Zašto je leća najzdravija hrana koju možete jesti

-

Svjetski nutricionisti leću svrstavaju među pet najzdravijih namirnica. Leća je jeftina namirnica koja obiluje nizom prehrambenih tvari, vitamina i minerala, te ima višestruke koristi za naše zdravlje. Posebno se ističe njena uloga u izgradnji mišićne mase, podizanju energije, regulisanju probave i očuvanju zdravlja crijeva, te snižavanju nivoa šećera u krvi.

Razlikujemo pet vrsta leća a to su zelena, crna, smeđa, crvena i žuta. Najpopularnija vrsta leće za jelo je smeđa i crvena leća, priprema je veoma jednostavna i kratko se kuha. Jedna šoljica kuhane leće namiruje potrebu za skorom polovicom preporučenog dnevnog unosa željeza.

- Google oglasi -

Poput graška, graha i mahuna, leća spada u mahunarke koje su izuzetno zdrava i nutritivno bogata hrana.

Leća za zdravlje

Redovna konzumacija leće smanjuje rizik od kroničnih bolesti kao što su dijabetes, pretilost, rak i bolesti srca.

Leća je dobar izvor složenih ugljenih hidrata koji daju energiju i osjećaj sitosti, sporo se razgrađuje i ne podiže brzo nivo šećera u krvi.

Leća je posebno bogata prebiotskim vlaknima koja potiču probavnu funkciju i “pokreće” korisne crijevne bakterije koje su tako važne za naše zdravlje. Prehrana bogata vlaknima povezana je s brojnim zdravstvenim prednostima, uključujući smanjeni rizik od raka debelog crijeva.

- Google oglasi -

Ne samo da je bogata proteinima, već ima i dobru ravnotežu proteina i ugljikohidrata. To znači da u koji god obrok uključite leću, dobivate dva u jednom.

Kada je riječ o zdravlju kostiju leća je odlična opcija jer sadrži 35 grama kalcija po šoljici.

Ako imate problema sa spavanjem, pod stresom ste ili premoreni, vašem tijelu može koristiti redovna konzumacija magnezija, a leća sadrži 71 miligrama po šoljici kuhane leće.

Leća kalorije

U 100 grama kuhane leće nalazi se oko 110 kcal, masti su u tragovaima a obiluje bjelančevinama zbog čega je adekvatna zamjena za meso.

Posebno se ističu leucin i lizin, aminokiseline koje grade ove bjelančavine, a koje naš organizam ne može sam proizvoditi.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Krika

Nazivi biljke Familija: Primulaceae Narodni: Krika Latinski: Anagallis arvensis Ljekarski: Anagallidis herba Engleski: Red...

Stara narodna izreka “Zdrav kao DREN” nije bezveze!

Drenjine pomažu u liječenju grla, malokrvnosti, bolesti bubrega, dijareje,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas