Lincura – Srčanik u narodu važi kao dobar lijek za krvotok

-

Lincura ili srčanik trajna je biljka s korijenom koji može biti i do 50 godina starosti. Korijen je jako dugačak, debeo i razgranjen, izvana smeđe do tamnosmeđe boje, a iznutra žute boje. Stabljika je okrugla, iznutra šuplja, a u gornjem dijelu žljebasta, visine od 50 do 120 cm. Cvjetovi su raspoređeni u pršljenove, a nalaze se u pazuhu listova na gornjem dijelu stabljike. Boja im je svijetložuta. Najčešće se parče korijena srčanika, lincure od 5cm stavlja u flašu rakije, a u narodu važi kao dobar lijek za krvotok.

Srčanik veoma često raste u velikim skupinama na vapnenačkom gorju, pustim mjestima, među grmljem te na planinskim pašnjacima i livadama.

- Google oglasi -

Za lijek se u jesen ili rano proljeće sabire korijen srčanika od starijih biljaka. Svježi korijen ima neugodan miris, dok je miris osušenog korijena aromatičan. Valja ga brzo sušiti – a to se postiže ako ga se razreže po dužini.

Srčanik biljka

Srčanik biljka (Gentianalutea), u narodu poznata i kao lincura, je trajna biljka s korijenom koji može da doživi pedesetogodišnju starost.

Srčanik biljka se može preporučiti i za uzgoj u vrtu. Zemlja na kojoj se srčanik uzgaja ne smije biti gnojena. 
Korijen, iskopan iz duboke vrtne zemlje može biti dug do 1 metar i težak do 4kg. Prilikom iskopavanja korijena, potrebno je korijenove glave vratiti natrag u zemlju radi daljnjeg razmnožavanja. Na taj se način prirodna staništa bolje čuvaju.

Korijen uz gorke tvari sadrži glikozide kaogenciopikrin, gencin, genciamarin, masno ulje, gencian kiselinu, gencianozu, trisaharide, mineralne soli i dr.
Kroz povijest srčanik se uvijek ubrajao u najstarije ljekovite biljke. Nekada se upotrebljavao i preporučivao kao biljke za liječenje kuge
Jedan poznati travar (Kneipp) koji je vrlo cijenio je upravo srčanik, rekao je da onaj tko ima vrt treba u njemu obavezno imati uz kadulju i pelin, srčanik, pa će tada istovremeno imati i apoteku u kući. 
Ljekoviti dijelovi biljke su prvenstveno korijen koji se kopa i sabire od starijih biljka u jesen ili u rano proljeće . 

- Google oglasi -

Srčanik u rakiji

30 grama usitnjenog korijena potopiti 3 sedmice u 1 l dobre rakije, uz povremeno mućkanje. Piti po rakijsku čašicu s čajem. Narodna medicina lincuru preporučuje i za stomačne tegobe, protiv groznice, za jačanje organizma i pospješivanje apetita.

- Google oglasi -

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Osam razloga zbog koji ćete odmah poželjeti jesti pistacije

Pistacije su savršena grickalica za zdravlje i ljepotu. Osim što su...

Med od maslačka dobar je za liječenje jetre i pročišćavanje krvi

Donosimo vam izvrstan recept za med od maslacka koji...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas