Kupus, kelj, prokelj, keleraba, karfiol i kineski kupus preporučuju se za ishranu tokom hladnih dana kad treba unositi što više vitamina. Kupusnjače se mogu nači u raznim oblicima u “cvijetu”, lisnato, sićušnih ili povećih glavica, pod raznim nazivima: kelj, prokelj, karfiol, brokula, raštan, keleraba, kineski kupus.
Sve vrste kupusnjača su zapravo varijeteti familije Brasicae. Sve su dvogodišnje biljke čije se sjeme i mlade stabljike teško raspoznaju. Tek kada malo porastu, mogu se uočiti njihove karakteristične osobine. Ove biljke u našoj zemlji gaje se kao rani proljetni ili kasni jesenji usjevi.
Kupusnjače za zdravlje
Bogate vitaminima i mineralima, kupusnjače su slične po hranjivosti. Kupus, recimo, sadrži više kalcija od ostalih biljaka koji se koriste u ljudskoj ishrani (oko 2440 mg / 100 g), zatim željeza, sumpora, magnezija, fosfora. Vitamina C ima koliko i limun ili naranča.
Tu su još vitamin B, provitamin A… Kelj je hranjiviji od kupusa glavičara, ali za razliku od njega ne može da se kiseli. Njegov ukus je blag i prijatan. Kelj se prepoznaje po naboranom lišću jake izražene nervature, pa stoga njegove glavice nisu nikad čvrste i zbijene kao kod kupusa. Bolje podnosi mrazeve, sušu i visoke temperature od ostalih kupusnjača.
Prokelj ili kelj pupčar je izuzetno hranjiv, prijatnog ukusa i od njega se spremaju raznovrsna jela; salate, čorbe, a može i da se pohuje, kiseli ili zamrzava.
Po mnogima, najljepši među kupusnjačama je karfiol sa svojom “ružom” – bijelom glavicom, koju obrazuju skraćeni i zbijeni dijelovi cvasti. Osim izgleda, on je i po ukusu i hranjivoj vrijednosti ispred ostalih kupusnjača. Preporučuje se kao dijetalna hrana djeci i bolesnicima. Od karfiola se spremaju brojna ukusna jela, a dobar je i u turšiji.
Poput karfiola i cvast brokule se svrstava u delikatesno povrće koje se priprema na sličan način.
Lisnati kupus, poznatiji kao raštan, sve se više nameće svojim specifičnim ukusom. Koristi se za kuhana jela. Raštan u mediteranskom području predstavlja značajno povrće za zdravlje koje se jede tokom zime. Bogat je kalijem, kalcijem, beta karotenom, luteinom, vitaminima C, B1, B2, B9 …
Kineski kupus koji se u istočnoj aziji masovno gaji, sve češće se može vidjeti i kod nas, mahom u restoranima s kineskom kuhinjom. Lako se prepoznaje po izduženim i zbijenim glavicama, mada ima i onih koje ne formiraju glavicu već poput salate, imaju izdužene tamnozelene listove.