili uzrok i dobili odgovarajuće savjete i tretmane.
Kokosovo ulje ima antimikrobna svojstva i može pomoći u hidrataciji kože. Nanesite malu količinu kokosovog ulja na zahvaćeno područje i ostavite da djeluje neko vrijeme prije nego što ga isperete.
Maslinovo ulje je bogato antioksidansima i može pomoći u hidrataciji kože. Nanesite malu količinu maslinovog ulja na zahvaćeno područje i ostavite neko vrijeme prije ispiranja.
Koristite blage, prirodne šampone bez agresivnih hemikalija. Ovo može pomoći u sprječavanju iritacije i ublažavanju simptoma.
Aloe vera je poznati prirodni lijek po svojim umirujućim svojstvima. Gel direktno iz lista aloe vere može se nanjeti na kraste. Ostavite da djeluje neko vrijeme prije nego što ga isperete.