Kruška je mirisna i sočna voćka koja posjeduje obilje prirodnih sastojaka koji povoljno utiču na zdravlje. S pravom se nalazi na popisu zdravi jesenji namirnica jer izvor je dijetalnih vlakana koja ljekovito djeluju najprije na zdravlje probavnog, a zatim i kardiovaskularnog sistema.
Prirodan su i i brz izvor energije, jer sadrže značajne količine monosaharida: fruktoze i glukoze, kao i levuloze – najslađeg prirodnog šećera, a istovremeno i ekonomično pakiranje vitamina B skupine. Vitamini B skupine pomažu organizmu da se nosi sa stresom i hrane živčani sustav, te sudjeluju u procesu dobivanja energije iz ugljikohidrata.
Prije nego nešto kažemo o kruški i zdravlju želimo skrenuti pažnju da se kruške ne smiju jesti na prazan stomak ili nakon mesa i teških jela. Pogotovo se nakon kruške ne smije piti voda, jer može izazvati proljev.
Kruška i zdravlje
Ova kraljica jeseni je odličan izvor vlakana. Jedna kruška srednje veličine ima oko 100 kalorija i šest grama vlakana. Vlakna u ishrani održavaju nivo holesterola, odnosno preventivno djeluju na bolesti srca i krvnih sudova, ali i sprečavaju nadutost.
>>Ovo su najzdravije jesenske namirnice
Samo jedna kruška dnevno osigurati će vam čak petinu potrebnih vlakana, pa je svakako uključite u voćne salate, jedite kao samostalni, voćni obrok ili pripremite na neki drugi način. Kruška će povoljno djelovati na probavu, smanjiti osjećaj nadutosti i potaknuti brži rad crijeva.
Poput ostalog voća, možete računati na kruške kao odličan izvor raznih minerala i vitamina poput C, K, B2, B3 i B6, kao i kalcijuma, magnezijuma, kalijuma, bakra i mangana. Posebna je zanimljivost to što kruške sadrže i mineral bor, koji pospješuje apsorpciju kalcijuma. Zato se naglašava da su kruške idealne za prevenciju osteoporoze.
>>Recept za ljekoviti pekmez od krušaka
Zahvaljujući flavonoidima, kruška je izvrstan borac protiv dijabetesa, posebno tipa 2. Povoljno utječe na razinu šećera u krvi, održavajući je stabilnom.
Kruška štiti srce i krvne žile, smanjuje razinu štetnog kolesterola te pomaže organizmu u prevenciji moždanog i srčanog udara.
Kruške su bogate pektinom koji efikasno smanjuje razinu lošeg (LDL) kolesterola.
Antioksidativno djelovanje kruške će ojačati vaš imunološki sistem. Jedite krušku ili pijte sok od kruške, pogotovo kada je sezona gripe i prehlade.
Preporučljivo je jesti kruške kod umora, vrtoglavice, lupanja srca, kod gubitka apetita. Ako ste anemični svaki dan pojedate dvije velike kruške za ručak kao desert. U ovom slučaju kruške se jedu oguljene, dok se pulpa treba pomiješati s dvije žlice meda.
Slatko voće vrlo brzo otklanja glad, a istovremeno daje snagu i potrebnu dnevnu energiju. Zbog velike količine kalcijuma koji sadrži, kruška je voće koje se najviše savjetuje djeci i mladima. U sebi sadrži i sorbitol koji je koristan za jačanje zuba.
Divlja kruška
Divlja kruška se koristi kao ljekovita biljka i u voćarstvu kao podloga za kalemljenje plemenitih sorti krušaka. Koristi se plod koji ulazi u sastav raznih voćnih i šumskih čajeva.
>>Za ljekovitost i pripremu čaja od divlje kruške pročitajte ovdje.