Liječenje bolesti dišnih organa uključuje terapiju lijekovima, korištenje inhalatora, fizioterapija, liječenje kiseonikom, hirurgiju i druge metode liječenja. Pored svega gore navedenog možete primijeniti i liječenje bolesti dišnih organa prirodnim putem uz pomoć ljekovitog bilja.
Liječenje plućnih bolesti može uključivati konzumaciju lijekova za smanjenje upale, bronhodilatatore, kortikosteroide, antibiotike i druge terapije. Također, vrlo često se preporučuje i promjene u životnom stilu pacijenata sa poteškoćama u respiratornom sistemu, kao što su prestanak konzumiranja cigareta, uvođenje zdrave prehrane ili dodatna tjelesna aktivnost.
Liječenje bolesti dišnih organa prirodnim putem
Teško disanje
Šaku zobi skuhate u jednoj litri vode. Procijedite tekućinu i dodajte soka od limuna. Zasladite čaj sa domaćim medom, a za liječenje svako jutro popijte jednu šoljicu na prazan želudac.
Liječenje sluzavosti dišnih organa
Protiv prekomjerne sluzavosti dišnih putova dobra je crna rotkva. U većoj rotkvi izdubite rupu i napunite je sa sitnim šećerom, ili još bolje domaćim medom. Kada se šećer rastopi, ili kada med upije sastojke od te rotkve, zajedno sa tekućinom uzimati po malu kašiku tri puta na dan.
Detoksikacija pluća: 7 jednostavnih trikova da očistite pluća od nikotina i katrana
Drugi prirodni način liječenja sluznih dišnih organa jeste pomoću čaja
U jednakim dijelovima uzeti: paprene metvice, bokvice ženske, pšenice, petoprsta, zečje šape, drenjine, jaglaca i čubura. Od ove mješavine dvije kašikice prelijete sa 3-4 decilitra proključale vode i pustite sve poklopljeno da odstoji 10 minuta. Čaj se pije tri puta na dan prije svakog obroka, po jedna šoljica. Ovaj čaj je dobar i protiv gripe, prehlade, katara i glavobolje.
Prirodni lijek za disanje
Čaj od hrena za čišćenje pluća
S dva decilitra kipuće vode, prelijte deset grama naribanog korijena hrena i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Tako spremljen napitak treba piti dva do tri puta dnevno u malim šoljicama.
Najkorisnije namirnice za održavanje čistih i zdravih pluća
Kako izbaciti šlajm
U borbi sa izbacivanjem šlajma poželjno je piti mnogo tečnosti – vode, čaja, pileće supe, limunade, zatim izbjegavati alkoholna pića. Za eliminisanje gustog i nagomilanog sekreta koriste se napitci na bazi korijena bijelog sljeza, žalfije, lovora i crne rotkve.
Bijeli sljez za izbacivanje šlajma kod odraslih
Recept: Preliti kašiku usitnjenog korijena bijelog sljeza sa dvije dece hladne vode i ostaviti poklopljeno da odstoji najmanje šest sati, a zatim procijediti i piti u manjim gutljajima. Ovako pripremljen čaj za iskašljavanje šlajma, pijte do dva puta dnevno i to bez šećera, rezultati neće izostati.
Prirodni lijek za laringitis
Ovaj napitak može da izliječi čak i najkomplikovaniji kašalj, koji ne uspijeva da izliječi savremena medicina.
Za pripremu napitka protiv kašlja, treba prvo prokuhati šolju (250 ml) mlijeka. Zatim dodajte kašiku putera (maslaca) i kašiku meda. Promiješate i dodajte u šolju dobro umućeno žumance i 1/4 kašičice sode bikarbone.
Ovo je veoma efikasan narodni lijek za kašalj i sa uspjehom liječi bronhitis, laringitis i traheitis kod djece i odraslih.