Domaći liker od najzdravije bobice na svijetu će vas raspametiti! (RECEPT)

-

Aronija se koristi u obliku sirupa, vina, soka ili čaja. Također možete grickati sušene aronije koje možete pronaći u većini trgovina zdravom hranom. Ne tako davno sasvim nepoznata, a danas sveprisutna aronija je ne samo izvor zdravlja već i vrlo ukusan bobičasti plod od koga se mogu napraviti najrazličitiji delikatesi. Mi vam u nastavku teksta donosimo recept za pravi domaći, mirisni liker od aronije.

Aronija je prava riznica antioksidanata, njena konzumacija jača imunitet i djeluje pozitvno na krvnu sliku. Bobice aronije su bogate biološki aktivnim spojevima sadrži ih preko 300, a neki od njih su antocijani, proantocijani i bioflavanoidi, esencijalne aminokiseline, minerali, vitamini…  Obiluju sastojcima koji pomažu u borbi protiv infekcija, sprječavaju starenje ćelija, odličan su izvor vlakana i vitamina. Ljekovitost aronije nezamjenjiva je za poboljšanje krvne slikepa su višestruko korisne za ljudski organizam. Jestivi i ljekoviti dio biljke je plod. Lišće aronije je također upotrebljivo, kada se osuši koristi se za pripremu čaja.

- Google oglasi -

Jeste li znali da je aronija i superbobica koja snižava krvni pritisak? Iako je pomalo gorkastog ukusa, svakako bismo je trebali što češće uključivati u ishranu, zbog mnoštva njenih ljekovitih svojstava na naš organizam. Bobice aronije mogu se jesti u svježem stanju, ali se i prerađuju i koriste u mnogim receptima od sokova, pekmeza, pa sve do raznih likera.

Liker od aronije sa vinom

Potrebni sastojci:

  • 500 g bobica aronije
  • 350 g šećera
  • 1 l crnog vina
  • 150 ml ruma
  • 1 komad cimeta u kori
  • 2 karanfilića
  • 1 štapić vanilije

Priprema:

  • U šerpu stavite vino, šećer, aroniju i začine. Štapić vanilije prepolovite nožem ostružite sjemenke, ubacite ih unutra, ubacite i štapić i stavite da se kuha. Kuhajte na laganoj vatri oko 15 minuta sve dok se šećer potpuno ne otopi.
  • Skinite sa vatre i pustite da se tečnost malo ohladi, zatim dodajte rum i sve izmješajte.
  • Izlijte u pripremljene sterilisane flaše (zajedno s bobicama i začinima), zatvorite i pustite da odstoji najmanje četri nedelje. S vremena na vrijeme malo promućkajte sadržaj u flašama.
  •  Služite dobro ohlađeno.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Brusnice kao antibiotik

Brusnice su sitne bobice koje posjeduje svojstva velike koristi...

Jeste li znali da postoji ispravan i neispravan način podgrijavanja hrane? Evo što učiniti

Ostaci od ručka ili večere vrlo često završe u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas