Kumkvat je jestivo voće nalik naranči koje potječe iz jugoistočne Azije. Iako agrum oblikom i bojom podsjeća na naranču, zapravo je prilično malen – otprilike veličine masline. Obično su kumkvati okrugli ili duguljasti. Engleski naziv “kumquat” dolazi od kantonske riječi koja znači “zlatna naranča” ili “zlatna mandarina”. Postoji nekoliko vrsta kumkvata, ali najčešći su Nagami i Meiwa.
Okus kumkvata je izrazito citrusan. Dok je voće blago slatko, neodoljiv okus je kiseo i oštar. Kora kumkvata je iznenađujuće ukusna. Zapravo, kora je najslađi dio voća. Budući da je kora jestiva, kumkvat uvijek dobro operite prije nego što ga pojedete. Nakon što je dobar i čist, kumkvat jedete na isti način na koji jedete naranču: samo ga ogulite (ili nemojte) i pojedite.
Plod kumkvata dozrijeva krajem jeseni i početkom zime. Uvijek birajte zrele kumkvate. Potražite čvrsto, jarko narančasto ili žuto-narančasto voće s kožicom bez mrlja. Izbjegavajte zelenkaste kumkvate sa smežuranom kožom.
Kumkvat nutritivna vrijednost
Iako je kumkvat malen, ima veliku nutritivnu vrijednost. Bogat vitaminom C i vlaknima, kumkvat daje prednost drugom, poznatijem svježem voću.
Evo nekih nutritivnih značajki kumkvata:
- Bogat vitaminom C (73% RDI u jednoj porciji od 100 grama)
- Bogat vlaknima (6,5 grama po porciji)
- Bogat antioksidansima
- Podržava zdrav imunološki sistem
- Relativno malo kalorija (71 po porciji) i može pomoći u borbi protiv pretilosti i srodnih poremećaja
- Hidratantan (80% težine ploda čini voda)
Kumkvat ljekovitost
Ne samo da su kumkvati ukusni, već su i ljekoviti. Ovdje je pregled najvažnijih prehrambenih prednosti kumkvata:
Bogat vitaminima: Kumkvati su puni i vitamina C i vitamina A. Vitamin C jača vaš imuni sistem, dok vitamin A pomaže vašem tijelu u drugim područjima, poput vida i rasta.
Visok udio antioksidansa: kora kumkvata ima visok udio antioksidansa koji mogu pomoći u zaštiti od bolesti srca i raka. Dakle, pojedite cijeli kumkvat kako biste dobili najviše koristi.
Bogat vlaknima: Kumkvati su hrana bogata vlaknima. Konzumiranje kumkvata može pomoći procesu probave i održavati pražnjenje crijeva redovitim. Osim toga, vlakna će vas dulje držati sitima, što ih čini izvrsnim zdravim međuobrokom.
Kumkvat je izvrstan izvor vitamina A, C i E, B1, B2, minerala kalcija, kalija i željeza, omega 3 i omega 6 masnih kiselina, karotena, tanina, pektina.
Predstavlja prirodnu zaštitu od infekcija, štiti od karcinoma i pomaže pri liječenju kroničnih bolesti.
Kumkvat stoga predstavlja prirodni izvor energije za organizam, kojeg možete konzumirati u svako doba.
Kumkvat recepti
Potrebni sastojci za izradu marmelade od kunkvata su:
- 2 šoljice pripremljenog kumkvata
- 1 šoljica bijelog šećera
- 1 šoljica hladne vode
- Korica i sok od 1 limuna
- 1 zvjezdasti anis (izvaditi ga nakon 10 minuta kuhanja)
- mali prstohvat kajenske paprike
Priprema:
- Narežite kumkvate po dužini na četvrtine; odrežite bijelu središnju opnu i uklonite sjemenke. Narežite četvrtine na male komadiće.
- Stavite kumkvate u lonac. Dodajte šećer, vodu, limunovu koricu (samo bijeli dio), limunov sok, zvjezdasti anis i prstohvat kajenske paprike; pomiješajte zajedno. Pokrijte i ostavite na sobnoj temperaturi 2 ili 3 sata kako bi se voće maceriralo. Ili možete ostaviti u hladnjaku preko noći.
- Stavite lonac na srednje jaku vatru i kuhajte smjesu uz povremeno miješanje. Smanjite toplinu na srednju; kuhati i povremeno miješati 10 minuta. Nastavite kuhati i često miješati dok smjesa ne postane dovoljno gusta tako da ako lopaticom zagrebete po dnu posude, možete nakratko vidjeti dno posude prije nego što se marmelada ponovno razlije, 30 do 40 minuta. Maknite s vatre i ostavite da se malo ohladi, 5 do 10 minuta.
Toplu marmeladu kašikom stavljajte u sterilizirane staklenke. Pokrijte i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Stavite u hladnjak dok se potpuno ne ohladi.
Uzgoj kumkvata
Uzgoj kumkvata je jednostavan i lagan.
Biljci je potrebno puno sunca i podnosi sve vrste tla, sve dok je zemlja dobro propusna. Ukoliko želite kumkvat uzgajati u kući bitno je omogućiti mu što više svjetla, ali i prostora, jer drvo može narasti do tri metra.
Ukoliko kumkvat uzgajate iz sjemena, važno je da se sadi u pjeskoviti susptrat te održavanje umjerene vlažnosti. Sjeme treba posijati na dubinu od 0,5-1 centimetar, a temperatura treba biti oko 20 stepeni.
Sjeme može klijati od 7 dana do 2 mjeseca. Uzgoj kumkvata na terasi podrazumijeva da mu omogućite dovoljno svjetlosti i vode, a u hladnom periodu godine, temperaturu do 10 stepeni.