Opis biljke: Lipa (lat.: Tilia) je veliko drvo koje stablo doseže visinu od 25 do 30 metara, a starost od nekoliko stotina godina. Krošnja je gusto zatvorena, a listovi zagasito zeleni, koso srcasti, zašiljeni i pilasti, a s lica dlakavi.
Cvijet lipe je na dugačkoj stapci što je, otprilike, do polovine srasla sa pricvjetnim listom, a složeni su u paštitaste cvatove. Pricvetni su listovi duguljasti, blijedozelene boje, dugački do 8 cm i mrežasto isprepleteni žilicama. Plodovi su mali oraščići. Cvijet lipe je vrlo prijatnog mirisa.
Raste po cijeloj Evropi po brdskim šumama. Lipa voli pitominu, plodnu i duboku zemlju. Lipu treba brati čim počne cvjetati, kad su dvije trećine cvjetova u cvasti rascvjetale. Precvijetala lipa nema nikakve vrijednosti. Cvast treba brati zajedno s priperkom (Flos Tlliae cum bractes), jer se vrlo rijetko traži bez priperka. Treba brati po suhom i lijepom vremenu.
Lipa ljekovitost
Lipov cvijet je blagog i prijatnog mirisa, a ukusa je sluzastog, sladunjavog i pomalo oporog. U osušenom cvijetu ima vrlo malo eterskog ulja. Tanina najviše ima u priperku, on daje oporost čaju od lipe. Lipov list također sadrži sluzi i ostalih sastojaka koji se nalaze u cvijetu, pa se za nuždu mogu upotrijebiti u istu svrhu. I lipova kora ima mnogo sluzi. U cvijetu i u listu ima vitamina C. Potpuno mlad, tek otvoren list može koristiti kao povrće. Od lipovog drveta proizvodi se aktivan ugalj velike adisorptivne moći. U lipovom sjemenu ima masnog ulja sličnog maslinovom.
Lipa stanište – Raste pojedinačno po planinama, a ljudi je sade veoma često uz puteve.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se sabire cvijet sa pricvetnim listovima (ako je lijepe zelene boje). Inače se beru samo cvjetovi u vrijeme kada su se otvorili i prije nego što ostare i promjene boju. Suše se u hladu, na prozračnom mjestu, ponajbolje na tavanu. Sabrani cvjetovi sušenjem moraju zadržati svoju prirodnu boju i ugodan miris.
Ljekovito djelovanje: Cvijet lipe koristi se za liječenje prehlade i bolesti dišnih organa. Pospješuje znoj i mokraću. Lipov cvijet se upotrebljava najčešće u obliku čaja, infuza, za znojenje, protiv grčeva i za umirivanje bolova kao vrlo blago sredstvo. Koristi se i protiv prehlada, kroničnog kašlja i proljeva, kao i za zacjeljivanje opekotina i rana. Lipov cvijet je najomiljeniji narodni čaj. Preporučuje se u liječenju kroničnog kašlja, bolova kod mokrenja, umora i preuzbuđenosti živaca, a također čisti krv.