Kurkuma kao lijek je dobro istražena biljka sa značajnim ljekovitim svojstvima. Osim što je slična đumbiru iz čije porodice i potiče, kurkuma ima antivirusna, antikancerogena i protuupalna svojstva zahvaljujući kurkuminu, aktivnom sastojku kurkume koji je zaslužan za sva njezina ljekovita svojstva.
Kurkuma je indijski začin koji se godinama koristi u alternativnoj medicini zbog svojih protuupalnih karakteristika. Karakterističan je sastojak za jela u Bangladešu, Maleziji, Šri Lanki i Indoneziji…
Zbog spoznaja o brojnim povoljnim učincima na zdravlje ovaj začin je sve prisutniji i u kuhinjama zapadnog svijeta.
Kurkuma ili kako je još nazivaju indijski šafran, osim glavnog aduta kurkumina sadrži i cijeli niz vitamina i minerala. Odličan je izvor mangana, željeza, kalija te vitamina B6. Budući da se obično jelu dodaje u količini od jedne kašičice, kalorijski doprinos je zanemariv i iznosi tek 8 kcal. Evo nekoliko razloga zbog kojih je dobro koristiti kurkumu.
Kurkuma kao lijek za jetru
Kurkuma kao lijek za jetru pomaže smanjiti štetu od patogena i toksičnih spojeva kao što su teški metali, zračenje, nikotin i druge kemikalije. Kurkuma djeluje antioksidativno i hepatoprotektivno, u kliničkim studijama je potvrđeno da štiti jetrene stanice od lijekova koji djeluju hepatoksično. Zbog toga je njeno uključivanje u svakodnevnu prehranu i drenažne kure poželjno i preporučljivo.
Kurkuma kao lijek štiti od artritisa
Snažna antiupalna svojstva kurkume dugo su korištena u staroj indijskoj i ayurvedskoj medicini kao tretman za upalne poremećaje, primjerice artritis i reumatoidni artritis.
Istraživači su otkrili da ekstrakt kurkume blokira napad reumatoidnog artritisa u štakora. Čini se da ekstrakt sprečava protein (poznat kao NF-KB) da se aktivira u zglobu. Ovaj protein je povezan s povećanim rizicima od upale.
Pomaže kod zarastanja rana
Kurkuma ima svojstva antiseptika i analgetika. U davna vremena, stavljala se na rane i posjekotine, da bi ih izliječila, ali i da se izbjegne infekcija.
Kurkuma kao lijek za lice
Kurkuma kao lijek za lice je vrlo učinkovita kod kožnih bolesti. Umiješajte je u kremu ili napravite masku i nanesite na problematična područja. Kurkuma na licu može djelovati tako da liječi prištiče, ožiljke od akni, podočnjake…
Ako niste sigurni kako će vam koža reagovati na kurkumu, isprobajte mali dio pripravka na unutrašnjem dijelu zapešća. Ako se koža jako zacrveni ili počne peći, kožu isperite i nemojte nastaviti s upotrebom proizvoda od kurkume. Kod upotrebe kurkume za lice budite oprezni jer ona može žuto obojiti svijetlu i laganu tkaninu.
Pasta za lice od kurkume
- pola čajne žličice kurkume
- pola čajne žličice jabučnog octa
- jedna jušna žlice meda
- pola čajne žličice tekućeg ili čvrstog jogurta
Pastu za lice napravite tako da dobro pomiješate sve sastojke. Količina koju dobijete će biti dovoljna za jedno nanošenje, a za veću količinu pomiješajte više sastojaka u istom omjeru. Tada pastu za lice možete pohraniti u posudi i čuvati do tri dana u hladnjaku.
Kurkuma smanjuje alergije
Istraživanja su pokazala da aktivna tvar kurkumin može blokirati otpuštanje histamina u organizmu te spriječiti razvoj simptoma alergija.
Kurkuma kao lijek može se vrlo lako uključiti u prehranu – ona se može dodati kajgani, jutarnjem smoothieju, supicama i ostalim varivaima.