Gospina trava (Hyperici perforatum L., Hypericaceae) jako je raširena biljna vrsta, a u ljekovite svrhe koriste se list i cvijet koji se ubiru u doba cvatnje, a to je od maja do juna. Gospina trava raste po suhim brežuljcima, na osunčanim livadama, pustom i neobrađenom zemljištu, krčevinama i rubovima šuma. Ljekovita svojstva gospine trave poznata su od davnih vremena i veoma cijenjena biljka.
Osim što poboljšava raspoloženje gospina trava umanjuje osjećaj iscrpljenosti, umora i bezvoljnosti. Pomaže i kod neutemeljenih strahova i poremećaja spavanja. Uspješno se koristi i u djece i mladih koji imaju teškoće sa spavanjem i koncentracijom. Preporučljiva je za žene u menopauzi. Protiv depresije može se koristiti kao čaj ili tinktura.
Navodimo mnoga ljekovita svojstva gospine trave i otkrivamo kako ova čarobna biljka može poboljšati vaše zdravlje i blagostanje.
Ljekovita svojstva gospine trave
Bitku s depresijom koja se s godinama mnogima pretvara i u bitku s antidepresivima mogao bi okončati biljni preparat. Ljekovita Gospina trava svojim je serotoninskim blagodatima potukla poznati lijek Prozac. U dosad najopsežnijem istraživanju blagodati Gospine trave (Hypericum perforatum) naučnici su došli do saznanja koja bi mogla olakšati živote milionima oboljelima od depresije.
Iako su preparati bazirani na Gospinoj travi već neko vrijeme prisutni u psihijatrijskoj praksi, oni se češće pripisuju djeci i mladima, a naučnici su tek nedavno otkrili da se djelovanje može mjeriti s onim najpoznatijeg antidepresiva – Prozaca.
Gospina trava, ili poznata i kao kantarion (lat. Hypericum perforatum), biljka je koja ima brojna ljekovita svojstva. Evo nekoliko ključnih svojstava gospine trave:
Gospina trava se tradicionalno koristi za liječenje blagih do umjerenih oblika depresije. Aktivni sastojci biljke mogu pomoći u poboljšanju raspoloženja i smanjenju simptoma depresije.
Biljka ima protuupalna svojstva te se često koristi za ublažavanje simptoma upala, kao što su oteklina i bol.
Gospina trava ima svojstva koja potiču zacjeljivanje rane i opekotina. Može se koristiti lokalno u obliku kreme ili ulja za ublažavanje bola i poticanje regeneracije kože.
Ekstrakt gospine trave pokazuje antimikrobna svojstva, što znači da može pomoći u suzbijanju različitih mikroorganizama, uključujući bakterije i viruse.
Gospina trava može pružiti olakšanje kod probavni smetnji kao što su nadutost, grčevi i želučani problemi, djelujući protuupalno na probni sistem.
Važno je napomenuti da se prije preuzimanja bilo kakvih dodataka ili pripravaka na bazi gospine trave treba posavjetovati sa ljekarom, jer mogu postojati interakcije s drugim lijekovima ili kontraindikacije koje treba uzeti u obzir.
Kako napraviti čaj od gospine trave
Potrebno je veliku kašiku gospine trave preliti s 2,5 dl kipuće vode, poklopite i pustite da odstoji 10-15 minuta, procijedite te pijte tri puta na dan.
Napomena: čaj treba piti 6-8 sedmica bez prestanaka i onda napraviti pauzu od 3 sedmice, nakon čega se ponovo može piti.
Kantarionovo ili ulje gospine trave posjeduje veliku ljekovitost a dobija se od cvijeta kantariona, postupak priprema veoma je jednostavan.