U sluznici nosa ima dosta kapilara, posebno u prednjem, donjem dijelu nosne pregrade, gdje najčešće i dolazi do krvarenja. Epistaksa ili krvarenje iz nosa, obično počinje iznenada te najčešće samo iz jedne nosnice. Krv iz nosa najčešće će iznenaditi djecu ili starije osobe.
Krv iz nosa
Krv iz nosa obično nije razlog za brigu, a u rijetkim slučajevima može biti opasno po život. Međutim, trebate potražiti liječničku pomoć ako krvarenje traje dulje od 20 minuta ili ako se pojavi nakon ozljede.
Češće će se aktivirati krvarenje iz nosa krajem zime i početkom proljeća, kada dolazi do manjka vitamina u organizmu.
Uzroci nastanka mogu biti suh zrak, alergije, ali i frakture, povišen krvni tlak, bolesti srca, anemija, zarazne bolesti ili prevelik fizički napor.
Osobe koje imaju poremećaje zgrušavanja krvi, poput hemofilije, mogu biti podložnije krvarenju iz nosa.
Visoki krvni pritisak može uzrokovati pucanje krvnih sudova u nosu, posebno tokom napadaja kašljanja ili kijanja.
Uobičajeni uzroci krvarenja iz nosa uključuju
Ako se krv iz nosa javlja povremeno kod djece, ostanite mirni, nemojte dati djetetu da puše nos kako ne biste pogoršali stanje, već mu nagnite glavu lagano prema naprijed i zatvorite nosnice prstima na 5 – 10 minuta.
Ne naginjite djetetu glavu unatrag jer se mogu zagrcnuti vlastitom krvlju, kašljati i povraćati. Ako se krvarenje javlja češće i teže ga je zaustaviti, obratite se ljekaru kako biste otkrili pravi uzrok krvarenja.
Kako zaustaviti krv iz nosa
Evo koje korake možete poduzeti da biste zaustavili krv iz nosa kod djece i odraslih:
Sjedite uspravno: Stojte ili sjedite uspravno kako biste smanjili dotok krvi u nos. Nemojte ležati, jer to može povećati protok krvi u nosu.
Nagnite se naprijed: Nagnite se blago naprijed kako biste spriječili krv da vam ide niz grlo. Nemojte naginjati glavu unazad jer to može uzrokovati gutanje krvi.
Stisnite nosnice: Nježno stisnite obje nosnice prstima palca i kažiprsta i pritisnite ih prema septumu nosa (sredini nosa) na oko 10-15 minuta. To će pomoći da se zaustavi krvarenje.
Hladni oblozi: Ako je moguće, stavite hladan oblog na nos ili na zadnji dio vrata. To može pomoći sužavanju krvnih sudova i zaustavljanju krvarenja. Nemojte koristiti led direktno na koži; umotajte ga u čistu tkaninu ili krpu.