Kupine pomažu ljudskom tijelu na puno načina, od toga da su korisne kao izvori vitamina i minerala, sve do sastojaka koji pomažu u borbi protiv kancerogenih bolesti. Zahvaljujući visokom postotku željeza, kupina se pokazala kao odlično sredstvo u liječenju anemije.
Ovaj sočni plod obiluje i kalijem, kalcijem, fosforom, magnezijem, kao i vitaminima B1, B2, C i PP, sadrži i fenolane koji sprječavaju oksidaciju LDL kolesterola i nastanaka arterioskleroze i drugih kardiovaskularnih bolesti.
Zbog obilja kalija i niskog sadržaja natrija, kupinu treba što češće da konzumiraju osobe oboljele od hipertenzije jer snižava krvni pritisak. Ovo voće djeluje blagotvorno i u slučaju bakterijskih infekcija, kao i hemoroida, a koristi se i kao antiseptik u terapiji angine, farirtgitisa, gingivitisa i kožnih bolesti. Vino od kupine ublažava anemiju, podstiče probavu i jača imunitet.
Kupine za zdravlje
Kupina ima više vlakana nego većina drugog voća. U šaci punoj kupina naći će se oko 8 grama vlakana, a u 25 grama cjelovitih žitarica, koliko se dnevno preporučuje, samo 4 grama. Kupine osim što su dobra za probavu i održavanje težine, vlakna pomažu sniziti i održavati kolesterol.
Tanini, koji ublažavaju krvarenje ako su u pitanju manje ozljede, također se nalaze u kupinama. Osim u liječenju manjih ranica, te ukusne bobice pomažu i u borbi protiv kancerogenih bolesti jer sadrže antioksidante u kojima se nalaze antocijani što usporavaju rast kancerogenih stanica. I druge vrste crvenog voća i povrća sadrže antocijane, ali ih kupine, prema novijim istraživanjima, imaju u daleko većem postotku.
Ako pojedete dvije šake kupina dnevno, unijet ćete potrebnu dozu mangana u organizam. On je pak jedan od minerala koji su potrebni za čvršće i zdravije kosti.
Još je jedan korisni vitamin ukupinama – B9 – poznat kao folna kiselina. Zajedno s vitaminom B12 nužan je u stvaranju novih krvnih stanica. Folna kiselina često se preporučuje trudnicama jer sprječava defekt neuralne cijevi embrija. Kupine imaju i lutein koji je dobar za zaštitu očiju jer može spriječiti štetu koju im čine ultraljubičaste zrake.
Kupine (lat. Rubus fruticosus) – Od dijelova kupine, u prehrani se koriste list, korijen te plod. Kupina, kao i svo ostalo bobičasto voće, sadrži elaginsku kiselinu, ali u manjoj količini nego malina.
Djeluje blagotvorno na probavne organe za što se koristi u obliku čaja od njenog lišća.
Kupine su bogate:
- željezom
- kalcijem
- magnezijem
- vitaminom C i A
Čaj od lista kupine
Listovi kupine djeluju stežući zbog obilja tanina, te su dobro sredstvo protiv proljeva. Čaj od lista kupine prethodno ohlađen na sobnu temperaturu može se koristiti za ispiranje usta ako imate natečene desni, a izuzetno je dobar i za ublažavanje simptoma kod upaljenog grla.
Čaj se preporučuje i trudnicama mjesec dana prije poroda jer pridonosi elasticitetu mekih dijelova pred porod.
List kupine se često miješa s korom bijele vrbe kao i s koprivom i preslicom za čajnu mješavinu protiv reumatskih bolova.
Priprema čaja
U 2 dcl vruće vode nasipati jednu čajnu žlicu lista kupine te ostaviti poklopljeno 15 do 20 min. Nakon toga čaj treba procijediti. Čaj možete zasladiti sa medom, šećerom, stevijom ili zaslađivaćem. Kao hladni napitak pije se tokom dana ili večeri uz obavezno stavljanje u hladnjak. Tada se može ispijati u bilo koje doba dana.