Liječenje probavnih tegoba kao što su nedostatak apetita, kiselina u želucu, vjetrovi, nadutost stomaka, bolovi u trbuhu, zatvor stolice i druge želučane tegobe, provodimo na sljedeći način i uz pomoć biljaka koje ćemo spomenuti.
Najčešći uzroci probavnih tegoba su loša prehrana, nedostatak tjelovježbe i općenito brz način života, koji ne dopušta da se dovoljno brinemo o svom zdravlju.
Regulisana, odnosno dobra probava je jako bitna za zdravlje, naime upravo probavni sistem omogućava snabdijevanje tijela hranjivim tvarima i iz tijela uklanja nepotrebne tvari.
Liječenje probavnih tegoba
Tegobe živčanog podrijetla – Čaj od cimeta donosi trenutke opuštanja želucu osjetljivom na napetosti suvremenog načina života.
Pored toga dobar je i čaj od matičnjaka i metvice, koji su dobri prirodni lijekovi za dispepsiju živčanog podrijetla.
Kiselina u želucu – Prema tekstovima iz kineske medicinske literature, čaj od sjemenki kardamona liječi prekomjernu želučanu aktivnost.
Engleski travari preporučuju i čaj od gorske suručice ili crnog tetrljana protiv kiseline.
Patite li od žgaravice ili refluksa, žvačite list-dva bosiljka, malo klinčića ili zrno korijandera.
Kiselina u želucu može biti uzrokovana različitim faktorima a kako je smanjiti pročitajte ovdje.
Plinovi – Čaj od mačje metvice je stari lijek protiv nadimanja i kolika kod djece i kod odraslih. Može se zasladiti po želji a pije se topao.
Esencija kima smatra se izvrsnim karminativnom za nadimanje. Možete je uzimati jednu ili dvije kapi na kocki šećera.
Peršin pomaže u regulaciji probave i umiruje grčeve i plinove. Možete ispijati čaj od svježeg ili sušenog peršina ili ga jednostavno koristiti kao začin u prehrani.
Probava – Sjeme komorača ili nešto suhi listova ružmarina, namočenih u maslinovu ulju, pomoći će vam da probavite sirovu hranu i spriječite stvaranje plinova.
Kičica biljka se primjenjuje kod tegoba sa probavnom kao što su loša probava, nadimanje i dispepsija. Kičica biljka se koristi tako da jednu kašikicu suhe kičica prelijemo vrelom vodom i popijemo jednu šoljicu pola sata prije obroka.
Ako vas muči loša probava popijte veliku šoljicu zelenog čaja s nekoliko kapi limuna. Čaj je učinkovit i u slučaju zatvora.
Nedostatak apetita – Stari lijek protiv slabog apetita ili osjećaja odvratnosti prema hrani sastoji se u tome da se čaju od kamilice doda prstohvat mljevenog đumbira. Travari kažu da se ovaj lijek može topao dati djeci u dozama od jedne kafene kašikice.
Drugi lijek poznat za olakšanje probave i poticanje apetita sastoji se od 5 kapi esencije lavande, pomiješane sa pola ili jednom kašikicom meda, a uzima se dva puta na dan.
Za poboljšanje apetita ovdje vam navodimo tri recepture.