Leća je riznica dobrog zdravlja, vrlo se jednostavno priprema, mahunarka je koja se koristi još od prapovijesti, a sigurno se sjećate variva od leće koje su pripremale vaše bake.
Porastom trenda zdrave prehrane, leća ponovno pronalazi svoje mjesto na policama i u kuhinji, no i dalje se čini kao da to nije dovoljno.
Koristi se za ljudsku prehranu još od razdoblja neolitika, i jedna je od najranijih udomaćenih vrsta. Leća je povrće s najvećim udjelom bjelančevina poslije soje (26%), zato i zauzima vrlo važnu ulogu u prehrani stanovništva nekih dijelova svijeta, naročito u južnoj Aziji.
Postoje razne sorte leće, različite po boji sjemena (smeđa, žuta, crvenkasta, zelena i crna).
Leća ljekovitost
Ova jednostavna mahunarka jedna je od najzdravijih namirnica, bogata je vlaknima te je zbog toga iznimno dobra za probavu i probavne tegobe. Pola šalice leće sadrži 4,5 grama vlakana, ona su ključna u preventivi raka debelog crijeva te razvoja drugih zloćudnih bolesti.
Topiva vlakna također reguliraju šećer jer usporavaju probavljanje glukoze, pogotovo kod osoba koje pate od dijabetesa tipa 2. Ta vlakna i sprečavaju kardiovaskularne bolesti, smanjuju apsorpciju želučane kiseline te normaliziraju razinu kolesterola.
Nutritivne vrijednosti leće
Uz vlakna, u leći možete pronaći i veliki broj vitamina – poput vitamina B skupine, kao što su tiamin, vitamin B6,, riboflavin i niacin koji su iznimno dobri za rad živčanog sistema. Uz ove, u leći se nalazi i vitamin B9, odnosno folna kiselina te se zbog toga leća savjetuje u prehrani za trudnice.
Od minerala, u leći se nalazi fosfor, magnezij, cink te željezo, pa je leća i idealna namirnica za one koji osjećaju simptome anemije.
Nutricionisti napominju kako je leća probavljivija namirnica i od graha i zbog toga one osobe koje pate od raznih želučanih tegoba ju trebaju što više uvrstiti u svoju prehranu. 100 grama leće sadrži tek 116 kalorija, a radi se o namirnici koja je hranjiva, pa ćete brzo osjećati sitost.
Pri kuhanju, pripazite na to da leća ne bude prestara jer tada gubi okus, kao i da ju ne prekuhate. Dovoljno ju je kuhati otprilike sat vremena.
Leća sa suhim mesom
Za pripremu leće sa suhim mesom potrebni su sljedeči sastojci:
- 2 konzerve leće
- 2 mrkvice
- 1 luk
- 2 žličice mljevene crvene paprike
- 1 dl paradajza (tekućeg, domaćeg ili malo koncentrata)
- 2 dl vode
- vegeta, sol, papar
- 2 žlice gustina
- lovorov list, češnjak
- suha rebrica (ili suho meso ili kobasice)
Na malo ulja pirjati nasjeckani luk i mrkvicu, dodati mljevenu papriku i leću, prethodno ocijeđenu i opranu pod mlazom vode.
Dobro promiješati, pa uliti paradajz, vodu i začine, uključujući lovorov list i 1 češanj češnjaka u komadu (za aromu)
Kuhati poklopljeno, povremeno promiješati i dodati vode po potrebi. Koliko, ovisi o vama odnosno o tome da li više volite rijeđa ili gušća variva.
Na kraju umiješati gustin (ili brašno) razmućeno sa malo vode kako bi se varivo zgusnulo te kratko prokuhati.