Ljekovita svojstva Kima

-

U starim knjigama o ljekovitom bilju spominjao se kumin (Cuminum cyminum), srodnih našeg kima. Danas kim uglavnom koristimo samo kao začin. Tek koncem srednjeg vijeka naš je kim postao važnijim lijekom za želučane, crijevne i žučne tegobe. U narodnoj medicini njegov se čaj koristio kod porođaja i za poboljšavanje dojenja.

DROGA:

- Google oglasi -

CARVI FRUCTUS: Plodove beremo prije nego što postanu posve zreli. Tada je količina hlapiva ulja najveća. Odrežemo cijele štitce, sušimo ih u sjeni, a tek potom skidamo plodove koji se raspadaju na dva manja dijela. Ako ih zagrizemo, imaju snažno aromatičan, gotovo ljut okus i ugodan miris. Odličnu drogu dobivamo od kima koji raste na planinskim pašnjacima.

CARVI AETHEROLEUM: Kimovo eterično ulje svijetle je boje i ima karakterističan miris kima. Dobiva se vodenom destilacijom iz nezrelih plodova.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Kim raste u cijeloj Srbiji, BiH i Hrvatskoj, na livadama i pašnjacima, od nizine do planinskog pojasa. Raspoznajemo ga po karakterističnom mirisu koji imaju već i nedozreli plodovi. Malo-pomalo nestaje s naših livada jer se zbog sve ranije košnje više ne može sam zasijati. Kao dvogodišnja biljka, u prvoj godini potjera lisnu rozetu. Tek u drugoj godini cvate i sazrijeva u srpnju ili početkom kolovoza. U mnogim zemljama srednje Europe postao je prava rijetkost.

VRSTE SLIČNA DJELOVANJA: Mnogobrojne vrste iz porodice štitarki, ponajprije zbog hlapivoga ulja najrazličitijeg sastava, vrlo su djelotvorne ljekovite biljke. Slično kao kim, koristi se korijandar (Coriandrum sativum L.). Uzgajamo ga u vrtovima. Okrugle plodove koristimo kao začin, osobito za kruh, juhe i jela od mesa, kao i za spravljanje biljnog octa. Plodove beremo prije nego što posve dozriju. Za vrijeme dozrijevanja njihov se okus i miris snažno mijenja. Isprva vrlo ljut i neugodan okus postaje ugodnijim. Hlapivo ulje sadrži mnogo linaloola (50-70%). Korijandar i njegovo hlapivo ulje, kao i kim, opuštaju kod grčeva i potiču izlučivanje želučanog soka.

- Google oglasi -

Zanimljiva je i crnjika (Nigella saitiva) koja botanički nije u srodstvu s kimom. Kod nas se uzgaja kao ukrasna biljka. U orijentalnim zemljama njezino se sjeme koristi kao začin za kruh i druga jela. Ulje iz njezinih plodova sadrži brojne nezasićene masne kiseline pa se kao ulje pupoljke ili boražine preporučuje kod kožnih bolesti.

SASTAV I AKTIVNE TVARI: Droga sadrži eterično ulje (3-7%). Karvon (50-60%) je glavni sastojak koji ulju daje karakterističan miris. Sastojci ulja usto su limonen (30%), dihidrokarvon i mnogi drugi. Sadrži i razmjerno velike količine masnog ulja, bjelančevina te ponešto šećera.

DJELOVANJE I UPORABA: Kim i njegovo hlapivo ulje potiču rad želuca i žučnoga mjehura. Na crijeva djeluju umirujuće, ublažavaju grčeve i tjeraju vjetrove. Ulje snažno utječe na crijevne bakterije: prije svega sprječava razvoj bakterija koje uzrokuju nepravilno rastvaranje hranjivih tvari i nastanak različitih otrova u crijevima. Kim se koristi kod osjetljivog želuca, grčeva, napuhnutosti s jakim vjetrovima, kod crijevnih smetnji, osobito u dojenčadi i djece kad se žale na trbobolju i kad ih muče grčevi. U narodnoj medicini kim je omiljen kod rodilja jer ublažava bol od grčeva. Za vrijeme laktacije povećava se količina mlijeka.

ČAJ: Za spravljanje oparka koristimo jednu čajnu žličicu zdrobljenih plodova (za djecu pola žličice). Možemo ga spraviti i s mlijekom, jer se eterično ulje dobro otapa u masnoći mlijeka a iskorištenje aktivnih tvari u tom je slučaju veće. Čaj pijemo polagano, u gutljajima.

UPORABA U VETERINI: I kod životinja kim djeluje jednako kao kod čovjeka te je posebno preporučljiv kod kolika uzrokovanih promjenom hrane. Primiješan životinjskoj hrani poboljšava apetit. Drži se da krave koje dobivaju sijeno s podosta kima daju više mlijeka.

NEŽELJENA DJELOVANJA: Nisu zabilježena. Zbog povoljnog utjecaja na probavu, kim je sastojak nekih biljnih likera.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Chia sjemenke za mršavljenje: Kako ih koristiti s limunom i jogurtom za najbolje rezultate

U potrazi za zdravim načinima mršavljenja, prirodni sastojci poput chia sjemenki sve više dobijaju na popularnosti. Chia sjemenke za...

Sok od koprive: Kako napraviti prirodni napitak za čišćenje krvi i jačanje imuniteta

U svijetu prirodnih napitaka, sok od koprive zauzima posebno mjesto zbog svog bogatog sastava i brojnih zdravstvenih koristi. Ova...

Može li cimet i med zaista pomoći u mršavljenju? Otkrijte jednostavan recept!

Cimet i med su već dugo poznati po svojim zdravstvenim benefitima, a sve više ljudi otkriva kako ova dva...

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...
- Google oglasi -

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Ovo morate pročitati

Dvije čudo maske koje su vrlo efikasne protiv bora oko očiju – Recept

Najproblematičnije mjesto gdje imamo bore jeste oko očiju. Čak...

Lan

Opis biljke: lan je jednogodišnja biljka s uspravnom glatkom stabljikom...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas