Sorte patlidžana imaju plodove teške do jednog kilograma, a postoji nekoliko vrsta od kojih je naljekovitiji plavi patlidžan. Ljekovita svojstva patlidžana mogu pomoći u prevenciji osteoporoze, ublažiti simptome anemije, poboljšati kognitivne funkcije i zdravlje kardiovaskularnog sustava. Patlidžan štiti zdravlje probavnog sustava, potiče mršavljenje, pomaže u boljoj kontroli dijabetesa, regulira razinu stresa i uništava ćelije raka.
Izvrsna ljekovita svojstva patlidžana dolaze upravo iz njegove nutritivne vrijednosti. U sastavu patlidžana pronalazimo vitamin C, K, B6, tiamin, niacin, magnezij, fosfor, bakar, dijetalna vlakna, folnu kiselinu, kalij i mangan. Patlidžani sadrže jako malo zasićenih masnih kiselina.
Svjež patlidžan u 100 grama ima tek 24 kalorije, bogati je izvor vlakana posebno celuloze koja je dobra za probavu, kao i vitamina B1, K, C, A i folne kiseline. Patlidžan je bogat proteinima pa se može koristiti i kao zamjena za meso.
Ljekovita svojstav patlidžana
Usporava rast ćelija raka i štiti srce
Najmoćnije svojstvo patlidžana je zaštita tijela od slobodnih radikala. U njegovoj kori se nalazi antioskidans nasunin, upravo on štiti ćelije od uništenja i eliminiše slobodne radikale i utiče na izbacivanje viška gvožđa iz organizma. Upravo nasunin utiče na prevenciju kardiovaskularnih bolesti, kao i prevenciju raka.
Studija objavljena 2005. godine u časopisu “Journal of Agricultural and Food Chemistry” potvrđuje da nasunin djelotvorno sprječava proces angiogeneze (razvoj novih krvnih sudova iz postojećih) i tako pomaže u suzbijanju širenja tumorskih ćelija.
Prema istraživanju američkog Ministarstva poljoprivrede, klorogenična kiselina sadržana u patlidžanu je odličan saveznik u borbi protiv slobodnih radikala koji su uzročnici raka.
Liječi probavne tegobe
Smatra se da upravo zbog gorkog ukusa, patlidžan povoljno utiče na ublažavanje grčeva u želucu i sličnih probavnih tegoba.
Snižava holesterol i izuzetno pogoduje dijabetičarima
Patlidžan ima nizak glikemijski indeks pa je zbog toga vrlo povoljna namirnica za dijabetičare, dok klorogenična kiselina, koja također ima antioksidativno djelovanje, pomaže u snižavanju nivoa lošeg holesterola.
Reguliše i tjelesnu težinu
Patlidžan je povrće sa niskim sadržajem ugljenih hidrata, ne sadrži masti i ima svega 20 kalorija po komadu. Bogat je vlaknima zbog čega doprinosi osjećaju sitosti. Prema nekim istraživanjima klorogenična kiselina prisutna u plodu djelotvorno doprinosi smanjenju masnih naslaga.
To su prednosti koje ga čine odličnim saveznikom u borbi protiv suvišnih kilograma.
Anemija
Manjak željeza može biti opasan za zdravlje cjelokupnog organizma i uzrokovati anemiju. Najčešći simptomi anemije su glavobolje, migrene, kronični umor, osjećaj slabosti, depresija i slabljenje kognitivnih funkcija. Patlidžani su odličan izvor željeza i bakra, minerala ključnih za prevenciju anemije.
Ovako ćete znati da li je patlidžan zreo
Kada birate patlidžan, pokušajte da ga stisnete ako se koža vrati na mjesto, znači da je zreo, a ako ostane udubljenje, nije.
Gorak ukus patlidžana možete da neutrališete korištenjem soli prije kuhanja. Isjecite patlidžan na željenu veličinu pa komade posolite i ostavite da tako stoje 30 minuta.
>> 7 iznenađujućih saznanja za šta je dobar patlidžan
Patlidžan recept
Pečeni patlidžani sa češnjakom i peršinom
Potrebni sastojci:
- 400 g patlidžana
- 1 žlica maslinovog ulja
- sol
- papar
- 2 nasjeckana češnja češnjaka
- 1 sitno nasjeckana čili papričica
- ½ nasjeckanog luka
- ½ šalice nasjeckanog peršina
Priprema:
Pomiješajte češnjak, čili papričicu, luk i peršin. Stavite sa strane. Operite i osušite patlidžane i izrežite ih na pola. Pospite ih maslinovim uljem i dodajte malo soli i papra. Pecite patlidžane oko 5 minuta sa svake strane. Izvadite iz tave i neka se malo ohlade. Pospite patlidžane mješavinom začina i maslinovim uljem, i poslužite.