Laneno sjeme jedno je od najstarijih usjeva na svijetu, postoje dvije vrste, smeđa i zlatna od kojih su obje podjednako hranjive i korisne za zdravlje. Samo jedna porcija osigurava dobru količinu proteina, vlakana i omega-3 masnih kiselina, zajedno s nekoliko važnih vitamina i minerala.
Sjemenke lana, također poznate kao lanene sjemenke, su sjemenke od biljke lan. Ovo ljekovito malo sjeme ima ogromne rezultate u zdravstvenom odjelu a najpoznatija uloga mu je da se koristi kao prirodni laksativ.
Laneno sjeme sadrži mnoge nutrijente i aktivne biljne spojeve koji mogu pomoći kod poboljšavanja probave, pa se često sjemenke lana koriste kao lijek. Osim što su veoma ukusne, laneno sjeme je bogato i jednom esencijalnom masnom kiselinom koja je odlična za naše zdravlje, a organizam je ne može sam stvoriti, nego se unosi samo hranom. Naučno je dokazana uloga ove kiseline u sigurnom sprečavanju srčanog udara.
Laneno sjeme zdravlje
Laneno sjeme je prepuno omega-3 masnih kiselina
Laneno sjeme sadrži biljnu vrstu omega-3 masne kiseline koja se zove alfa-linolenska kiselina ili ALA, koja je povezana s poboljšanom cirkulacijom i protuupalnim učincima. Istraživanja pokazuju da te masti također mogu pomoći u borbi protiv osteoporoze, smanjujući rizik od prijeloma kostiju i nude skromnu zaštitu od dijabetesa tipa 2.
Sjemenke lana sadrže vlakna, proteine i još mnogo toga
Porcija od dvije kašike lanenih sjemenki sadrži 6 grama vlakana (oko četvrtine preporučene količine), 4-5 grama biljnih proteina i 10% do 20% dnevnog cilja za nekoliko hranjivih tvari, uključujući magnezij, mangan, fosfor, bakar i tiamin. Magnezij pomaže poboljšati raspoloženje i san, dok mangan igra ulogu u proizvodnji kolagena i potiče zdravlje kože i kostiju. Fosfor pomaže u formiranju staničnih struktura i podržava zdravlje kostiju. Bakar je uključen u proizvodnju energije i kolagena, potreban je za stvaranje crvenih krvnih stanica, koje prenose kisik po cijelom tijelu. Tiamin također igra ulogu u proizvodnji energije, a također pomaže u održavanju živčanog sistema.
Laneno sjeme bogato je snažnim antioksidansima
Sjemenke lana su vrhunski izvor antioksidansa koji posebno štite zdravlje zvanih polifenoli. Smatra se da antioksidansi štite od srčanih bolesti i raka, kao i od oksidativnog stresa koji oštećuje stanice – što znači da mogu pomoći u odbrani preranog starenja i neurodegenerativnih bolesti (kao što su Alzheimerova i Parkinsonova bolest).
Laneno sjeme je dobro za vaše srce i holesterol
Dobre masti u lanenom sjemenu pomažu u smanjenju krvnog tlaka, sprječavaju stvrdnjavanje arterija, snižavaju “loš” LDL kolesterol i sprječavaju moždane udare. Jedna studija na osobama s visokim holesterolom pokazala je da konzumacija tri kašikice sjemenki lana u prahu dnevno tokom tri mjeseca smanjuje “loš” LDL kolesterol za gotovo 20%, a snižava ukupni kolesterol za više od 15% .
Vlakna lanenog sjemena pospješuju probavu
Laneno sjeme sadrži i topiva i netopiva vlakna. Topiva vlakna pomažu omekšavanju stolice, tako da mogu proći kroz GI trakte i lakše se eliminirati. Netopiva vlakna pomažu stimulirati probavni sistem da pomiče otpad kroz crijeva i promiče pravilnost crijeva. Dvije vrste vlakana rade zajedno kako bi podržale zdravlje probavnog sustava.
Laneno sjeme može biti korisno za mršavljenje
Većina topivih vlakana u sjemenkama lana naziva se sluz. Ovo vlakno se kombinira s vodom kako bi tvorilo konzistenciju poput gela koja usporava pražnjenje želuca; što dovodi do pojačanog osjećaja sitosti i odgađa povratak gladi. Metaanaliza 45 studija zaključila je da je konzumacija lanenog sjemena (posebno 30 grama dnevno, ili oko dvije kašike) rezultirala smanjenjem tjelesne težine i obima struka.
Kako jesti lanene sjemenke
Prva stvar koju treba znati je da je laneno sjeme najbolje jesti nakon što je zgnječeno ili po mogućnosti mljeveno. To je zato što će cijelo laneno sjeme vjerojatno proći kroz vaša crijeva neprobavljeno. Drugim riječima, zdrave masti i druge hranjive tvari neće se apsorbirati u vaš krvotok.
Budući da su ulja u lanu osjetljiva, mogu se početi razlagati kada su izložena zraku i svjetlu. Stoga da biste u potpunosti iskoristili njihove pogodnosti, sameljete sjemenke neposredno prije nego što ih pojedete.
>>Ulje od lana služi kao lijek a kako da ga i vi napravite sami pročitajte OVDJE
Mogu se posipati na zobene pahuljice, salate ili kuhano povrće. Ali može se i peći. Čini se da niže temperature pećnice ne smanjuju značajno količinu ALA, što čini laneno sjeme sjajnim dodatkom muffinima, kolačićima i slatkim i slanim pecivima. Također možete dodati mljevene lanene sjemenke u smoothije, energetske kuglice i zdrave palačinke.
Jednostavno dodajte laneno sjeme u jogurt ili umak od jabuka za lijepu teksturu koja osigurava zdravlje vašeg kramastog zalogaja.
>>