Lincura ili srčanik trajna je biljka s korijenom koji može biti i do 50 godina starosti. Korijen je jako dugačak, debeo i razgranjen, izvana smeđe do tamnosmeđe boje, a iznutra žute boje. Stabljika je okrugla, iznutra šuplja, a u gornjem dijelu žljebasta, visine od 50 do 120 cm. Cvjetovi su raspoređeni u pršljenove, a nalaze se u pazuhu listova na gornjem dijelu stabljike. Boja im je svijetložuta. Najčešće se parče korijena srčanika, lincure od 5cm stavlja u flašu rakije, a u narodu važi kao dobar lijek za krvotok.
Srčanik veoma često raste u velikim skupinama na vapnenačkom gorju, pustim mjestima, među grmljem te na planinskim pašnjacima i livadama.
Za lijek se u jesen ili rano proljeće sabire korijen srčanika od starijih biljaka. Svježi korijen ima neugodan miris, dok je miris osušenog korijena aromatičan. Valja ga brzo sušiti – a to se postiže ako ga se razreže po dužini.
Srčanik biljka
Srčanik biljka (Gentianalutea), u narodu poznata i kao lincura, je trajna biljka s korijenom koji može da doživi pedesetogodišnju starost.
Srčanik biljka se može preporučiti i za uzgoj u vrtu. Zemlja na kojoj se srčanik uzgaja ne smije biti gnojena.
Korijen, iskopan iz duboke vrtne zemlje može biti dug do 1 metar i težak do 4kg. Prilikom iskopavanja korijena, potrebno je korijenove glave vratiti natrag u zemlju radi daljnjeg razmnožavanja. Na taj se način prirodna staništa bolje čuvaju.
Korijen uz gorke tvari sadrži glikozide kaogenciopikrin, gencin, genciamarin, masno ulje, gencian kiselinu, gencianozu, trisaharide, mineralne soli i dr.
Kroz povijest srčanik se uvijek ubrajao u najstarije ljekovite biljke. Nekada se upotrebljavao i preporučivao kao biljke za liječenje kuge.
Jedan poznati travar (Kneipp) koji je vrlo cijenio je upravo srčanik, rekao je da onaj tko ima vrt treba u njemu obavezno imati uz kadulju i pelin, srčanik, pa će tada istovremeno imati i apoteku u kući.
Ljekoviti dijelovi biljke su prvenstveno korijen koji se kopa i sabire od starijih biljka u jesen ili u rano proljeće .
Srčanik u rakiji
30 grama usitnjenog korijena potopiti 3 sedmice u 1 l dobre rakije, uz povremeno mućkanje. Piti po rakijsku čašicu s čajem. Narodna medicina lincuru preporučuje i za stomačne tegobe, protiv groznice, za jačanje organizma i pospješivanje apetita.
Lincura i srčanik su DVE različite biljke sa različitim svojstvima