Svakodnevno se suočavamo sa stresom, a njegovo je djelovanje različito kod svakog pojedinca. Tako kod nekih osoba stres može biti motivacija za postizanje ciljeva u životu, rješavanje postojećih problema, no neke ljude stres u potpunosti lišava samopouzdanja što se manifestuje na različite načine. Najčešći je problem hrana, a mnogo se ljudi “smiruje” hranom.
Stres i hrana
Takvi pojedinci obično posežu za prvom stvari koja će im smanjiti pritisak, a to je kod mnogih najčešće hrana. Iako se misli da stres pojačava apetit, to pravilo ne vrijedi kod svakoga, no ipak visok nivo kortizola, do kojeg dolazi kod kroničnog stresa, može povećati apetit i unos hrane te skladištenje masnoća.
Kalorije prikupljene pod uticajem stresa najčešće se talože na trbuhu, a stalna i neutaživa želja za grickalicama znak je da se valja baviti izvorima stresa u abdomenu.
Stres najčešće potiče na konzumaciju namirnica koje su prepune kalorija i siromašne prehrambenim vrijednostima pa su njegovi učinci različiti.
Neki posežu za slatkim, drugi osjećaju potrebu za slanom hranom, a treći imaju želju za svakojakim grickalicama bogatim masnoćama koje su najveći neprijatelj vitkoj liniji. Osim što stres uzrokuje povećano uzimanje u pravilu nezdrave hrane, stres se vrlo brzo “obrušava” na opšte zdravlje.
Opadanje kose jedna je od uobičajenih manifestacija stresa. Stalno lučenje hormona stresa može dovesti do nastanka brojnih zdrastvenih problema, a to je najprije narušavanje hormonalne ravnoteže koja domino-efektom dovodi do srčanih problema, dijabetesa, visokog krvnog pritiska i debljine.