Postoje mnogi faktori od kojih može nastati upala zubnog mesa, odnosno upala desni. Najčešće su to slaba oralna higijena, naslage zubnog plaka, pušenje, nedovoljan unos vitamina i minerala, dijabetes, hormonalne promjene (posebno u periodima puberteta, menopauze, trudnoće, menstruacije). U nastavku članka otkrivamo vam koji su najbolji prirodni lijekovi za upalu zubnog mesa, koji uspješno ublažavaju simptome upale.
Upala desni problem je koji se javlja kod gotovo 80% odrasle populacije, a riječ je o crvenom i bolnom zubnom mesu. Upala zubnog mesa u medicini je poznata kao gingivitis. Simptomi upale disni u prvom stepenu su mekano zubno meso, crveno, bolno i otečeno. U drugom stepenu se pojavljuje se loš zadah, krvarenje desni tokom pranja zubi te povlačenje zubnog mesa.
Upala zubnog mesa – Upala desni – Prirodni lijekovi
Obzirom da je upala zubnog mesa pretežno akutna i može se pojaviti bilo kada te u bilo kojoj životnoj dobi, moramo biti spremni trenutno djelovati. Na sreću, postoje brojni prirodni lijekovi za liječenje upale desni koje vjerovatno imate u kuhinjskom ormariću. U nastavku pročitajte koji su to prirodni lijekovi…
Slana voda uklanja bakterije i ublažava otečene desni
Krenimo od najjednostavnijeg prirodnog lijeka kojeg sigurno svi imamo na dohvat ruke. Od davnina je poznato da slana voda povoljno djeluje na usnu šupljinu, pa tako i za liječenje upale zubnog mesa. Naime, sol je prirodna dezinfekcija koja pomaže cijelom tijelu, potrebno je samo nekoliko puta sedmično isptari usta slanom vodom. Također, slana voda pomaže i za olakšavanje boli, uklanjanje bakterija, uklanjanje neugodnog zadaha, ali i ublažava otečene i crvene desni.
Za ispiranje usta slanom vodom potrebno je čajnu kašiku soli rastopiti u čaši mlake vode. Zadržite otopinu u ustima do 30 sekundi te nakon toga ispljunite sadržaj. Tretman ponovite dva do tri puta dnevno. Važno je spomenuti da prečesto korištenje slane vode može stvoriti negativne učinke na zubnu caklinu.
Sok od limuna kao lijek za upalu desni
Pokazalo se da je limunov sok učinkovitiji od standardnih vodica za usta koje sadrže fluorid i chlorhexidine. Ovo se posebno odnosi na liječenje upale zubnog mesa, odnosno liječenje upale desni. Sok od pola limuna pomiješajte u šolji sa mlakom vodom, dobivenu otopinu mućkajte u ustima i zadržite najviše 30 sekundi, zatim ispljunite sadržaj. Tretman možete ponoviti dva do tri puta dnevno.
Iako je limun potpuno siguran za upotrebu, riječ je o iznimno jakom sredstvo za zube stoga uvijek koristite razrijeđenu otopinu kako ne biste dodatno nadražili već upaljene desni.
Upala zubnog mesa se može ublažiti uz pomoć biljke Aloja Vera
Aloja Vera je iznimno djelotvorna za dezinfekciju i smanjenje zubnog plaka, ali i za ublažavanje simptoma gingivitisa. Aloja Vera ima protuupalno i antibiotičko djelovanje. Za razliku od ostalih vodica za usta, sok od aloje se ne mora razrjeđivati. Prije upotrebe samo provjerite je li riječ o 100% aloja veri. Prirodni lijek se konzumira kao i ostali, mućkajte otopinu u ustima ne više od 30 sekundi, zatim ispljunite. Tretman možete ponoviti dva do tri puta dnevno. U slučaju da ste alergični na aloju, izbjegavajte ovakav tretman.
Kadulja ili žalfija smanjuje rizik od nastajanja zubnog plaka
Kadulja se često koristi kao lijek za tegobe u usnoj šupljini, bilo da se radi o upali desni, odnosno upala zubnog mesa ili čak karijesu. Kadulja ima antibakterijska i protuupalna svojstva koja pomažu liječenju ovih i sličnih infekcija. Najbolje od svega je što sami možete napraviti vodicu od kadulje za ispiranje usta kod kuće, jer sve što vam je potrebno su dvije šolje proključale vode i dvije kašike sviježe ili sušene kadulje.
Ubacite listiće kadulje u proključalu vodu i pustite da odstoji oko 10 minuta. Provjerite je li se voda dovoljno ohladila prije upotrebe. Ovom otopinom možete ispirati usta dva do tri puta dnevno. Kadulja ima antibakterijska i protuupalna svojstva koja pomažu u liječenu upale zubnog mesa i infekcije.
>>Koristite kokosovo ulje za bijele i zdrave zube
Pasta od sode bikarbone je odličan lijek za upalu desni
Pasta od sode bikarbone i hidrogena uspješno liječi simptome upale zubnog mesa. Napravite pastu za zube tako što ćete pomiješati sodu bikarbonu s malo superoksida (od 3%). Ovom pastom perite zube dva puta dnevno, idealno bi bilo poslije redovnog pranja zuba ujutro i navečer.
Upala zubnog mesa se može spriječiti klinčićima
Klinčići sprječavaju nastanak zubnog plaka i uspješno smanjuju upalu desni, jer imaju iznimna antivirusna i antioksidativna svojstva. Osim toga, pomažu i kod ublažavanja boli. Nasjeckajte 1 čajnu kašičicu klinčića i pomiješate sa šoljom tople vode, zatim umočite pamučnu vatu i natopite je u otopini. Lagano trljate vatu po desnima ili po bolnom zubu (oko 1 minute). Zatim ispljunite sadržaj i isperite usta s običnom vodom. Ovaj tretman možete ponavljati više puta dnevno.
Upala desni prirodni lijek od kurkume
Kurkuma zbog svojih protuupalnih i antivirusnih svojstava je izvrstan prirodni lijek za upalu desni jer sprječava zubni plak i ublažava bol. Može zaustaviti krvarenje desni i crvenilo. Možete nabaviti gel od kurkume ili ga s vodom i medom napraviti kod kuće.
Primjena gela od kurkume se radi tako što prvo trebate oprati zube običnom pastom i dobro ih isprati. Zatim nanesite gel na četkicu i operite zube njime. Ostavite 10 minuta da gel djeluje na upaljene desni, zatim ispljunite sadržaj i isperite usta vodom. Ponovo operite zube s običnom pastom. Tretman ponovite dva do tri puta dnevno
Propolis za upalu zubnog mesa
Tinktura propolisa se koristi u liječenju upale desni i zuba, ima jaka antiseptička svojstva, ublažava bolove i smanjuje upalu. Tinktura propolisa za upalu desni koristi se tako što navlažite pamučni štapić u tekućini i nanesite ga na desni. Takvi postupci su korisni za krvarenje, rane, paradentne bolesti.
Također, redovno ispiranje desni sa propolisom i vodom može spriječili karijes i paradentozu. U čašu vode stavite 1 kašičicu propilis kapi pa tom mješavinom isperite usta.
koliko traje upala zubnog mesa?
Trajanje upale zubnog mesa (gingivitisa) može varirati ovisno o uzroku, ozbiljnosti stanja i pravilnosti liječenja. Uobičajeno je da se simptomi mogu smanjiti ili potpuno nestati unutar nekoliko dana do nekoliko tjedana nakon početka liječenja. Međutim, u nekim slučajevima, ako upala nije tretirana ili ako je povezana s drugim oralnim ili zdravstvenim problemima, može postati kronična ili se ponoviti.
Redovita oralna higijena, poput pravilnog četkanja zubi, korištenja zubnog konca i redovitih posjeta stomatologu, može pomoći u smanjenju ili sprečavanju upale zubnog mesa. Ako primijetite simptome gingivitisa poput crvenila, oticanja ili krvarenja desni, važno je konzultirati stomatologa kako bi se utvrdio uzrok i započelo odgovarajuće liječenje kako bi se spriječilo daljnje napredovanje ili komplikacije.