Limunova trava se upotrebljava kao začin i kao lijek

-

Limunova trava (lat. Cymbopogon citratus) potiče iz tropskih krajeva južne i jugoistočne Azije i Australije. Zbog velikih mogućnosti upotrebe prvenstveno u ishrani, limunova trava se dosta gaji također širom svijeta, posebno u SAD…

Ova biljka ima oko 50 različitih vrsta a koriste se tek dvije. Limunova trava ima dugo, tanko sivozeleno lišće i lukovičastu osnovu. Citral je esencijalno ulje koje ova biljka sadrži i koje joj daje kiselkasti miris i ukus.

- Google oglasi -

Sadrži vitamine, minerale i antioksidanse potrebne za očuvanje organizma. Od limunske trave može se napraviti sok ili čaj, a vrijedno je i esencijalno ulje. 

Ljekovitost limunove trave

Limunova trava se vjekovima koristi u Indoneziji i Maleziji kao biljni lijek. Poznata je njena upotreba u liječenju depresivnih stanja, nervoze, probavnih poremećaja.

Utiče blagotvorno na opšte zdravlje organizma a prema nekim istraživanjima biće djelotvorna i u borbi sa tumorima. Za osobe koje su na tretmanu hemoterapijom, preporučuje se da piju oko 1,5 l soka limunove trave onih dana kada imaju zračenje ili hemoterapiju. Sok se pravi tako što se u vruću vodu doda malo usitnjene limunove trave.

Za izradu soka od limun trave potrebni su sljedeći sastojci:

- Google oglasi -
  • 250g lišća limunske trave
  • 1L vode
  • 150  šećera (ili meda)
  • 1/4 žličice soli

Priprema soka:

  • Zagrijte vodu u širokom loncu do vrenja
  • Zatim očišćene i narezane stapke limunske trave ostavite u vodi koja ključa 5 – 8 minuta
  • Procijedite vodu i dodajte joj šećer i sol
  • Miješajte dok se sve dobro ne otopi, vratite sok u lonac i na srednjem plamenu zagrijte do tačke vrenja
  • Uklonite sok s vatre, ostavite ga da se ohladi i onda prelijte u boce
  • Ovaj sok možete držati u hladnjaku najdulje 2 – 3 dana nakon pripreme.

Čaj od limunove trave

Čaj od limunove trave pravi se od suhog lišća ove biljke a može se kupiti u apotekama i prodavnicama zdrave hrane. Osim što osvježava, ovaj čaj smiruje napetost, ljekovito deluje na jetru i žuč, pomaže kod loše probave, bolova u želucu. Osim u vidu ljekovitog čaja, rasprostranjena je i primjena limunove trave u medicini i kozmetičkoj industriji. Priprema čaja od limun trave:

  • Grubo nasjeckajte dvije stabljike limunske trave (srednje veličine).
  • Prokuhajte 2 – 3 dcl vode i prelijte preko stapki limunske trave i nekoliko listića mente.
  • Ostavite da odstoji 10 – ak minuta, procijedite i po želji zasladite.

Limunova trava kao začin i hrana

Limunova trava se najprije upotrebljava kao izvrstan začin u supama, čorbama, za jela od živinskog mesa, ribe i morskih plodova. Odlično se po ukusu slaže sa čilijem i bijelim lukom. Također, limunova trava je baza za mnoga popularna pića u Aziji.

Limunova trava koristi se kao sviježa, ili kao osušena, i u prahu. U vidu praha se dodaje nekim pićima i čajevima.

Da bi bila ukusna, svježa limunova trava treba da ima sočnu zdravu lukovicu i duge zelene listove. Čisti se kao mladi luk a možete je koristiti za supe, salate, variva, za grilovanje, sosove pa i za slatkiše. Obično se za jelo koristi donji deblji dio stabljike limunove trave. Može se koristiti veći dio biljke – cijeli listovi i vrhovi listova. Dodajte listove limunove trave u prženo ili bareno povrće i Vaše jelo će dobiti egzotičnu aromu.

Limunova trava uzgoj

Ako želite da gajite limunovu travu, dovoljno je da reznicu stabljike stavite u vodu na sunčanom mjestu. Očekujte da nakon 7 dana pusti korijen, tada treba da je zasadite. Limun travu možete gajiti u saksiji. Voli sunce i zemljište bogato azotom. Gajite je na temperaturi od 15 do 29 stepeni i vodite računa da zemlja u saksiji nikada ne bude suha. Potrebno je povremeno prihranjivanje azotnim gnojivom i redovno zalivanje ali ne po jakom suncu kako listovi ne bi dobili mrlje.

Limunska trava eterično ulje

Eterično ulje od limunove trave deluje protivupalno, i blago sedativno a snižava i krvni pritisak. Primjenjuje se lokalno jer ima i antiseptičko dejstvo i antibakterijsko djelovanje. Odlična je za tretman sportskih povreda, kod modrica i istegnuća. Ulje se koristi i za čišćenje masne kože, a u aromaterapiji kao relaksirajuće sredstvo.

Koristi se također za njegu kože sa proširenim porama i jakim naslagama celulita. Medjutim, oprez je potreban kod osjetljivih osoba jer može izazvati alergijske reakcije na koži, a ulje se ne smije koristiti kod djece koja su mlađa od 6 godina, kod trudnica i dojilja.

Limunova trava protiv komaraca – Ako limunovu travu gajite u kući ili u stanu, insekti će Vas zaobilaziti u širokom luku a pogotovo komarci.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Chia sjemenke za mršavljenje: Kako ih koristiti s limunom i jogurtom za najbolje rezultate

U potrazi za zdravim načinima mršavljenja, prirodni sastojci poput chia sjemenki sve više dobijaju na popularnosti. Chia sjemenke za...

Sok od koprive: Kako napraviti prirodni napitak za čišćenje krvi i jačanje imuniteta

U svijetu prirodnih napitaka, sok od koprive zauzima posebno mjesto zbog svog bogatog sastava i brojnih zdravstvenih koristi. Ova...

Može li cimet i med zaista pomoći u mršavljenju? Otkrijte jednostavan recept!

Cimet i med su već dugo poznati po svojim zdravstvenim benefitima, a sve više ljudi otkriva kako ova dva...

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...
- Google oglasi -

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Ovo morate pročitati

Kako da izliječite grlobolju?

Prije nego započnete sa liječenjem grlobolje potrebno je saznati...

Savjeti za parove koji žele bebu

Kada žena odluči da želi dijete, prijašnji osjećaj užitka...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas